27.04.2020 Poniedziałek

Jak tworzy się miasto… z fantazji?

Ostatnia w tym semestrze rozmowa w ramach „Akademii Miejskiej” – cyklu spotkań dla licealistów i studentów odbywających się w Barbarze (od kwietnia online).

W czwartek, 30 kwietnia o godz. 18:00 na profilu Barbary, Joanna Panciuchin wraz z Michałem Dudą z Muzeum Architektury będą rozmawiać o fantastycznych i czasem szalonych wizjach perfekcyjnych metropolii. Wspólnie poszukają też odpowiedzi na to, w jaki sposób powinno wyglądać miasto idealne na czas pandemii.

Miasta przyszłości

W XX wieku architekci i planiści prezentowali rozmaite wizje tego, jak będzie zmieniać się życie w mieście na przestrzeni następnych dekad. Szukano rozwiązań dla problemów związanych z rosnącą liczbą mieszkańców Ziemi, z możliwościami przemieszczania się, z pozyskiwaniem energii, z postępującą degradacją środowiska naturalnego. Choć dziś wiele mówi się o projektach takich jak smart city, czyli powszechnym wykorzystaniu w przestrzeni miejskiej technologii informacyjno-komunikacyjnych, to jednak wciąż nie poradziliśmy sobie do końca z bolączkami, jakie dotykały miasta w poprzednim stuleciu. Zmiany klimatu, a ostatnio pandemia koronawirusa uświadamiają to z niesłychaną siłą. Uczestnicy wirtualnego spotkania zastanowią się do jakich idei architektonicznych i urbanistycznych warto wracać oraz jak mieszkać, pracować i wypoczywać w bliższej i dalszej przyszłości.

Transmisja odbędzie się na fanpage’u Barbary.

Jak wyglądały metropolie przyszłości w wyobrażeniach dwudziestowiecznych architektów? Jakie rozwiązania proponowano? Ile było w tym fantazji a ile racjonalizatorstwa?  Co z tych koncepcji zostało zrealizowane, z jakich idei dziś korzystamy? Od czego zależy to co może być wcielone w życie a co nie? Z jakimi problemami poradziło sobie społeczeństwo, a z jakim nie? Jakie wyzwania w zakresie architektury i urbanistyki czekają teraz nas wszystkich? Jak na dzisiejsze idee miast przeszłości oddziałują zmiany klimatyczne i pandemie?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań podczas spotkania na żywo poszukają:

Michał Duda – historyk sztuki, specjalizuje się w historii architektury. Autor zbioru esejów na temat twórczości wrocławskiej architektki Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak „Patchwork”, nagrodzonego prestiżową DAM Architectural Book Award, przyznawaną przez Frankfurckie Targi Książki i Niemieckie Muzeum Architektury we Frankfurcie. Kurator (wspólnie z Małgorzatą Devosges-Cuber) wystaw poświęconych Jadwidze Grabowskiej-Hawrylak we Wrocławiu i w Nowym Jorku.

Joanna Panciuchin – współtwórczyni Akademii Miejskiej, kulturoznawczyni, doktorantka Studiów Nauk o Kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Pedagogiki na Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Publikowała m.in. w „Pracach Kulturoznawczych”, „Kulturze – Historii – Globalizacji”, rosyjskiej „Praxemie”, „Dolnym Śląsku”, „Le Monde Diplomatique”. Obecnie w Strefie Kultury Wrocław współtworzy program Sąsiadujemy oraz program działań merytorycznych Barbary.

Więcej o cyklu:

Miasto to niezwykle skomplikowany i żywy organizm. Naszym celem jest wspólne zrozumienie przemian, jakim podlega w ostatnich dekadach Wrocław. Porozmawiamy o miejskim życiu zwierząt oraz roślin, a także o zmianie klimatycznej – największym wyzwaniu, przed jakim stoją współczesne miasta.  Z kolei w kwietniu oderwiemy się na chwilę od rzeczywistości, aby odkryć szalone i fantastyczne wizje metropolii.

9.04 | Akademia Miejska: Jak w mieście zmienia się… klimat? | spotkanie online

Joanna Panciuchin poprowadziła spotkanie z Krzysztofem Smolnickim z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i prezesem Fundacji EkoRozwoju. Spotkanie transmitowane było na żywo z barbarowej sceny. Dyskusja dotyczyła przeciwdziałania postępującej katastrofie klimatycznej, czyli największemu z wyzwań, które stoi przed współczesnymi miastami. Skąd czerpać energię, aby nie niszczyć środowiska? Jaką role ma w tym wszystkim COVID-19?

Spotkanie do obejrzenia TUTAJ
Twórcy cyklu: Piotr Jakub Fereński, Rafał Nahirny, Joanna Panciuchin
Partner cyklu: Studia miejskie UWr | specjalność w Instytucie Kulturoznawstwa UWr