1.03.2021 Poniedziałek

Marzec w Barbarze! Sprawdź co nas czeka w tym miesiącu

Przedwiośnie w pełni, już teraz można cieszyć się coraz dłuższym dniem i... wydarzeniami kulturalnymi odpowiadającymi 7 cyklom prowadzonym w Barbarze.

Plakat z programem Barbary na marzec

Olga Budzan i Nobi, fot. Marcin Szczygieł

Kalendarz marcowych aktywności rozpocznie się przygodą z trójwymiarowymi książkami dla najmłodszych. Nie zabraknie wirtualnych spacerów po filmowym Wrocławiu oraz hafciarskiej lekcji online z Olgą Budzan. W drugiej połowie miesiąca odbędzie się dyskusja dotycząca panelu obywatelskiego, rozmowa wokół muzyki z boską „Bovską”, a Pan Kwiaciarz ukoi dusze i ciała wykładem o… roślinach leczniczych! Z kolei w ostatnią sobotę miesiąca, zespół Barbary zaprasza na pyszne spotkanie – degustację komentowaną wokół serów! Wydarzenia nadal pozostają w formacie spotkań online i premier nagrań w sieci.

Książki DIY, spacery filmowe i hafciarskie zmagania z igłą

Na dobry początek, w sobotę 6 marca, najmłodsi bywalcy Barbary wezmą udział w artystycznych warsztatach rodzinnych z cyklu Tektura i papier… we własnych domach! Jak? Katarzyna Bury, twórczyni zajęć, przygotowała specjalne pakiety pełne plastycznych niespodzianek, które zostaną dostarczone do domów wszystkich uczestników! Dzięki nim, najmłodsi zaprojektują książki do patrzenia – wyjątkowe, przestrzenne publikacje 3D – Książki do patrzenia. Zatem do dzieła!  

Marzec w Barbarze to także dwie premiery wirtualnych spacerów z Lechem Molińskim w ramach Kinematografu Wrocławskiego: Na filmowym szlaku. Podczas drugiego już spaceru w ramach cyklu, publikowanego premierowo 9 marca, kinomanii podążą śladami reżysera Aleksandra Ścibora-Rylskiego i wrocławskich plenerów z produkcji: „Morderca zostawia ślad” (1967). W kolejnym nagraniu (30.03), twórca Kinematografu Wrocławskiego, zabierze fanów kina na wycieczkę w okolice kina Nowe Horyzonty, Rozbrat i Młynu Maria, by odwiedzić plany z filmu „Złote koło” w reż. Stanisława Wohla (1971).

10 marca o godz. 17:00 premierowo dostępny będzie też kolejny odcinek cyklu Haftujemy!: Ściegi krzyżowane. Prowadzone przez Olgę Budzan lekcje online, jak zawsze, przeznaczone są nie tylko dla profesjonalistów. Hafciarze i hafciarki nie wychodząc z domów, będą mogli nauczyć się wyszywania – od najprostszego haftu krzyżykowego po ścieg zakopiański. Techniki idealne by wykończyć bieżnik, serwetkę, a nawet rękaw w bluzie. Uwaga, lekcja poleca się miłośnikom medytacji!

Miejskie dyskusje, rozmowa z „Bovską” i roślinne porady

Drugą połowę miesiąca zainauguruje spotkanie w ramach Akademii Miejskiej: Jak działa panel obywatelski? (18.03, godz. 18:00). Joanna Panciuchin wraz z zaproszonymi gośćmi: Mają Zabokrzycką, Tadeuszem Mincerem i Wojciechem Ufelem zastanowią się, w jaki sposób organizuje się panel obywatelski, a także kim jest grupa mieszkańców i mieszkanek, przedstawicieli dialogu społecznego. Nie zabraknie również materiałów audiowizualnych i czasu na dyskusję wraz z uczestnikami spotkania online.

W kolejnym tygodniu Barbarę wirtualnie odwiedzi Bovska, a właśc. Magda Grabowska-Wacławek, która będzie gościnią prowadzonych przez Maćka Przestalskiego Dogrywek. Zaplanowane na 23 lutego (godz. 18:00) spotkanie będzie okazją, by posłuchać o jej muzycznych inspiracjach, ulubionych utworach, a także o artystycznych planach na 2021 rok. Formuła spotkań się nie zmienia, możliwość komentowania live oznacza, że pytać można o wszystko i w każdej chwili!

A już dwa dni później, w czwartek 25 marca, rozpocznie się wydarzenie specjalne – wykład online wokół roślin – Akademia Miejskiego Ogrodnika. Drugie już spotkanie w tym sezonie dotyczyć będzie roślin leczniczych. Pan Kwiaciarz w czasie pandemii nie próżnuje – podczas spotkania nauczy miłośników roślin, jak właśnie z ich pomocą leczyć zmęczone kwarantanną ciała i umysły. Rośliny nas ocalą! – start punktualnie o 17:00 na Facebooku Barbary i Strefy Kultury Wrocław.

Marcowy program działań kulturalnych zamknie Agnieszka Szydziak zapraszając na wyjątkowe spotkanie w ramach Kuchni dla opornych: Skarby mlecznych rzemieślników (27.03, godz. 17:00). Spotkanie live będzie miało formułę komentowanej degustacji, a cały wieczór poświęcony będzie serom zagrodowym. Komentarz i sporą dawkę wiedzy o serowarskim rzemiośle przekażą zaproszeni goście – Bartosz Wilczyński i Sylwester Wańczyk. Fani barbarowej kuchni mają okazję aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu przed ekranami kosztując wyjątkowych serów, dzięki domowym pakietom smakosza (obowiązują zapisy od 19.03)!

Dostęp do wydarzeń online jest wolny, a relacja ze spotkań na żywo oraz premiery nagrań wideo będą dostępne na głównym profilu Facebook Barbary oraz Strefy Kultury Wrocław.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej