Login

Register

Login

Register

14.02.2018 Środa

IRORI: Collective Asia – cykl wydarzeń związanych z rezydencją japońskich twórców we Wrocławiu.

Autor: Strefa Kultury Wrocław

IRORI to grupa japońskich artystów zaproszonych do Wrocławia dzięki współpracy Strefy Kultury Wrocław z EU Japan Fest w ramach programu AIR Wro. Podczas trzech wydarzeń  skupionych wokół tradycyjnego japońskiego paleniska „irori” artyści zaprezentują uczestnikom współczesne oblicze kultury japońskiej.

 

W ramach rezydencji grupowej odbędą się trzy wydarzenia:

Talkshow: Collective Asia
18.02.2018, 13:30-15:00 / wstęp wolny
mieszkanie przy ul. Ofiar Oświęcimskich 14/11, Wrocław

Kenichiro Egami
W swoich badaniach Kenichiro Egami skupia się na różnorodnych praktykach miejscotwórczych oraz działaniach związanych ze sztuką i aktywizmem w Azji. Na kontynencie tym powstało w ostatnich latach wiele niezależnych przestrzeni poświęconych oddolnym inicjatywom kulturalno-społecznym, działających na zasadzie równoprawnego uczestnictwa sieci członków. Miejsca te są jednocześnie eksperymentalnymi enklawami, w których testowane są alternatywne modele funkcjonowania społeczeństw w zgodzie z zasadami zrównoważonego życia oraz nowe rodzaje organizacji pracy, oparte na kooperacji wykraczającej poza tradycyjne podziały na sztukę, muzykę, rolnictwo czy rzemiosło. Egami zaprezentuje aktualnie realizowany projekt pt. Collective Asia, będący platformą łączącą, prezentującą i objaśniającą praktyki azjatyckich kolektywów oraz wyzwania, przed którymi stają, jak również umożliwiającą usłyszenie tego, co mają do powiedzenia lokalni aktywiści. W rezultacie powstaje archiwum dokumentujące zmianę, która zachodzi we wzajemnym oddziaływaniu na siebie sztuki i działań społecznych w azjatyckich miastach.

Warsztat: The last „Pierogi” – Finding your Pierogi with physical computing
21.02.2018, 18:00 / zapisy na e-mail: agnieszka.marcinowska@strefakultury.pl
Food Think Tank, Łokietka 6, Wrocław

Shinya Akutagawa, Anothai Oupkum
22 lutego w Food Think Tank odbędą się warsztaty prowadzone przez Shinyę Akutagawę i Anotaię Oupkumę, podczas których uczestnicy będę mogli wziąć udział w zabawie w identyfikowanie pierogów – polskich lub ich japońskiego odpowiednika gyoza. Najpierw zostanie zbudowany „wykrywacz pierogów” oparty na minikomputerze Arduino. Uczestnicy napiszą jego program oraz stworzą dwie niewielkie prace reprezentujące polską i japońską kulturę. W naczyniu nad tradycyjnym japońskim paleniskiem irori gotować się będą polskie pierogi oraz japońskie gyoza; równocześnie zostaną przygotowane sosy: jogurtowy, sojowy i chili. Ponieważ oba rodzaje pierogów wyglądają identycznie, aby ustalić ich rodzaj, uczestnicy będę musieli posłużyć się wykrywaczem.
Podczas warsztatów uczestnicy będą posługiwać się wykrywaczami zaprogramowanymi przez innych uczestników, więc nie będę mieli pewności, w jakim stopniu są wiarygodne. W razie pomyłki może okazać się, że polskie pierogi zostaną podane z japońskim sosem sojowym – nie najsmaczniejsze połączenie! 

Environmental Assemblage
24.02.2018, 10:00 / wstęp wolny
WYKWIT, al. Kochanowskiego 21, Wrocław

IRORI group
24 lutego kolektyw artystyczny IRORI oraz pracownia Food Think Tank zorganizują eksperymentalne wydarzenie muzyczne połączone ze specjalnym śniadaniem w piwnicy i ogrodzie willi będącej siedzibą wrocławskiego kolektywu WYKWIT. Artyści zaprezentują, w jaki sposób na postrzeganie środowiska oddziałuje „irori” – tradycyjne japońskie palenisko umieszczane wewnątrz pomieszczenia, służące do przygotowywania posiłków i wspólnego jedzenia połączonego z tworzeniem sztuki lub odpoczywaniem. W czasie wydarzenia artyści potraktują otoczenie i środowisko dźwiękowe jako całość – równocześnie będzie grana muzyka, powstania instalacja, a w „irori” będą gotowane potrawy. Celem projektu jest stworzenie interaktywnego asamblażu site-specific, który dzięki internetowi rzeczy (internet of things) połączy Wrocław i japońskie miasto Akita, umożliwiając wymianę danych pomiędzy oboma środowiskami. Tym samym artyści poszerzą nasze rozumienie tego, w jaki sposób człowiek może myśleć o stanie natury lub innych ludzi w sposób niewizualny. Przy okazji powstanie organiczna japońska sauna dla stóp, działająca poprzez fermentację trocin, jogurtu, miodu, soi, otrąb ryżowych i aromatycznych ziół zebranych we Wrocławiu i Japonii.

Projekt został sfinansowany ze środków EU-Japan Fest Japan Committee.

Partnerzy: 

Krupa Gallery

Food Think Tank

WYKWIT

- Czytaj także

p:6894