Login

Register

Login

Register

5.05.2020 Wtorek

LWOWRO: Veronika Homeniuk

Prezentujemy kolejną menadżerkę kultury ze Lwowa biorącą udział w drugiej edycji programu LWOWRO. Jest to przestrzeń spotkań, w której uczestnicy z Ukrainy mogą się poznać i dzielić doświadczeniami oraz kompetencjami z polskimi managerami kultury w celu zbudowania trwałej międzynarodowej sieci.

Warsztaty pierwszej edycji programu LWOWRO.

Program planowo miał się rozpocząć w kwietniu, natomiast niezwykłe okoliczności sprawiły, że niemożliwa jest kontynuacja spotkań w zaplanowanej formie. Strefa Kultury Wrocław wspólnie z lwowskim Instytutem Strategii Kultury wprowadzają zmiany związane z realizacją tegorocznej edycji programu LWOWRO –  został przeniesiony na jesień. Dobre wieści są jednak takie, że już teraz możecie poznać uczestników programu! Rozpoczęliśmy cykl prezentacji ośmiu beneficjentów programu, podczas którego co tydzień przedstawiamy sylwetki reprezentantów środowiska kulturalnego ze Lwowa.

Poznajcie się!

Veronika Homeniuk

Pracuje głównie w branży filmowej i wydawniczej.  Swoją przygodę z archiwami rozpoczęła z końcem 2014 roku studiując biografię Sofii Jabłońskiej, jako kierownik projektu. Cztery lata później wspólnie z wydawnictwem RODOVID, przy wsparciu Ukraińskiej Fundacji Kultury, zespołowi badawczemu udało się wydać materiał dokumentujący życie Sofii: zawiera trzy ilustrowane powieści, fotoksiążkę i najpełniejszą biografię autorki. Od tamtego czasu jest mocno związana z ukraińską branżą filmową. Pracowała m. in. w Lwowskiej Komisji Filmowej pełniąc funkcję managera Dni Kina Ukraińskiego i jego sekcji przemysłowej – Lwowskich Spotkań Filmowych 2018; należała również do zespołu produkcyjnego w ramach projektu fabularnego EROICA, projektu edukacyjnego FOCUS oraz serii pokazów i rozmów artystycznych z lokalnymi reżyserami. Dzięki pracy przy filmie BLINDFOLD Tarasa Drona w 2019 roku miała okazję wspólnie z szefową instytucji, Iryną Kowalczuk, zorganizować prezentację na ukraińskim stoisku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Od zeszłego roku rozpoczęła współpracę z pierwszym serwisem filmowym we Lwowie – RADAR, pracując jako producent liniowy wspierający niezależne filmy i lokalne talenty.

Cześć, nazywam się Veronika Homeniuk i jestem uczestniczką projektu LWOWRO Witam! Obecnie pracuję w przemyśle filmowym, najczęściej jako producent liniowy. Zajmuję się również wydawnictwem książek. Moja ostatnia i największa praca była poświęcona sylwetce Sofii Jabłońskiej, nad która nasz zespół pracuje. Spędzamy dużo czasu w archiwach, z pracami archiwalnymi, a naszym celem jest umieszczenie wszystkich znalezionych materiałów w archiwum online. Będę więc kontynuować pracę w wirtualnej rzeczywistości. Myślę, że obecne przejście do rzeczywistości wirtualnej odbywa się w naturalny sposób. Natomiast nie wyobrażam sobie 100% transformacji, bo w kulturze produkt  to raptem 50%, a pozostałe 50% to produkcja, to praca z archiwami, odkrywanie miasta, poznawanie swojej historii, itd. Jest to żywa komunikacja,  człowieka z człowiekiem i myślę, że nadal będziemy to robić. A co do Lwowa – naszego miasta? Myślę, że najlepsze, co można tu zrobić, to rozpocząć nowy projekt rozwoju infrastruktury, są to rzeczy, których potrzebujemy przede wszystkim. Mam nadzieję, że jesteście zdrowi i wkrótce was wszystkich zobaczę. Pa, pa – mówi Veronika Homeniuk, uczestniczka programu LWOWRO.

Premiera kolejnej wideo-prezentacji będzie miała miejsce 12 maja.
Więcej o działaniach międzynarodowych Strefy Kultury Wrocław TUTAJ.

- Czytaj także

p:29040