26.04.2018 Czwartek

Mieszkańcy dla mieszkańców: zarządzanie projektami w kulturze

Autor: Strefa Kultury Wrocław

25 maja w Barbarze kontynuujemy cykl działań warsztatowo-edukacyjnych dla wrocławskich kadr kultury, które realizujemy w ramach pilotażowej edycji programu Praktycy Kultury. Tematyka poszczególnych spotkań jest bezpośrednio związana z kompetencjami wrocławskich kadr kultury, współpracą pomiędzy poszczególnymi operatorami, a także rozwijaniem działań z mieszkańcami Wrocławia. Tym bardziej oczywiste jest, że jednym z wątków, które pragniemy w ramach Praktyków Kultury zbadać są Mikrogranty – ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w którym każdy może zrealizować swój pomysł na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem warsztatu będzie przybliżenie uczestnikom procesu zarządzania projektami – zarówno tymi w mniejszej, jak i w większej skali. Zostanie im przedstawiony etap planowania i wykonywania prac, przydatne narzędzia koordynatora i wypracowana już metodologia pracy. Wszystko na przykładzie dwóch inicjatyw: „Odkrytki. Kochanym ciotkom” – lokalna inicjatywa, która była realizowana m.in. w ramach programu Mikrogranty oraz TIFF Festival – organizowany od 2011 roku wrocławski festiwal fotografii, który opiera się na funduszach miejskich, ministerialnych i zagranicznych, przez co jest wydarzeniem realizowanym w większej skali niż „Odkrytki”.

Do udziału w warsztacie zaproszeni są mieszkańcy Wrocławia, którzy realizowali bądź realizują działania w ramach Mikrograntów, osoby doświadczone lub dopiero poznające tajniki koordynacji i produkcji projektów, a przede wszystkim Ci, którym potrzebna jest wiedza dotycząca finansowania, planowania i rozliczania działań kulturalnych, poszczególnych etapów ich koordynacji i promocji – także w kontekście wspólnych zasobów wynikających z partnerstw i współpracy pomiędzy poszczególnymi operatorami kultury, a przede wszystkim ewaluacji i narzędzi umożliwiających jej przeprowadzenie.

Punktem wyjścia dla warsztatu będzie raport „mikroGRANTY ESK 2016. Edycja 2016” autorstwa zespołu badawczego pod przewodnictwem dr Kamilli Dolińskiej z Uniwersytetu Wrocławskiego. Raport ten dostępny jest online.

Warsztaty prowadzone są w języku polskim, a udział w nich jest darmowy po dokonaniu uprzedniej rejestracji na adres e-mail: praktycykultury@strefakultury.pl.

Wstęp:

Kamilla Dolińska – socjolożka, badaczka, związana z Instytutem Socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim.  Autorka i współrealizatorka ewaluacji programu „mikroGRANTY ESK 2016”. Jurorka w 14 edycji Mikrograntów. Jej zainteresowania  naukowe skupiają się wokół takich zagadnień jak: wielokulturowość, mniejszości (głównie etniczne), pogranicza (kultur, narodów, państw). Prywatnie pasjonatka muzyki.

Prowadząca:

Paulina Galanciak – absolwentka Filologii Hiszpańskiej i Filologii Francuskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Wrocławskiej Szkoły Fotografii afa. W 2018 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie Animacji i edukacji kulturalnej. Od 2015 roku pracowała w Brave Festival jako asystentka producenta, od 2016 roku jako producentka wykonawcza; od 2014 roku - jako koordynatorka projektów dla TIFF Festival i TIFF Center; od 2017 - jako menedżerka Fundacji Jubilo oraz koordynatorka projektów dla Wrocławskiej Fundacji Filmowej. Od 2014 roku animatorka i prowadząca warsztaty fotograficzne dla dzieci, młodzieży i seniorów w ramach TIFF Academy. Prowadziła też warsztaty dla Klubu Młodzieżowego Stowarzyszenia Żółty Parasol, Wrocławskich Ścieżek Tolerancji, Narodowego Forum Muzyki, Makerspace Pralni w Sokołowsku. Zaangażowana w organizację MIASTOmovie, Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy, 15. Biennale Sztuki Mediów WRO, 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Nowe Horyzonty”, „Dni Afryki w Olsztynie”, AfryKamer, Asymmetry Festival. Bierze udział w licznych projektach wydawniczych (tłumaczenia, redakcja, korekta, fotografie). Pomysłodawczyni kolektywu artystycznego „Odkrytki. Kochanym ciotkom”, który w latach 2014-2016 czterokrotnie wygrał dofinansowanie z Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Mikrogranty na projekty fotograficzne.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej