Login

Register

Login

Register

2.02.2018 Piątek

Jak zostać Europejską Stolicą Kultury? Program szkoleń zainicjowany przez A Soul for Europe we Wrocławiu

Przez ostatnie 31 lat tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury” wywarł pozytywny wpływ na kulturalny, społeczny i ekonomiczny rozwój ponad 60 miast w całej Europie. Rok po roku kolejne miasta kandydują o niego. Miasto otrzymuje go jednak wyłącznie wtedy, gdy aplikacja spełni najwyższe wymagania. Dobrze przemyślany plan i wysokiej jakości program mają kluczowe znaczenie. Nie jest to jedynie kwestia przedstawienia atrakcji turystycznych czy walorów artystycznych danego miasta.

Chociaż wyjątkowa lokalna tożsamość oraz akcenty i interpretacje oddające lokalny kontekst wydają się oczywiste w przypadku każdej aplikacji, to proces przygotowań do obchodów, podejmowania decyzji oraz wdrażania wielowarstwowego i wysokojakościowego planu można uznać za porównywalne wyzwanie dla wszystkich kandydatów. Z biegiem lat zdobyto duże doświadczenie i wiedzę na temat zasad postępowania i najlepszych praktyk. Zainicjowany przez Hugo De Greefa, Ulricha Fuchsa, Steve’a Greena i Nele Hertling, światło dzienne ujrzał program szkoleń „Shaping a European Capital of Culture” (SECoC), aby umożliwić wymianę doświadczeń, spostrzeżeń oraz dostępnych informacji w gronie ekspertów i praktyków, a także przedstawić raporty i zalecenia w formie inspirujących wykładów, dyskusji panelowych i spotkań.

W dniach 14-17 maja 2018 roku we Wrocławiu odbędzie się pierwsza, czterodniowa edycja szkolenia „Shaping a European Capital of Culture”, organizowanego przez A Soul for Europe, Strefę Kultury Wrocław (dawne Biuro Wrocław 2016), Miasto Wrocław oraz Stiftung Zukunft Berlin.

Do udziału w SECoC organizatorzy zapraszają miasta europejskie, miejskie wydziały kultury, zespoły ESK, organizacje społeczno-kulturalne i artystyczne zaangażowane w przygotowania do obchodów lub marzące o tytule „Europejskiej Stolicy Kultury”, w tym:
– miasta kandydujące do tytułu ESK (do 2033 roku) ze wszystkich krajów Unii Europejskiej,
– miasta z krajów EFTA i EOG, a także z krajów kandydujących i potencjalnych kandydatów (do 2033 roku) do członkostwa w UE,
– miasta już nominowane.
Do zapisów zaproszone są też akademickie, kulturalne i turystyczne sieci oraz instytucje.

Więcej informacji o szkoleniu „Shaping a European Capital of Culture” znaleźć można na stronie www.secoc.eu.

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
28.02.2020

Peter J. Birch – koncert

Pracownia Komuny Paryskiej 45, ul. Komuny Paryskiej 45 Zobacz na mapie
20.03.2020

Wrocławski Kongres Kultury 2020

Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62-67
Zobacz na mapie
p:5890