4.06.2020 Czwartek

Głosy ze świata. Jak odpowiedzieć na kryzys w kulturze?

Zachęcamy do zapoznania się z cyfrową publikacją, powstałą na bazie rozmów z partnerami Strefy Kultury Wrocław z różnych krajów, przeprowadzonych w marcu i kwietniu 2020 roku, czyli w pierwszych tygodniach rozprzestrzeniania się COVID-19.

Publikacja do pobrania w formacie PDF

Wywiady miały swoją premierę już w maju, kiedy to na łamach „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego” opublikowano artykuł „Siedem głosów ze świata”. Był on jedynie zapowiedzią szerszej publikacji ,,Głosy ze świata. Jak odpowiedzieć na kryzys w kulturze?” będącej zbiorem dwudziestu punktów widzenia z piętnastu państw. Materiał jest dostępny od dziś, na naszej stronie internetowej.

„Głosy ze świata. Jak odpowiedzieć na kryzys w kulturze?” to przede wszystkim dziennik zbierający wiele punktów widzenia, to świadectwo konkretnego, specyficznego czasu, przypadającego na początek globalnego kryzysu niweczącego wiele planów oraz możliwości bezpośrednich spotkań i działań międzynarodowych.

Jak podkreślają pomysłodawczynie publikacji we wprowadzeniu:

Paradoksalnie, kiedy granice zostały zamknięte, czułyśmy jeszcze silniejszą potrzebę współpracy czy kontaktu z instytucjami i osobami, z którymi Strefa Kultury Wrocław zrealizowała dotychczas wiele wartościowych projektów. To właśnie chęć solidaryzowania się oraz wymiany myśli, nastrojów czy doświadczeń, spojrzenia poza granice państwa narodowego towarzyszyły powstaniu tej publikacji. Po wprowadzeniu lockdown’u w marcu 2020 roku, zapytałyśmy naszych partnerów z piętnastu państw o to, w jaki sposób w dobie pandemii toczy się życie kulturalne w ich krajach oraz o to, jak widzą przyszłość kultury, gdy zagrożenie minie. Zależało nam na tym, aby odpowiedzi na sześć kluczowych pytań stanowiły esencję aktualnego wówczas stanu rzeczy. Kluczowe okazały się dynamiczne i szybko napływające odpowiedzi podkreślające kryzysowy charakteru tej publikacji. Nasi partnerzy przelali na papier pierwsze myśli i najważniejsze fakty – za co im bardzo dziękujemy.” – Paulina Brelińska, Paulina Maloy i Katarzyna Zielińska, koordynatorki działań międzynarodowych SKW.

Głosy ze świata 

Rozmówcy to zarówno artyści/ki, jak i menedżerowie kultury związani od lat z najważniejszymi instytucjami na świecie, osoby kluczowe dla rozwoju współpracy międzynarodowej SKW. Wśród nich znaleźli się: Matti Allam, Marko Brumen, Vladimir Rukavina, Barbara Švrljuga Hergovich, Ana Čižauskienė, Philipp Dietachmair, Eva-Maria Gräfer, Petra Housková, Caroline Kadziola, Dominika Kawalerowicz, Yuliia Khomchyn, Shuji Kogi, Fredrik Lindegren, Rolf Norås, Iwona Ogrodzka, Lidija Pisker, Anna Potyomkina, Vladimir Rukavina, Oliver Spatz, Ewa Stróżczyńska-Wille, Barbara Švrljuga Hergovich, Rosella Tarantino, Myroslav Trofymuk Junior, Natalie Wasserman, Oleksandr Vynogradov, Anastasiia Yevsieieva oraz Lene Øster.

Dziękujemy!

Strefa Kultury Wrocław dziękuje wszystkim partnerom, którzy na początku pandemii, w niełatwym momencie kiełkowania kryzysu, podzielili się swoimi refleksjami na temat stanu kultury i przewidywaniami wobec kierunku rozwoju współczesnego świata.

Publikacja do pobrania w formacie PDF

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej