Login

Register

Login

Register

29.04.2021 Czwartek

Idziemy na spacer z poezją

Razem z Grupą Aktywnych Pilotów i Przewodników w najbliższym czasie wracamy do Parku Południowego! Tym razem w odkrywaniu uroków natury towarzyszyła będzie nam twórczość dwóch poetów – Tadeusza Różewicza i Tymoteusza Karpowicza.

Borek gra w zielone – na bis. Tomik poezji weź i chodź na spacer” to kontynuacja zeszłorocznego projektu, który udało nam się zrealizować w ramach Edycji 23. Także i tym razem grupa chce zaprosić nas do wspólnych spacerów, chwili relaksu i tak potrzebnego w dobie pandemii kontaktu z naturą.

Projekt rozpoczniemy jednak w domowym zaciszu. 2 maja premierę będzie miał pierwszy odcinek podcastu, dzięki któremu odpowiednio przygotujemy się do dalszych działań. Poznamy historię osiedla Borek, najciekawsze okazy parkowej flory oraz wiersze Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza.

Chciałem opisać opadanie liści w parku południowym”

Zaopatrzeni w solidną porcję wiedzy będziemy już gotowi do rozpoczęcia kolejnej części działań. 29 maja i 12 czerwca czekają nas aż dwa spacery, które poświęcone będą twórczości dwóch sąsiadów-poetów, a drzewa Parku Południowego staną się inspiracją do spotkania z poezją – w ten sposób splotą się magiczne ścieżki kultury i natury. Wspólne czytanie wierszy w przestrzeni parku nabiera szczególnego znaczenia w roku 2021, ogłoszonym rokiem Tadeusza Różewicza, dawnego mieszkańca ul. Januszowickiej.

W trakcie spacerów wspólnie odkrywać będziemy również najciekawsze okazy parkowej flory: cypryśniki błotne z ich pneumatoforami, rzadkie orzeszniki, ciepłolubne tulipanowce i jedyny w Polsce kasztanowiec Digitata. Na potrzeby wędrówek zostanie przygotowana specjalna mapa, jej egzemplarze będą również dostępne po zakończeniu projektu w Filii nr 44 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Powstańców Śląskich 210) położonej na skraju parku, aby ciekawostki dendrologiczne można było poznawać również samodzielnie, w dowolnym czasie.

„Poezja lubi chować się w książkach, ale zdrowiej jest wyprowadzać ją na spacer poza książki, w przestrzeń zadrzewną

Podsumowaniem naszych wspólnych wypraw będzie drugi odcinek podcastu oraz wystawa zdjęć dendroflory osiedla, które wykonają uczestnicy spacerów. Wystawa zostanie zorganizowana w siedzibie Filii nr 44 Miejskiej Biblioteki Publicznej – partnera projektu. Podcasty i mapa dostępne będą również w internecie także po zakończeniu działań.

Harmonogram działań

  • 2.05 | premiera 1 odcinka podcastu otwierającego projekt – platformy: Anchor i Spotify oraz FB Mikrograntów
  • 29.05, 11:00–13:00 | Pierwszy spacer dendrologiczny po Parku Południowym i okolicach. Prowadzenie: dendrolog Robert Sobolewski i animatorzy odczytujący wiersze.
  • 12.06, 11:00–13:00 | Drugi spacer dendrologiczny po Parku Południowym i okolicach. Prowadzenie: dendrolog Robert Sobolewski i animatorzy odczytujący wiersze 
  • 30.06 | premiera 2 odcinka podcastu – platformy: Anchor i Spotify oraz FB Mikrograntów
  • 28.06–31.07 | wystawa zdjęć dendroflory Parku Południowego i okolic w Filii nr 44 MBP

Na spacery obowiązują zapisy, które ruszą na początku maja, informacji szukajcie na profilu FB Mikrograntów oraz Grupy Aktywnych Pilotów i Przewodników.

Partnerzy: Rada Osiedla Borek, Miejska Biblioteka Publiczna, Dendrologia Sobolewski

Projekt realizowany w ramach Edycji 25. Mikrograntów

- Czytaj także

p:37763