Login
Register

Login
Register

15.02.2019 Piątek

Judith Röder ponownie odwiedzi Dolny Śląsk

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Artystka wizualna Judith Röder w lutym kontynuować będzie rozpoczęte w zeszłym roku badania nad krajobrazem wizualnym Dolnego Śląska. Niemka przyjeżdża w ramach serii wizyt studyjnych organizowanych dzięki współpracy Strefy Kultury Wrocław i Fundacji Wersja – jednego ze zwycięzców ubiegłorocznej edycji Konkursu dla NGO.

Judith Röder zaintrygowana osobliwą z jednej strony wizualnością, a drugiej zwyczajnością estetyki codziennych widoków Dolnego Śląska postanowiła uchwycić „przestrzenie znikania” w oku  16 mm kamery. Status badanych miejsc jest różny – podobnie jak ich relacja z lokalnymi mieszkańcami, polityczny kaliber historii, która się przez nie przetoczyła, czy faza zanikania, która je dotknęła. Podczas swojej rezydencji artystka odwiedzi m.in. Miedziankę – przedwojenne miasteczko z browarem, ratuszem i kopalnią, z którego nie pozostało prawie nic. Pojedzie także do Gostkowa, którego mieszkańcy samodzielnie zrekonstruowali protestancki, niemiecki cmentarz sukcesywnie dewastowany przez kilkadziesiąt lat. Kolejnym kierunkiem jej artystycznych poszukiwań będzie Sokołowsko – uzdrowiskowa pruska perełka, która przez wiele lat straszyła niszczejącym gmachem dawnego sanatorium dr Brehmera, późniejszego Sanatorium Grunwald. Po latach zapomnienia, dzięki aktywności kulturalnej podjętej przez osiedlających się nowych mieszkańców, dawny Gorbersdorf przeżywa swoją drugą młodość.

Krajobrazy, które bada Niemka to miejsca kształtowane przez ich mieszkańców zarówno geologicznie (kopalnie, piaskownie, kamieniołomy), jak i kulturowo (architektura, urbanistyka). Artystka stara się uwiecznić to, co być może za chwilę zniknie z powierzchni ziemi w eksperymentalnej, artystycznej formie. Przygotowany podczas rezydencji film zostanie zaprezentowany na specjalnym pokazie podsumowującym.

Wspólny projekt

Wizyta organizowana jest w ramach programu AIR Wro przez Strefę Kultury Wrocław i Fundację Wersja. To organizacja działająca we Wrocławiu od 2011 roku. Funkcjonuje przede wszystkim w polu sztuki współczesnej, realizując swoje cele zarówno poprzez przedsięwzięcia o charakterze wystawienniczym, ale też badawczym i edukacyjnym. Wśród działań przeważają te o interdyscyplinarnym i procesualnym charakterze, zorientowanym bardziej na pogłębioną refleksję i otwarty przebieg, niż produkcję spektakularnych efektów. Podejmowane tematy to przede wszystkim zagadnienia dotyczące tożsamości kulturowej (miasta, regionu) w kontekście tzw. Ziem Odzyskanych, ale też problematyki płci, pamięci oraz przecięcia publicznej i prywatnej przestrzeni. To nie pierwszy projekt Niemki wspierany przez Fundację i Strefę Kultury Wrocław. W 2018 roku, podczas miesięcznej rezydencji artystka, we współpracy z Galeriami Sztuki Współczesnej BWA Wrocław rozwijała swój projekt „Ciekłe Miasto”.

Konkurs dla NGO

Pomysł na zainicjowanie programu dla wrocławskich i dolnośląskich NGOsów pojawił się w 2015 roku. Został zainaugurowany projektem „Duety” realizowanym wspólnie z Fundacją Teatr Bezdomny w Świdnicy. Przez cztery lata w regionie udało się przeprowadzić działania m.in. z Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Parafią Ewangelicko-Augsburską w Świdnicy oraz Fundacją h/2. We Wrocławiu wsparcie otrzymała też m.in. rezydencja Irene Ros, która w ramach pierwszej edycji projektu „Kobietostan” towarzyszyła Fundacji Jubilo w pracy z kobietami osadzonymi w żeńskim areszcie śledczym. W 2019 roku realizowane będą dwa działania: wizyta Judith Röder na Dolnym Śląsku oraz rezydencja Anny Kasperskei przygotowywana wraz z OP ENHEIM.

Kolejna odsłona Konkursu dla organizacji pozarządowych z Wrocławia i Dolnego Śląska odbędzie się we wrześniu 2019 roku.

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
31.05.2019

Muzyczny Dzień Sąsiada

Ołbin, skwer Ludzi ze Znakiem P |
Brochów, ul. Polna |
Przedmieście Oławskie, ul. Hercena |
Kleczków, róg ulic Zegadłowicza i Kraszewskiego
Zobacz na mapie
14.0615.06.2019

WROsound 2019

Zobacz na mapie
15.06.2019

Sąsiedzkie spacery: Ołbin

Zbiórka pod pomnikiem papieża Jana XXIII (ul. Św. Marcina, obok pl. Bema) Zobacz na mapie
21.06.2019

Pink Mama Theatre – „Fashion” – spektakl

Impart
Mazowiecka 17
50-412
Zobacz na mapie
p:16259