Login

Register

Login

Register

28.11.2019 Czwartek

Kultura Mobilna 9.0: wizyta na Sycylii

Adam Kruk i Lech Moliński, korzystając z zaproszenia na wizytę studyjną, udali się do małej włoskiej miejscowości – Palazzo Adriano. Chcą zainteresować lokalne władze oraz organizatorów Paradiso Film Fest możliwością współpracy między Sycylią a Dolnym Śląskiem, ze szczególnym naciskiem na Wrocław i Lubomierz.

fot. Lech Moliński

fot. Lech Moliński

Podobieństwa, jakie łączą polski film „Kocham kino” Piotra Łazarkiewicza i „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore, a dodatkowo miejscowości, w których powstawały (dolnośląski Lubomierz i sycylijskie Palazzo Adriano), zachęciły Adama Kruka i Lecha Molińskiego do zbadania bliżej tego tematu. Oba tytuły pokazują funkcjonowanie upadających kin na prowincji i są historiami z jednej strony o wpływie muzy, z drugiej o miłości i przyjaźni na życie człowieka. Powstały zaledwie w odstępie kilkunastu miesięcy. W obydwu miasteczkach działają muzea filmowe (w Lubomierzu dedykowane komedii „Sami swoi”, a w Palazzo Adriano – samemu „Cinema Paradiso”), a jeśli dodamy fakt, że populacja miejscowości różni się między sobą o jakieś 200 osób, naprawdę widać już potencjał dla wspólnych działań!

Przy wsparciu programu Kultury Mobilnej Adam i Lech odbędą podróż do Palazzo Adriano (a także do Cefalu i Palermo) na wizytę studyjną, by na własne oczy zobaczyć Museo Nuovo Cinema Paradiso. Polsko-włoskie spotkanie pozwoli zbadać możliwości współpracy między Palazzo Adriano i Lubomierzem, a w szerszym podejściu między Sycylią a Dolnym Śląskiem.

Listopadowa wizyta mogłaby pozwolić zbudować sieć współpracy między dwoma regionami i w konsekwencji doprowadzić do wymiany filmowej: prezentacji sycylijskiego kina (dwóch filmów Giuseppe Tornatore: „Cinema Paradiso” i „Baaria”) w Lubomierzu i we Wrocławiu, a także dolnośląskich filmów („Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego i „Kocham kino” Piotra Łazarkiewicza”) w Palazzo Adriano i w Palermo.

Kultura Mobilna

Jako narzędzie wsparcia mobilności dla twórców z Wrocławia i Dolnego Śląska, które służyć ma realizacji oraz promocji ich projektów za granicą. W naborach mogą brać udział osoby planujące wyjazdy na rezydencje, wizyty studyjne, przeglądy sztuki, festiwale czy konferencje, jak również uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych. Nabór w ramach 10. edycji programu planowany jest na luty 2020 roku. 

Tagi:

Film

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
18.0719.07.2020

Warsztaty Mikrograntów: mikrodziałania w klimacie do zmiany

Stowarzyszenie Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39), Ołbiński Ogród Otwarty (ROD Lepsze Jutro) Zobacz na mapie
6.10.2020

56. Jazz nad Odrą: koncert otwarcia (nowa data)

Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław
Zobacz na mapie
p:24560