25.10.2018 Czwartek

Miasto i Kultura: dziękujemy!

Autor: Strefa Kultury Wrocław

W dniach 18-19 października mieliśmy okazję gościć we Wrocławiu twórców i promotorów kultury z całej Polski. Druga edycja konferencji „Miasto i Kultura” skupiła w Barbarze i Recepcji grupę profesjonalistów kultury związanych z szeroką skalą kompetencji – byli z nami menedżerowie, urzędnicy, kuratorzy, animatorzy i producenci reprezentujący wybrane marki kulturalne, ale także ci, którzy działają niezależnie.

Fot. Bartek Janiczek

Fot. Bartek Janiczek

Kompromis, hasło przewodnie drugiej edycji „Miasta i Kultury”, okazał się być pretekstem do wielu inspirujących rozmów i spotkań. W tym właśnie kontekście zaproszeni przez nas goście opowiadali o swojej codziennej pracy, o dokonywanych przez siebie wyborach i o wyzwaniach, z którymi mierzą się tworząc ofertę kulturalną w swoich miastach. W kontekście meta Kompromis funkcjonuje nierozłącznie ze współpracą, która w XXI wieku wykracza poza poszczególne sektory czy grupy społeczne. Obu tym pojęciom przyglądaliśmy się bardzo uważnie, analizując wiele możliwych definicji, przykładów i scenariuszy działań.

W czwartek 18 października skupiliśmy się na punkcie widzenia programera instytucji kultury, przyglądając się przykładom zaprezentowanym przez zaproszonych przez nas gości. Michał Piernikowski podzielił się z nami swoimi doświadczeniami z organizacji Łódź Design Festival i refleksjami na temat łódzkiego sektora kreatywnego, Dorota Groyecka z kolei przybliżyła nam historię powstania magazynu Non/fiction i realiów pracy niezależnego wydawcy. Łukasz Adamski opowiedział nam o konsekwentnie rozwijanej strategii Muzeum Śląskiego w Katowicach, a Błażej Grzechnik ze Stowarzyszenia Nowy Horyzonty zaprezentował kulisy pracy nad Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty (w 2018 roku bez sponsora tytularnego). Rozwinięciem prezentacji była rozmowa pt. „Kompromis w kulturze – programowanie, źródła finansowania, publiczność i sprawozdawczość”, którą poprowadził Piotr Knaś z Małopolskiego Instytutu Kultury.

W piątek 19 października mieliśmy okazję zanurzyć się w świecie CSR i poznać inspirujące praktyki z sektora biznesowego. Marcin Czarniak z MRPR zaprezentował ciekawe formy pracy firm deweloperskich, które pragną skupić się na współpracy bezpośrednio z lokalnymi społecznościami (a także wesprzeć lokalnych artystów), Ewelina Jabłońska-Gryżenia z AmRest Sp. z o.o. przedstawiła wiele działań realizowanych przez swojego pracodawcę, skupiła się jednak na Siemacha Spot w Centrum Handlowym Magnolia Park we Wrocławiu – świetlicy dla dzieci i młodzieży, która jest wynikiem współpracy Urzędu Miasta Wrocławia, AmRest Sp. z o.o., Stowarzyszenia Siemacha oraz zarządcy centrum handlowego, w którym się znajduje. Monika Tramś z kolei przybliżyła nam najważniejsze projekty związane z Konkursem Artystyczna Podróż Hestii. Rozmowę podsumowującą prezentacje poprowadziła Karolina Mróz z Fundacji Dom Pokoju.

„Miasto i Kultura” to także program warsztatowy, do przygotowania którego zaprosiliśmy badaczy i menedżerów kultury, ekspertów w dziedzinie mediacji, relacji z publicznością czy zarządzania czasem w kulturze. Całość wydarzenia uzupełniły wizyty w istotnych dla nas przestrzeniach dla kultury – OP Enheim oraz Wyspa Tamka – a także debata zamykająca dwudniową konferencję. Dyskusję pt. „Bez kompromisu?” poprowadził Jakub Szreder, a do udziału w niej udało się nam zaprosić Violę Krajewską, Joannę Kiliszek, Aleksandrę Szymańską, Magdę Srokę i Michała Merczyńskiego.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w „Mieście i Kulturze” – naszym gościom i rozmówcom, prowadzącym warsztaty i spotkania, uczestnikom poszczególnych wydarzeń i partnerom konferencji. Szczególne podziękowania należą się PIK.wroclaw.pl (za wsparcie technologiczne i streaming dyskusji zamykającą konferencję) oraz Drukomat.pl (za stworzenie scenografii i wsparcie drukarskie wydarzenia).

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej