Login
Register

Login
Register

22.02.2018 Czwartek

Kolejni prelegenci w ramach AIR Wro Talks 3.0!

Autor: Strefa Kultury Wrocław

AIR Wro Talks 3.0 to spotkanie organizowane przez Strefę Kultury Wrocław w ramach AIR Wro – programu rezydencji, wizyt studyjnych i współpracy międzynarodowej. Zadaniem AIR Wro jest wsparcie i promocja działań twórców reprezentujących różne dziedziny kultury i sztuki, którzy zainteresowani są współpracą z przedstawicielami lokalnych społeczności i środowisk, a także chętni, aby budować międzynarodowe relacje kulturalne.

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia Pisarzy ICORN powstała w 2005 roku. Jej celem jest zapewnianie schronienia i udzielanie pomocy oraz zapewnienie przestrzeni twórczej represjonowanym pisarzom – najczęściej ukrywającym się lub objętym zakazem druku w swoim kraju. ICORN jest niezależną międzynarodową organizacją, skupiającą obecnie 65 miast i regionów członkowskich w Europie i poza nią, oferującą bezpieczne schronienie (tymczasową i długoterminową ochronę) dla prześladowanych pisarzy, twórców i obrońców praw człowieka; wspierającą wolność wypowiedzi, obronę wartości demokratycznych i promującą międzynarodową solidarność.

Każde miasto może zostać członkiem ICORN. W Polsce od 2001 roku miastem członkowskim jest Kraków, Wrocław dołączył do ICORN-u w związku z przygotowaniami do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w październiku 2015 jako drugie miasto w Europie Środkowo-Wschodniej. Od zeszłego roku także Gdańsk jest członkiem sieci, a pierwszy stypendysta pojawi się tam już w 2018 roku. O tym jak miasta mogą poprzez kulturę reagować na bieżącą sytuację polityczną na świecie rozmawiać będziemy z Danutą Glondys ze Stowarzyszenia Willa Decjusza, Katarzyną Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury, Piotrem Stasiowskim z Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz Helge Lunde – Dyrektorem ICORN-u.

Dyskusja odbędzie się 15 marca 2018 roku w Barbarze, przy ulicy Świdnickiej 8B we Wrocławiu. Udział w wydarzeniu jest możliwy po wcześniejszej rejestracji.

Paneliści:

Danuta Glondys – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie kulturoznawstwo, mgr filologii angielskiej i nauk politycznych. W latach 1993-99 dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa, odpowiedzialna za opracowanie nowej polityki kulturalnej i wystąpienie o tytuł Europejskiego Miasta Kultury roku 2000 dla Krakowa. Następnie dyrektor regionalna Local Government Partnership Programme (USAID) i ekspert Komisji Europejskiej ds. wyboru i monitoringu przygotowań Europejskich Stolic Kultury lat 2013-2018. W latach 2001-2016 dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza, obecnie Pełnomocnik Zarządu ds. Międzynarodowych oraz wykładowca UJ i AGH. Autorka artykułów i redaktorka kilkudziesięciu publikacji dotyczących zarządzania kulturą oraz relacji między kulturą a szeroko rozumianą sferą polityki i integracji europejskiej. W 2010 roku nakładem krakowskiego wydawnictwa Attyka ukazały się jej dwie publikacje monograficzne: „Europejska Stolica Kultury. Miejsce kultury w polityce Unii Europejskiej” oraz „Kraków 2000 – Europejskie Miasto Kultury. Summa Factorum”. Nagrodzona m.in.: Odznaką Honorową Bene Merito Ministra Spraw Zagranicznych oraz  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Katarzyna Janusik –  z wykształcenia anglistka, redaktorka, tłumaczka literatury pięknej i literatury faktu, specjalizuje się w projektach z dziedziny literatury i fotografii. Przez wiele lat  pracowała jako redaktorka, a następnie szefowa redakcji dziecięcej w krakowskim wydawnictwie Znak. W latach 2014-2016 koordynatorka zespołu realizującego projekty literackie w ramach programu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, a także Światowa Stolica Książki UNESCO Wrocław 2016, obecnie kieruje zespołem programowym i PR Wrocławskiego Domu Literatury. Jest koordynatorką działań Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy (ICORN) we Wrocławiu.

Piotr Stasiowski – absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2006-2011 prowadził Studio BWA przy BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Od 2012 do 2015 roku był głównym kuratorem Muzeum Współczesnego Wrocław. Od 2016 roku jest dyrektorem Gdańskiej Galerii Miejskiej. Jako kurator Stasiowski przygotował ponad 40 wystaw indywidualnych i zbiorowych; jest autorem tekstów, które ukazywały się w katalogach wystaw, książkach, magazynach o sztuce. Pochodzi z Jarosławia, obecnie mieszka i pracuje w Gdańsku.

Helge Lunde – w latach 1998-2005 był dyrektorem Kapittel, Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Wolności Słowa w Stavanger. W tym samym czasie był odpowiedzialny za Stavanger jako Miasto Schronienia dla prześladowanych pisarzy oraz współpracował z norweskim PEN nad rozwojem sieci w całej Norwegii i poza nią. Lunde to jedna z głównych osób stojących za utworzeniem Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców ICORN w 2005 roku. Stał się pierwszym dyrektorem wykonawczym organizacji i od tamtego czasu piastuje to stanowisko

 

Tagi:

Literatura

- Czytaj także

p:7486