Login

Register

Login

Register

12.08.2020 Środa

Już za moment startuje powakacyjna, 24. Edycja Mikrograntów!

Koniec wakacji już na horyzoncie, co oznacza, że powoli będziemy przenosić się z plenerów do wnętrz osiedlowych miejsc aktywności. Ale nie tylko, bo jak pokazały nam wrześniowe nabory z poprzednich lat – lubicie organizować wasze aktywności na otwartych przestrzeniach nawet przy gorszej pogodzie. Jak będzie teraz? Przed nami ostatnia w tym roku odsłona Mikrograntów dla pełnoletnich wrocławian i wrocławianek!

1 września ruszamy z ostatnim w tym roku naborem do „ekspresowych” Mikrograntów – ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych! Na co wpadniecie tym razem? Cykl spotkań w nowej bibliotece na Jagodnie? Październikowy turniej planszówek w jednym z Centrów Aktywności Lokalnej na „Trójkącie”? Wędrówki między blokami na Gaju w poszukiwaniu nieznanych historii? A może międzyosiedlowe warsztaty na Złotnikach i Żernikach?

Rok 2020 dla każdego jest pełny wyzwań. Również w Mikrograntach musieliśmy dostosować się do nowych zasad, dlatego współorganizujemy projekty w dostosowanych do pandemicznej sytuacji warunkach – dbamy o bezpieczeństwo, higienę miejsc i sprzętów, spotykamy się w mniejszych grupach. Ostatnie intensywne tygodnie udowodniły nam, że z pomysłami, humorem i współdziałaniem umiecie znaleźć rozwiązania na trudne czasy.

Chcecie się dowiedzieć jak to wspólnie robimy? Zachęcamy Was do kontaktu z nami. zadawania pytań, rozmów i konsultacji oraz uczestnictwa w odbywających się obecnie inicjatywach. Wspólnie przygotujmy się na jesień i zimę w mieście!

Jeśli więc macie pomysł na działania – czy to w waszej najbliższej okolicy, w której będzie można realizować mniejsze niż zazwyczaj spotkania, w lokalnej grupie, która będzie potrzebowała wsparcia i pomocy lub wśród międzyosiedlowej społeczności, od 1 do 15 września czekamy na wasze propozycje!

Bezpieczeństwo i higiena projektów

Organizując inicjatywy z Edycji 22. i 23. stosujemy się do zaleceń sanitarnych, które zakładają ograniczenia w liczbie osób w pomieszczeniach zamkniętych, rekomendują noszenie maseczek, zabieranie własnych posiłków i napojów oraz wymagają od nas zbierania danych osobowych uczestników i uczestniczek wydarzeń (imię, nazwisko i numer telefonu). Podobne zasady będą realizowane we wrześniowej edycji.

To my szykujemy dla Was regulaminy, zbieramy dane i pomagamy Wam przygotować bezpieczne miejsca do działania.  Dlatego możecie liczyć na nasze wsparcie oraz gwarancję współorganizacji projektu w takiej formule, która jest dla wszystkich komfortowa!

Wciąż jesteśmy otwarci na inicjatywy częściowo „zdalne” czy wirtualne, ale wiemy, że warto planować działania „na żywo”. Pisząc wniosek ostrożnie planujcie liczbę przewidywanych uczestników i uczestniczek, myślcie też o ewentualnych alternatywnych działaniach, które pozwolą na realizację celów inicjatywy, gdyby miała się ona odbyć w mniejszym zakresie lub późniejszym terminie. Otwieramy się na Waszą fantazję, optymizm, aktywistyczne zapędy. Nie pozwólmy sobie i innym zapomnieć, jak ważne są spotkania, nowe więzi i współpraca!  

Kto, jak, gdzie i kiedy?

W ramach Edycji 24. ścieżki dla osób fizycznych (także tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych, tradycyjnie już zachęcamy was do zgłaszania pomysłów na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym. Wybrane projekty otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Na złożenie propozycji macie czas do 15 września.

Dlaczego „ekspresowe” Mikrogranty?

Jak co roku, istotnym elementem wrześniowego naboru jest czas. Na realizację Waszych propozycji będzie go bowiem bardzo mało. Od ogłoszenia wyników na początku października, do ostatniego dnia na zamknięcie projektu będą niespełna trzy miesiące. Realizację planujcie od połowy października do 15 grudnia tego roku.

Pamiętajcie, że ważne jest dla nas skoncentrowanie większości działań projektu na obszarach poza osiedlem Stare Miasto w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Wciąż możecie też otrzymać do 5 dodatkowych punktów za wykorzystanie w swoich inicjatywach infrastruktury powstałej w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego!

Przydatne dokumenty

Przed złożeniem wniosku koniecznie zapoznajcie się z naszym regulaminem, wzorem wniosku oraz listą najczęściej zadawanych pytań i naszych odpowiedzi (FAQ), a także zestawieniem dodatkowo punktowanych projektów WBO.

Przy opisywaniu inicjatywy zachęcamy też do zapoznania się z naszym poradnikiem ekologicznym, który powinien pomóc wam w planowaniu pomysłu bezpiecznego dla środowiska, a także przejrzenia listy sprzętów i materiałów, które użyczymy wam do zwycięskiego projektu bezpłatnie. Jeśli szukacie miejsca, w którym chcielibyście działać, przejrzyjcie listę Miejsc Przyjaznym Mieszkańcom i Mieszkankom.

Wszystkie dokumenty i pliki obowiązujące w Edycji 24. znajdują się TUTAJ.

Zajrzyjcie też do zakładki PROJEKTY, gdzie możecie zapoznać się z inicjatywami realizowanymi w poprzednich latach. Znajdziecie wśród nich wiele pomysłów możliwych do organizacji z ograniczeniami co do wielkości grupy czy w kontaktach z innymi – współtworzone osiedlowe seriale, słuchowiska, kalendarze, przepiśniki czy broszury, a także warsztaty i szkolenia możliwe do przeprowadzenia zdalnie. Może zainspirują one was do działania w i dla swojej okolicy?

Spotkanie informacyjne online

O szczegółach (najważniejszych terminach i zasadach współpracy oraz formularzu wniosku), opowiemy Wam podczas kilku spotkań informacyjnyc. Tym razem spotkamy się zarówno na żywo – 25 sierpnia o godzinie 17:30 w Sektorze 3 (ul. Legnicka 65),  3 września o godzinie 17:30 w Barbarze (ul. Świdnicka 8b), jak i online. Transmisja wirtualnego spotkania odbędzie się na naszym profilu na Facebooku, 27 września od godziny 17:00.

Dodatkowo, 8 września od godziny 17:30 przeprowadzimy warsztaty pisania projektów. Na zajęcia obowiązują zapisy mailowe: mikrogranty@strefakultury.pl.

Od 24 sierpnia zaczynamy konsultacje waszych pomysłów: mailowe (mikrogranty@strefakultury.pl) i telefoniczne (+48 71 712 75 72 oraz numery komórkowe koordynatorek).

Czekamy na was i wasze pomysły!

Pamiętajcie, że od 2018 roku działamy na nieco innych zasadach i jako Strefa Kultury Wrocław przyjmujemy wnioski tylko od osób fizycznych oraz grup nieformalnych. Jeśli reprezentujecie NGO lub grupę młodzieżową, możecie zgłosić swój projekt do Fundacji Umbrella – ścieżki Mikrogranty NGO lub Mikrogranty młodzieżowe.

Znajdziecie nas na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty 

 

///

Mikrogranty

to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne. W 2020 roku będziecie mogli wziąć udział w weekendowych Warsztatach Mikrograntów i trzymiesięcznym cyklu Akademia Mikrograntów 5.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

 

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
19.09.2020

Pochwała wspólnoty – rozmowa

Infopunkt Nadodrze – Łokietka 5, ul. Władysława Łokietka 5 Zobacz na mapie
27.09.2020

Kinematograf Wrocławski: „Wrocławska Szkoła Filmowa” – spacer filmowy

Miejsce zbiórki zostanie wysłane po rejestracji. Zobacz na mapie
9.10.2020

56. Jazz nad Odrą: Piotr Wojtasik: „VOICES”

Impart, sala teatralna
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Zobacz na mapie
10.10.2020

56. Jazz nad Odrą: Jazz Forum Talents | Możdżer – Lemańczyk – Łosowski

Impart, sala teatralna
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Zobacz na mapie
p:31659