24.04.2023 Poniedziałek

Koncert Torda Gustavsena w Impart Centrum!

7 maja w Impart Centrum odbędzie się koncert norweskiego pianisty i kompozytora Torda Gustavsena.

fot. mat. prasowe

fot. mat. prasowe

Muzyka norweskiego pianisty i kompozytora Torda Gustavsena dociera do słuchaczy zapadającymi w pamięć melodiami, subtelnymi rytmami i muzyczną przestrzenią.

Muzyk odbył wiele tras koncertowych ze swoim trio, kwartetem i innymi składami w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, a także w rodzinnej Norwegii. Występował na najważniejszych festiwalach w wielu innych krajach, w tym w Australii, Brazylii, Japonii, Korei, Turcji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Polsce; otrzymał też liczne nagrody krytyków.

Album „Extended Circle” wydany w 2014 roku przez ECM Records oznaczał zakończenie dwóch trylogii – trzech albumów w formacie klasycznego tria z fortepianem, basem, perkusją, a następnie drugiej trylogii w formatach rozszerzonego zespołu i kwartetu. W 2016 roku Tord ze swoim trio wydał oryginalny album z „What was said” z wokalem afgańsko-niemieckiej piosenkarki Simin Tander, na którym muzycy zinterpretowali starożytne norweskie hymny i sufickie poematy w przejmująco pięknym języku Pashto. W 2018 roku ponownie przyszedł czas na instrumentalne trio – na nowe ujęcie klasycznego formatu, który w pierwszej kolejności umożliwił muzyce Torda dotarcie do szerokiej międzynarodowej publiczności. Długo oczekiwany nowy album tria zatytułowany „The Other Side” ukazał się 31 sierpnia 2018 roku nakładem ECM Records. Ostatnie opracowanie objęło na nowo paradoksalnie pełną prostotę brzmienia „Nordic Blues”, którą tak wielu ludzi pokochało na debiutanckim albumie Gustavsena, wraz z otwartymi, impresjonistycznymi pejzażami harmonicznymi i wyraźnym ogólnym hymnicznym i medytacyjnym nastrojem. Album zawiera również trzy uderzające przeróbki chorałów J.S. Bacha, w połączeniu z oryginalnymi kompozycjami Gustavsena.

W 2022 roku ukazał się nowy album tria zatytułowany „Opening”, tym razem z udziałem basisty Steinara Raknesa, który dodał mocne, zmysłowe podkłady muzyczne, jak również wirtuozerskie solistyczne partie do tego układu, wynosząc trio na jeszcze wyższy poziom.

Wybrane recenzje:

•“a trilogy [that] could be the most essential jazz document of the last ten year. Sublime.”
(The Independent, UK)
• „a stunningly beautiful recording. .. draws the listener in so completely – making us consider each
note, each small gesture in its ethereal, shimmering whole .. nothing less than magical.”
(Downbeat, USA – 4 1/2 of 5 stars)
• „.. a delicious collage of hypnotic grooving, softly stroked
gospel themes.”
(The Guardian, UK)
• „every note is perfectly placed”
(The Times, UK)

 

Biografie

Tord Gustavsen (fortepian)

Pianista Tord Gustavsen ze swoim trio i rozszerzonym składem wydał w wytwórni ECM Records dziewięć uznanych przez krytyków albumów. Przed rozpoczęciem kariery solowej, Tord już od kilku lat był ważną częścią norweskiej sceny jazzowej. Jego gra stanowiła podstawę projektów z udziałem najlepszych norweskich wokalistów, w tym Solveig Slettahjell, Silje Nergaard i Kristin Asbjørnsen. Dążenie do indywidualności łączy się u niego z uważnym słuchaniem w kreatywnym współdziałaniu, co sprawia, że Tord wyróżnia się zarówno jako solista, jak i członek zespołu. Jego sposób łączenia historii jazzu z „nordyckim” refleksyjnym nastrojem i lirycznym pięknem sprawia, że na współczesnej scenie muzycznej mamy do czynienia z interesującym brzmieniem.

 

Tord Gustavsen odbywa światowe tournée ze swoim zespołem w różnych konfiguracjach, grając na najważniejszych festiwalach i w salach koncertowych w Australii, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Polsce, Turcji, Japonii, Korei i krajach skandynawskich. Otrzymał wiele nagród, w tym norweską Grammy (Spellemannsprisen), nagrody krytyków CHOC (Francja), Bell Award za najlepszy międzynarodowy album jazzowy (Australia), Recording of the Month w Stereophile Magazine (USA), Preis der Deutschen Schallplattenkritik (Niemcy), a także NOPAs Musikkpris za najlepszą norweską kompozycję jazzową w 2010 roku. Ma na koncie utwory zamówione dla Vossajazz, Cheltenham Jazz Festival, Oslo Jazz Festival, Oslo International Church Music Festival i Nidaros Domkor.

 

Jarle Vespestad (perkusja) Ten rodzaj wysublimowanego minimalizmu, który reprezentuje Jarle, ma bardzo niewiele, jeśli w ogóle, odniesień w świecie perkusistów, a mimo tego jest on na swój sposób wyjątkowy. Jarle gra również z kluczowymi skandynawskimi zespołami Farmers Market i Silje Nergaard Band, a do 2008 roku był członkiem przełomowego projektu Supersilent.

 

Steinar Raknes (gitara basowa) | Steinar jest wirtuozem kontrabasu, znanym z użwania alternatywnych stylów pizzicato, inspirowanych afrykańską Korą i amerykańskim fingerpickingiem. Wykorzystuje również elektronikę do rozszerzenia brzmienia kontrabasu, używając pedałów gitarowych i looperów. Steinar jest rozpoznawalny dzięki swojej pracy kompozytora i muzyka w wielokrotnie nagradzanym trio jazzowym Urban Connection, oraz dzięki współpracy z takimi artystami jak Chick Corea, Michael Brecker, Bobby McFerrin i Ola Kvernberg. Po ukończeniu studiów magisterskich na NTNU w Norwegii w 2001 roku, grał w wielu zespołach, w tym The Core, Ola Kvernberg Trio, Skáidi i Trondheim Jazz Orchestra. Będąc jednocześnie basistą i wokalistą, Steinar rozwinął projekt STILLHOUSE. Od kilku lat zajmuje się również muzyką lapońską – yoik, zaczynając od długoletniej współpracy ze znakomitą wykonawczynią yoik – Ingą Juuso. Wraz z jej następczynią Sarą Marielle Gaup pracuje obecnie z duetem Arvvas.

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej