Koncerty festiwalowe prezentowane od ponad trzydziestu lat we Wrocławiu podczas „Non Sola Scripta” charakteryzuje nieprzeciętna formuła programowa. Publiczność uczestnicząca w spotkaniach zapozna się z kompozycjami klasycznymi i współczesnymi w nieszablonowych aranżacjach. Goście doświadczą połączenia improwizacji niezwykle utalentowanych organistów z całego świata z mistrzami różnych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Oznacza to, że każdy koncert jest niepowtarzalny i stworzona w trakcie melodia wybrzmi tylko raz w historii. Co ważne, festiwal posiada solidną tradycję, dzięki czemu wpisuje się na listę najciekawszych organowych wydarzeń w Polsce.
Funkcję dyrektora artystycznego „Non Sola Scripta” od ponad trzech dekad pełni prof. Andrzej Chorosiński, który jest wybitnym muzykiem i kompozytorem. Również tym razem swoją grę na organach zaprezentuje podczas koncertu otwarcia. Artysta wystąpił do tej pory niemal we wszystkich krajach Europy, Kazachstanie, Armenii, Azerbejdżanie, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Koncertował w renomowanych miejscach, takich jak: Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chapell w Cambridge, Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku oraz Aula Pawła VI w Rzymie. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju oraz za granicą. Ma na swoim koncie ponad 20 płyt. Sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. Wielokrotnie był jurorem międzynarodowych konkursów organowych. Otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa w Keimyung University w Południowej Korei. Jest także autorem licznych projektów organów w Polsce, jak również w Niemczech, Kanadzie i Japonii. Rok 2024 jest rokiem jubileuszu 55-lecia działalności koncertowej prof. Andrzeja Chorosińskiego. Od pierwszego koncertu w ramach światowego festiwalu Jeunesse Musical i występu w Genewie (1979) wykonał ponad 1500 recitali.
30 czerwca obok dyrektora artystycznego festiwalu wystąpi także Grupa Wratislavia Trumpet Consort, która składa się z utalentowanych trębaczy młodego pokolenia, absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Pomysłodawcą tego projektu oraz liderem i kierownikiem muzycznym zespołu jest prof. Igor Cecocho. Repertuar zespołu złożony jest z utworów różnych epok i stylów. Muzycy wykonują zarówno muzykę kameralną, jak i koncerty lub sonaty na trąbki i organy. Specjalność zespołu stanowi muzyka przestrzenna. Idea takiego wykonania muzyki powstała w wyniku wielu prób akustycznych, które dowiodły, że brzmienie trąbek rozlegające się z różnych stron pomieszczenia o dobrej akustyce (np. hali kościoła) pozwala osiągnąć zdumiewające efekty kolorystyczne i potęguje wrażenie przestrzeni. Dodatkowym atutem zespołu jest wykorzystanie całego przekroju instrumentarium łącznie z instrumentami historycznymi z epoki baroku. Zespół Wratislavia Trumpet Consort koncertował na wielu Międzynarodowych Festiwalach organowych i muzyki kameralnej. Podczas spotkania we Wrocławiu na „Non Sola Scripta” wystąpią w składzie: Igor Cecocho, Krzysztof Kwiatkowski, Zofia Kotas, Mikołaj Ledniowski, Zofia Nycz.
Na muzyczne spotkania z „Non Sola Scripta” Strefa Kultury Wrocław niezmiennie zapraszaja do gotyckiej Kolegiaty Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających. Bilety są dostępne na strefakultury.pl, w kasie Impart Centrum oraz na miejscu przed koncertami.
30.06 | Program
Benjamin Britten (1913-1976) Fanfare for St. Edmundsbury
Ludwig van Beethoven (1770-1827) Sonata c moll (Patetyczna) Op. 13 (opr. Andrzej Chorosiński) (Grave, Allegro di molto e con brio, Adagio cantabile, Rondo. Allegro)
Vassily Brandt (1869-1923) Andante religioso
Georg Philipp Telemann (1681-1847) Three Marche
Fryderyk Chopin (1810-1849) Polonez c moll. Op.40 Nr 2 (opr. Andrzej Chorosiński)
Sławomir Cichor (1982) Ballada
Waldemar Wróblewski (1956-2005) Fanfara
Mieczyslaw Surzyński (1866-1924) Chant triste, Toccata fis moll Op.36
XXXI Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”
W każdą niedzielę 30 czerwca – 25 sierpnia | godz. 19:00
Kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja, pl. Kościelny 1