Login
Register

Login
Register

14.12.2018 Piątek

Iwona Jarosz i Jakub Majchrzak w Portugalii

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Program Kultura Mobilna został powołany do życia aby ułatwić reprezentantom lokalnego środowiska twórców uczestnictwo w rezydencjach i wizytach studyjnych na całym świecie. Pierwsze wyjazdy w ramach siódmej edycji programu odbędą się już na początku 2019 roku.

Fot. Maciek Bielawski

Fot. Jakub Frank

Rezydencja w Aveiro Arts House

Pomysł na rezydencję w Aveiro Arts House sprowadza się do powołania tymczasowego projektu muzycznego pomiędzy trojgiem artystów-muzyków: Iwoną Jarosz – niezależną graficzką i perkusistką związaną ze sceną wrocławską, Jakubem Majchrzakiem – wrocławskim muzykiem i filmowcem-amatorem oraz Hugo Branco (prowadzącym Aveiro Arts House oraz netlabel Freima Labs i udzielającym się m.in. w Fulano 47). W trakcie dwóch tygodni trio zamierza pracować nad nowym materiałem, który estetycznie ukierunkowany będzie na obszary z pogranicza eksperymentu i ambitnej muzyki tanecznej. Artyści stawiają sobie za cel inteligentne spożytkowanie funkcji transu w muzyce poprzez kontrasty na styku repetycji i jej braku, repetycji realizowanej przez linearność modułów oraz swobodą polirytmię. Twórczej aurze sprzyjać też będzie samo miejsce – niezwykle istotne na mapie kulturalnej Aveiro.

Dom Vasco Branco

Umiejscowione w byłym domu reżysera filmowego, malarza, ceramika, pisarza i aktywisty społecznego Vasco Branco (1919-2014), Aveiro Arts House (VIC) łączy w sobie cechy centrum kultury, programu rezydencji artystycznych i bazy przyjaznej kreatywnej turystyce. Zaprojektowany przez architekta Victora Pallę, w drugiej połowie XX wieku dom stał się miejscem spotkań ważnych postaci z zakresu kultury, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. Budynek przypomina dom-muzeum, wypełnione wyjątkowymi opowieściami, które wydobywają artystyczne, kulturowe i polityczne konteksty Aveiro i Portugalii we współczesności. Poprzez skrzyżowanie środowisk artystycznych krajowych i międzynarodowych, zagranicznych podróżników i lokalnej publiczności, program przywrócił domowi Vasco Branco jego oryginalny charakter jako bezpiecznej przystani dla miłośników sztuki i kultury: artystycznego laboratorium otwartego na wymianę doświadczeń i pomysłów.

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

p:15046