Login

Register

Login

Register

4.11.2021 Czwartek

Dowiedz się, jak żyć w zgodzie z naturą

Czy do prowadzenia zrównoważonego i ekologicznego życia w mieście potrzeba grona specjalistów i dużych nakładów finansowych? Oczywiście, że nie! W listopadzie na osiedlu Strachocin-Swojczyce-Wojnów przekonacie się, że ekologiczna dobra zmiana jest możliwa i całkiem prosta!

Permanentne sąsiedztwo. Warsztaty permakultury dla zrównoważonego i ekologicznego życia miejskiego” to projekt Agnieszki Gąsiorek, która poprzez wspólne kreatywne aktywności chce zainspirować mieszkańców i mieszkanki osiedla do integracji wokół ekologicznych działań. Na dobry początek autorka przygotowała weekendowe warsztaty, na których poznacie tajniki permakultury.

Czym jest permakultura?

To nic innego, jak korzystanie i wzorowanie się na procesach zachodzących w naturze. Nazwa wywodzi się z połączenia dwóch angielskich słów: permanent i agriculture lub culture. Jest ekologicznym projektowaniem ogrodów i przestrzeni, w której się znajdujemy, jak również sposobem myślenia, który działa według trzech zasad: dbanie o Ziemię, dbanie o ludzi i dzielenie się nadmiarem. Jak można wprowadzić je do naszego codziennego życia? Przekonamy się już 20 i 21 listopada!

Żyj ekologicznie!

Podczas dwudniowych warsztatów dowiecie się, jak zaprojektować bliską sobie przestrzeń (balkony tarasy, ogródki), by zarówno przynosiła żywieniowe plony oraz stała się miejscem, gdzie duzi i mali mogą poznać sposoby funkcjonowania natury, spędzając przy tym czas w pięknym i przyjemnym miejscu. Warsztaty poruszą również tematy kooperatyw spożywczych, suwerenności żywnościowej, lokalnego rolnictwa, ogrodów społecznych i wymiany sąsiedzkiej. Na spotkanie zapraszamy mieszkańców i mieszkanki osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów oraz sąsiadów z okolic. Dbając o swoje i innych zdrowie, spędzicie przyjemnie czas, a potem przekażecie dalej wiedzę ekologiczną i permakulturową!

Spotkamy się w Rewirze Twórczym (ul. Swojczycka 118)20 listopada od 15:00 do 19:00 i 21 listopada między 10:00 a 14:00. Udział jest bezpłatny, ale trzeba uczestniczyć w obu spotkaniach. Zapisywać możecie się na maila: permanentne.sasiedztwo@gmail.com.
W zgłoszeniu odpowiedzcie na pytanie: dlaczego chcecie wziąć udział w warsztatach? (obowiązuje kolejność zgłoszeń i motywacja). Wysłanie maila jest jednoznaczne z akceptacją REGULAMINU

Warsztaty poprowadzi Ben Lazar – promotor permakultury, opiekun Ogrodu Gai na Podlesiu na Śląsku Cieszyńskim, filozof zorientowany w nurtach pogłębionej ekologii, redaktor i wydawca Permakultura.Edu.Pl, inicjator krajowej Mapy Permakultury i współorganizator Ruchu Suwerenności Żywnościowej.

To może być dopiero początek!

Celem projektu jest też zintegrowanie mieszkańców i mieszkanek osiedla wokół wspólnej idei życia w zgodzie z naturą. Warsztaty mogą stać się początkiem większego działania – „Permanentnego sąsiedztwa”, które docelowo ma pomóc w zbudowaniu wirtualnej i realnej przestrzeni, w której wymieniać się będą mogli swoimi doświadczeniami z zakresu własnych upraw oraz organizować spotkania w dalszych społeczno-ekologicznych działaniach.

Partnerzy projektu: Grupa z Pasją, Rewir Twórczy, EkoTytka

Regulamin wydarzeń: https://bit.ly/regu_permanentne

Projekt realizowany w ramach Edycji 27. Mikrograntów

 

- Czytaj także

p:42070