3.11.2021 Środa

Listopadowy numer „Niezbędnika” już dostępny!

Twórcy wrocławskich wydarzeń kulturalnych nie zawiedli – zadbali, by okazji do spotkania z filmem, teatrem, literaturą czy sztukami wizualnymi w listopadzie nie zabrakło.

Okładka listopadowego numeru

Niespokojne czasy nauczyły już nas, że jeśli mamy możliwość osobiście (choć z pewnym obostrzeniami) obcować z kulturą, to warto z okazji tej skorzystać.

Teatralnym wydarzeniem jesieni bez wątpienia będzie premiera spektaklu „Kobieta i życie” – przygotowana przez pięć wrocławskich instytucji kultury inscenizacja tekstu Maliny Prześlugi, który zainspirowany został zeszłorocznymi protestami kobiet. Więcej o tym poruszającym widowisku dowiecie się z otwierającej ten numer „Niezbędnika” rozmowy z reżyserem przedstawienia, Piotrem Łukaszczykiem. Jeśli chłodne listopadowe wieczory wolelibyście jednak spędzić przed kinowym ekranem, to w części publicystycznej mamy dla Was aż trzy filmowe propozycje. Pierwszą z nich jest święto amerykańskiego kina niezależnego, czyli American Film Festival (o którego programie opowiada nam dyrektorka festiwalu Ula Śniegowska), drugą: nowy cykl w Barbarze zatytułowany „Depesza z…” – prezentacje produkcji z najbardziej odległych zakątków świata (które zapowiadają w „Niezbędniku” kuratorzy serii: Adam Kruk i Lech Moliński).

Trzecie z wydarzeń to propozycja zarówno dla kinomaniaków, jak i miłośników architektury: już w tym miesiącu przedpremierowo, zanim trafi na polskie i międzynarodowe festiwale, obejrzeć będzie można film „(Nie)zwykły Manhattan” poświęcony ikonicznemu wrocławskiemu kompleksowi projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Na strona „Niezbędnika” białe wieżowce sąsiadują z inną architektoniczną legendą – Trzonolinowcem, który w rubryce „Czarny Wrocław” portretuje dla Was Joanna Plizga.

O kulturalne rekomendacje na listopad poprosiliśmy aktorkę Jolkę Solarz-Szwed oraz artystę wizualnego Piotra Kmitę. Do wybranych przez nich pozycji dodajemy ponad 120 kolejnych – bo właśnie tyle wydarzeń znajdziecie w naszym jesiennym kalendarium. Życzymy bardzo kulturalnego listopada!

Listopadowy numer w wersji online jest dostępny TUTAJ.

Tagi:

Niezbędnik

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej