20.09.2018 Czwartek

Miejskie pejzaże: Amaia Vicente i Mario Paniego we Wrocławiu

Autor: Strefa Kultury Wrocław

To już piąty rok współpracy pomiędzy Wrocławiem i Krajem Basków. Proces ten zainicjowany został w 2014 roku w ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w San Sebastián i stolicy Dolnego Śląska. W tym roku znów będziemy mieli przyjemność gościć dwójkę baskijskich artystów: Amaię Vicentę oraz Mario Paniego, których aplikacje wyłonione zostały w naborze organizowanym wspólnie z Instytutem Kultury Baskijskiej Etxepare.

Amaia Vicente

Mario Paniego

Obie rezydencje nierozerwalnie łączą się z miejską przestrzenią publiczną. Działania Amaii Vicente związane będą z badaniem audiosfery miasta w oparciu o geolokalizację i rejestrację dźwięku, Mario Paniego z kolei zamierza skupić się na problematyce reklamy i zaśmiecania nią miejskiego pejzażu. Zaproszeni na rezydencje twórcy pragną zachęcić mieszkańców Wrocławia do włączenia się w ich działania, m.in. poprzez warsztaty czy spacery.

Amaia Vicente: dźwiękowy pejzaż Wrocławia

Koncepcja tego projektu wynika z badań doktoranckich Vicente na Wydziale Sztuki i Technologii Uniwersytetu Kraju Basków. Rezydencja we Wrocławiu obejmie działania warsztatowe polegające na nagrywaniu dźwięku binauralnego (dwuusznego): zaprojektowanie i przygotowanie systemu do rejestracji, który imitować będzie słyszenie binauralne, a także działania terenowe związane ze zbieraniem materiału dźwiękowego przy jednoczesnym oznaczaniu geolokalizacji źródła. Wątek słuchania oraz słyszenia jest dla artystki niezmiernie istotny i stanowi rozwinięcie metodologii jej codziennej pracy. Rezydencja zostanie podsumowana prezentacją, podczas której Vicente przedstawi swoją wizję dźwiękowego pejzażu miasta.

Mario Paniego: odkryjmy miejski pejzaż

Działania artysty związane będą z reklamami w przestrzeni publicznej miasta. W przeciwieństwie do Vicente skupi się on na pejzażu miejskim w stricte wizualnym kontekście, wskazując na przestrzenie, w których reklamy wciąż dominują. Wspólnie ze środowiskiem lokalnych artystów i aktywistów Paniego skonfrontuje swoje założenia projektowe z wroławską polityką miejską, analizując zarówno dobre (np. Park Kulturowy) jak i złe praktyki. Artysta pragnie też zachęcić mieszkańców miasta do refleksji i dyskusji na temat przestrzeni publicznej, np. podczas spacerów po Wrocławiu. Rezydencja Paniego, oparta głównie o praktyki wynikające z aktywizmu i działań badawczych, zostanie podsumowana podczas prezentacji otwartej dla publiczności.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej