29.08.2018 Środa

Haftujemy: zapowiedź najbliższego spotkania i program cyklu

Po wakacyjnej przerwie do Barbary wraca cykl warsztatów hafciarskich. Najbliższe spotkanie w ramach Haftujemy odbędzie się 12 września o 17:00 i przyświecać mu będzie hasło "Wyhaftuj sobie Wrocław".

Podczas nadchodzącego warsztatu przyjrzymy się charakterystycznym napisom i znakom, na jakie mogliśmy lub nadal możemy natknąć się we Wrocławiu. Napisy płaskie i trójwymiarowe, malowane na murach, zrobione z metalu, neony, szyldy sklepowe pełnią nie tylko funkcję informacyjną, ale są także ważnym elementem pejzażu miejskiego. „Hanka”, „Cypisek” i „Rumcajs”, „Poltegor”, „Dobry wieczór we Wrocławiu!” tworzyły kiedyś klimat naszego miasta, a w szczególności jego nocny koloryt. Podczas warsztatów dowiemy się co nieco o ich projektantach, twórcach oraz o ich warsztacie pracy. Powspominamy napisy, których już nie ma, ale pozostały w naszej pamięci oraz na starych fotografiach. Wyhaftujemy te, które kochamy najbardziej. Zajęcia poprowadzi Olga Budzan.

Warsztaty są bezpłatne, liczba miejsc jest ograniczona (osoby zainteresowane uczestnictwem mogą zapisać się na zajęcia pisząc na adres haftujemy@strefakultury.pl).

Więcej o cyklu:

Spotkania w ramach Haftujemy są otwarte dla wszystkich, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności lub nauczyć się czegoś nowego. W trakcie zajęć poruszane są tematy takie jak art brut, tradycyjny strój Huipil, recykling i upcykling, a nawet haftowanie znanych wrocławskich neonów. Poznamy zarówno współczesne jak i tradycyjne techniki, literaturę specjalistyczną i konteksty funkcjonowania haftu we współczesnym świecie.

Program cyklu:
12.09 | Wyhaftuj sobie Wrocław
3.10 | Róbmy wystawę – mini hafty o maxi sprawach / gość: Rafał Jęczmyk
7.11 | Hafty ze świata. Huipil, czyli noś się jak Frida
5.12 | Coś nowego, coś starego

Olga Budzan urodziła się w 1984 w Szczecinie. Ukończyła etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Wrocławskim oraz projektowanie tkanin na Gerrit rietveld Academie w Amsterdamie. Na co dzień zajmuje się ilustracją oraz szeroko pojętym rzemiosłem. Jest autorką ilustracji do powieści „Fanfik” Natalii Osińskiej wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej oraz ilustracji do przewodnika „Dolnoślązacy” wydanego przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Jej prace były publikowane na łamach „Rity Baum” oraz „Małego Formatu”. Jest autorką ilustracji do wydawnictw płytowych wrocławskiej fundacji Ważka. Współpracuje również z Pasażer Zine and Records.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej