Login

Register

Login

Register

1.03.2019 Piątek

Mateusz Peringer jedzie na rezydencję do Berlina

Mateusz Peringer, wrocławski designer w maju uda się na rezydencję do Berlina. Projektant został wybrany w ramach tegorocznego naboru realizowanego we współpracy z organizacją Berlinerpool Arts Network, w ramach Berlin Sessions Residency.

Podczas swojego pobytu w Berlinie Mateusz Peringer, wrocławski projektant ceramiki i współtwórca spółdzielni socjalnej „Zakwas”, skupi się na obserwacji i badaniu działania niemieckich spółdzielni socjalnych. Peringer głównie zainteresowany jest strategiami funkcjonowania spółdzielni w branży kreatywnej i projektowej, ale nieobce są mu też działania związane z designem społecznie zaangażowanym (m.in. te skierowane do imigrantów lub te związane z rewitalizacją wybranych obszarów miasta). Wrocławski projektant pragnie też poznać stosowane już w Berlinie, a wciąż innowacyjne na rynku Wrocławskim, rozwiązania technologiczne wspomagające zrównoważony rozwój oraz gospodarkę obiegu zamkniętego. Wśród przestrzeni, które podczas swojego pobytu w Berlinie pragnie odwiedzić Peringer są m.in. KAOS – przestrzeń co-workingowa skupiająca niezależnych projektantów, artystów oraz aktywistów czy Cucucla – zainicjowana przez Enzo Mariego grupa projektowa angażująca uchodźców.

Mateusz jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku Sztuka i Wzornictwo Ceramiki. W 2016 roku wziął udział w projekcie Görlitzer ART, co zaowocowało angażem do międzynarodowej wystawy „Zukunfts Visionen 2016” w Görlitz. Jako projektant czynnie współpracuje z fabryką KERA Ceramika. W 2018 roku wraz z Dominiką Kulczyńską założył Spółdzielnię Socjalną „Zakwas” specjalizującą się w realizacjach ceramicznych, tekstylnych oraz rozwoju idei obiegu zamkniętego.

- Czytaj także

p:16642