Login

Register

Login

Register

27.08.2021 Piątek

Karłowickie spotkania ze sztuką i przyszłością

Wrzesień na Karłowicach stanie pod znakiem sztuki! Wszystko dzięki grupie Rooftop Art Studio, która przygotowała dla mieszkańców i mieszkanek osiedla cykl artystycznych warsztatów i spotkań. Wspólnie udowodnią też, że sztuka łączy pokolenia – nawet te, które mogą się nigdy nie zobaczyć. W jaki sposób? Tworząc podwórkową Kapsułę Czasu z wiadomościami dla przyszłych karłowiczan i karłowiczanek!

Autorzy projektu „Nieśmiertelna Sztuka – kapsuła czasu na Karłowicach” podczas wrześniowych spotkań chcą podzielić się swoją pasją i artystycznym doświadczeniem z innymi mieszkańcami i mieszkankami Karłowic. Sam tytuł odnosi się zarówno do idei sztuki jako medium ponadczasowego, ale również do pomysłu zamknięcia efektów pracy w osiedlowej „Kapsule Czasu”. Wspólnie udokumentujemy dla następnych pokoleń ten trudny, pandemiczny okres i damy nadzieję na lepszą przyszłość.

Sztuka współczesna

Na dobry początek (11 września, g. 10:00) zaopatrzeni w niezbędne przybory odkrywać będziemy sekrety technik malarskich i rysunkowych podczas serii zajęć plastycznych na skwerze Władysława Bełzy. Dzień później (12.09, g. 10:00), w tym samym miejscu zapoznamy się z polską i zagraniczną sztuką współczesną! Omówimy najnowsze trendy, odkryjemy najciekawsze i najlepsze przykłady prac z całego świata, a także postaramy się poznać przesłania i inspiracje stojące za dziełami, motywacje ich twórców i twórczyń.

Sztuka ziemi

W drugi weekend nasze działania na skwerze zwrócone będą w stronę otaczającej nasz przyrody. W sobotę (18.09) pod okiem prowadzących zgłębimy temat architektury krajobrazu, planując upiększanie przestrzeni wrocławskich parków i skwerów, niezagospodarowanych przestrzeni na osiedlu, a nawet naszych balkonów! Zdobędziemy również praktyczną wiedzę z sadzenia i wyboru roślin.

Z kolei w niedzielę (19.09) zapoznamy się z założeniami eko-artu – dowiemy się jak i do czego można w malarstwie wykorzystać deszczówkę i inne materiały ekologiczne oraz jak zabrać się do tworzenia instalacji ze „śmieci”. Prowadzący opowiedzą też więcej czym jest land art, czyli sztuka ziemi, dla której tworzywem oraz budulcem są skały, błoto, piasek, minerały, ziemia. Zaprezentują przykłady inspirujących ingerencji w pejzaż, podczas których artyści przekształcają go i wykorzystują naturalne procesy do nadania mu nowej formy. Część prac plastycznych wykonanych podczas plenerowych zajęć zostanie pokazana na wystawie, na zakończenie projektu!

Sztuka ponadczasowa

Serię spotkań zakończymy 25 września wspólnie tworząc również na Skwerze Stanisława Bełzy „Kapsułę Czasu”. Umieścimy w niej symboliczne prace plastyczne stworzone na wcześniejszych spotkaniach oraz pisemne przemyślenia dotyczące czasów, w których żyjemy, pandemii, przyszłości ludzi i planety. Będzie to naszą artystyczna wiadomość dla przyszłych pokoleń karłowiczan i karłowiczanek! Kapsułę złożymy w Wielopokoleniowym Centrum Aktywności Lokalnej prowadzone przez Fundację EMMA na Alei Kasprowicza 46.

Na poszczególne warsztaty zapisujcie się mailowo: niesmiertelnasztuka@gmail.com. Regulamin spotkań dostępny jest TUTAJ

Harmonogram spotkań:

Wszystkie spotkania warsztatowe odbywać będą się na Skwerze Władysława Bełzy.

11.09, 10:00
Techniki malarskie
Prowadzenie: Magdalena Mędzkiewicz, Arkadiusz Ruszczyk, Robert Ściubilecki

12.09, 10:00
Sztuka współczesna
Prowadzenie: Magdalena Mędzkiewicz, Arkadiusz Ruszczyk

18.09, 10:00
Architektura Krajobrazu
Prowadzenie: Magdalena Mędzkiewicz, Arkadiusz Ruszczyk, Robert Ściubilecki

19.09, 10:00
Eko Sztuka, LandArt
Prowadzenie: Magdalena Mędzkiewicz, Arkadiusz Ruszczyk, Izabela Dąbrowska

25.09, 10:00
Tworzenie Kapsuły Czasu
Prowadzenie: Magdalena Mędzkiewicz, Arkadiusz Ruszczyk, Robert Ściubilecki
Na koniec spotkania kapsułę złożymy w Wielopokoleniowym Centrum Aktywności Lokalnej prowadzonym przez Fundację EMMA przy al. Kasprowicza 46, ale tworzyć będziemy ją na Skwerze Bełzy.

Partnerzy projektu: Wielopokoleniowe Centrum Aktywności Lokalnej, Fundacja EMMA

Projekt organizowany jest w ramach Edycji 26. Mikrograntów

- Czytaj także

p:40245