Login

Register

Login

Register

12.09.2019 Czwartek

Krakowska artystka, dzieci z Ołbina i ogromna ryba razem przeciw zmianom klimatycznym

Cecylia Malik, współautorka ołbińskiego Domku na Jesionie, ponownie działa we Wrocławiu. Artystka nie przyjechała jednak sama. Towarzyszy jej olbrzymia ryba troć, z którą zaprasza wszystkie dzieciaki z Ołbina do działań na rzecz środowiska i wspólnego protestu wobec zmian klimatycznych.

Artystka swoje działania prowadzić będzie do niedzieli na podwórku między ulicami Nowowiejską, Żeromskiego, Jedności Narodowej i Daszyńskiego. Podczas kilku najbliższych dni najmłodsi dowiedzą się m.in. o sposobach w jaki na co dzień można dbać o środowisko i założą podwórkowy oddział ruchu Extinction Rebellion.

Dorośli przedstawiciele XR także pojawią się na Ołbinie i wspólnie z młodymi obrońcami Ziemi przygotują flagi, proporce i transparenty z wizerunkami zagrożonych wyginięciem zwierząt. Pomogą też olbrzymiej rybie, która stanie się symbolem ich akcji – w sobotę ozdobią ją tak, by rozbłysła nowymi, ołbińskimi kolorami!

Wielki protest na Ołbinie

Podwórkowe działania zakończy organizowany w niedziele wielki protest. Kolorowy i uroczysty przemarsz wyruszy o godzinie 16:00 spod Domku na jesionie, by przejść ulicami osiedla aż do sadzawki w Parku Tołpy. W trakcie wędrówki młodzi uczestnicy i uczestniczki zachęcać będą dorosłych do wspólnej walki o przyszłość planety, przejadą się też na grzbiecie wymalowanej ryby. W parku wspólnie zwodują ją w sadzawce i rozstawią przygotowane wcześniej transparenty, a dzień zakończy rodzinny piknik, podczas którego będzie można podziwiać jak troć kołysze się na falach.

„Ryba troć na Ołbinie” działać będzie do niedzieli, 15 września. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Do wspólnej zabawy zaproszone są wszystkie dzieci, bez względu na wiek. 

Harmonogram działań

12.09 | 17:00-20:00 – czytanie książki „Drzewołazki”, gry i zabawy ekologiczne
13.09 | 16:00-20:00 – spotkanie z Extinction Rebellion, rozmowy o ginących gatunkach, zmianie klimatycznej i tworzenie transparentów
14.09 | 11:00-19:00 – malowanie ogromnej ryby troci
15.09 | 16:00-19:00 – finał projektu: Wielki Protest i marsz z podwórka do Parku Tołpy, zwodowanie Ryby, piknik na trawie

Sąsiadujemy z artystami

Wrześniowa wizyta Cecylii Malik organizowana jest w ramach projektu “Sąsiadujemy z artystami” podczas którego na podwórkach działają artystki i artyści spoza Wrocławia, dla których sąsiedzkie tematy nie są czymś obcym.

Cecylia Malik to jedna z autorek podwórkowego Domku na jesionie. Malarka, performerka, edukatorka, ekolożka i miejska aktywistka. Jest inicjatorką akcji społeczno-artystycznych takich jak „Matki Polki na wyrębie” przeciwko LEX Szyszko, „Warkocze Białki” w obronie rzeki Białki przed regulacją i „Siostry Rzeki” przeciwko planom regulacji i przegradzania Wisły i innych rzek w Polsce.

Program Sąsiadujemy dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

- Czytaj także

p:22004