Login

Register

Login

Register

30.10.2020 Piątek

Kolejna odsłona rezydencji Zaległy Urlop – Białoruska Zima!

Zespół działań międzynarodowych organizuje drugą edycję projektu rezydencyjnego Zaległy urlop / Overdue Time Off! Tym razem do współpracy zaproszono pięć artystek pochodzących z Białorusi i mieszkających w Polsce. Przez 2 tygodnie, począwszy od listopada przez kolejne jesienne i zimowe miesiące, będą mogły skoncentrować się na własnych potrzebach we Wrocławiu.

Pragniemy zwrócić uwagę na sytuację polityczną naszych wschodnich sąsiadów, ale i kluczową rolę jaką odgrywają kobiety będące siłą aktualnie dziejących się protestów. Udostępniając przestrzeń twórczą artystkom, skupiamy się na ich indywidualnych historiach/doświadczeniach. Wrocławska rezydencja to czas oddechu i gest wsparcia artystek z Białorusi w dobie aktualnych, niepokojących wydarzeń.

Kto zaprosiliśmy do projektu?

Palina Kamarova, artystka multimedialna aktualnie mieszkająca w Warszawie, absolwentka Wydziału Dziennikarstwa, studentka na wydziale Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie;

Zlata Lebedz, artystka z Mińska aktualnie mieszkająca w Katowicach, studentka drugiego roku Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach;

Volha Martynenka, artystka wizualna z Mińska aktualnie mieszkająca we Wrocławiu;

Jana Shostak, polsko-białoruska aktywistka, artystka intermedialna z Grodna.

Alesia Maisei, artystka audiowizualna z Grodna aktualnie mieszkająca w Katowicach, studentka Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Zalegy Urlop

Program rezydencji Zaległy Urlop / Overdue Time Off miał swoją premierę w sierpniu tego roku, kiedy to Pablo Ramírez González zgłębiał temat pracy i odpoczynku w cyklu fotografii Jungle Porn. Artysta pokazywał wyspy Tulum z krytycznej perspektywy. Projekt zrealizowany przez Strefę Kultury Wrocław, zwrócił uwagę na zdrowie, kondycję i dobrostan twórców zagranicznych mieszkających lub tymczasowo przebywających w Polsce.

Pomysłodawcami projektu jest Zespół Działań Międzynarodowych SKW oraz artysta pochodzenia ukraińskiego mieszkający we Wrocławiu Yuriy Biley. Projekt rezydencyjny „Overdue Time Off / Zaległy urlop” jest częścią programu rezydencyjnego AIR Wro, wizyt studyjnych i współpracy międzynarodowej Strefy Kultury Wrocław.

 

- Czytaj także

p:33898