Login
Register

Login
Register

20.12.2018 Czwartek

Mikrogranty 2018 – 30 projektów osób fizycznych i grup nieformalnych

Już czwarty rok Mikrogranty pozwalają na realizację pomysłu na działania we Wrocławiu każdej osobie, która zgłosi swoją inicjatywę i zostanie wybrana przez komisję oceniającą projekty. Osiedlowa gazetka redagowana przez mieszkańców, podwórkowe przedstawienia i warsztaty teatralne ze wspólnie budowaną scenografią, majsterkowanie, gotowanie i zbieranie przepisów oraz lokalnych historii… wszystkie te pomysły i inne możecie zrealizować z nami!

Ogólnomiejskie Mikrogranty

W marcu ruszyliśmy z naborami do organizowanych pod wspólną nazwą, ogólnomiejskich Mikrograntów. We współpracy ze Strefą Kultury Wrocław oraz Fundacją Umbrella, osoby fizyczne i grupy nieformalne, młode organizacje pozarządowe oraz grupy młodzieżowe mogły składać w 3 naborach pomysły na swoje inicjatywy z i dla mieszkańców Wrocławia. Wsparcie organizacyjne, promocyjne, administracyjne, logistyczne i finansowe otrzymało 106 projektów. 15 grudnia na wspólnym spotkaniu wszystkich ścieżek podsumowaliśmy te działania.

266 inicjatyw osób fizycznych i grup nieformalnych

2018 rok to aż 266 inicjatyw złożonych do ścieżki prowadzonej przez Strefę Kultury Wrocław – skierowanej do osób fizycznych i grup nieformalnych. W każdej z trzech edycji – 16., 17. i 18. najważniejsze było dla nas skoncentrowanie działań w Waszym lokalnym środowisku, na jednym z czterech obszarów: na Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu.

mikrogranty-mapa-2018_nasze

Dzięki współpracy z Biurem ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia zwracaliśmy uwagę mieszkańców również uwagę na działania animacyjne, społeczne i kulturalne realizowane na terenie i w miejscach powstałych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Pierwszy nabór do Edycji 16.

Od 1 do 15 marca trwał pierwszy w tym roku nabór do Edycji 16. Programu Współorganizacji Projektów Mikrogranty. Ze 117 zgłoszonych pomysłów komisja wybrała 12 projektów, które realizowane były od kwietnia do listopada. Mogliście z nami wziąć udział w „Wystawie z innej perspektywy” na Hubach, pokazującej twórczość osób ze spektrum autyzmu czy stworzyć metodą batikową „Przy wspólnym stole” obrus-instalację na Przedmieściu Oławskim. Na Szczepinie angażowaliście się m.in. w tworzenie fotobiografii osiedla, pocztówek jemu dedykowanych i wystawy kolażowej mieszkańców, bawiliście się z nami na międzypokoleniowej potańcówce.

Na Nowym Dworze pracowaliśmy nad lokalnym przewodnikiem opartym na wspomnieniach i mikrohistoriach mieszkańców. Latem i jesienią, dzięki współpracy z mieszkańcami, powstały też m.in. gra planszowa poświęcona osiedlom Polanowice, Poświętne i Ligota, gra miejska śladami ciekawych realizacji architektonicznych Richarda Konwiarza, osiedlowa gazetka sąsiadów Lipy Piotrowskiej i serial w całości wymyślony oraz zrealizowany przez swojczyckich twórców-amatorów. Hubskie przedszkola zaangażowały się w międzypokoleniowy projekt aktywizacji lokalnych seniorów. W nadodrzańskich mieszkaniach mogliście spotkać się z sąsiadami na pięciu mikrokoncertach, a na podwórkach międzyblokowych, na Gądowie, Kozanowie czy Popowicach oglądaliśmy improwizowane spektakle ze scenografią współtworzoną przez ich najmłodszych mieszkańców.

Plenerowa edycja

Od 1 do 15 maja mogliście do nas zgłaszać swoje pomysły na plenerowe działania w drugim w tym roku naborze. Dzięki kolejnej, plenerowej edycji wspólnie przekonaliśmy się, że Wrocław ma do zaoferowania wiele otwartych, zielonych przestrzeni, w których można realizować swoje inicjatywy. Wspólnie z Wami wychodziliśmy w plener, cieszyliśmy się słońcem, zielenią i spędzaliśmy czas w parkach, na skwerach, placach czy podwórkach…

mikrogranty-edycja-17-bez-mam

Z 71 pomysłów, wybranych zostało 8, dzięki którym m.in. Leśnicki Zamek zmienił się w jeden z lipcowych wieczorów w renesansową rezydencję, którą wypełnią damy dworu i chorągwiarze. Mogliście dowiedzieć się jak bezstresowo komunikować się z czworonogami – własnymi i tymi napotkanymi w parku czy na ulicy oraz jak zorganizować osiedlowe wybory najpiękniejszego kundelka, które zintegrują mieszkańców podwórek. Poznaliście ekodrogę prowadzącą przez zielone Gajowice i Grabiszyn-Grabiszynek – pokonując ją z dwiema przewodniczkami, dowiedzieliście się więcej o historii poszczególnych miejsc i wykonaliście przygotowane zadania praktyczne. Wzięliście udział w spotkaniach kulinarnych, artystycznych i sportowych dla nowych i starych mieszkańców Zakrzowa (także tych reprezentujących różne kultury) oraz wydobywania od ołbińskich działkowców ich wiedzy o ogrodnictwie, majsterkowaniu i przetworach. Bawiliście się na najbardziej pirackiej górce Wrocławia i stworzyliście pieśń Psiego Pola opartej na historiach (tych prawdziwych i legendarnych) mieszkańców. Mogliście też wziąć udział w najzdrowszym mikrograntowym projekcie, naładowanym spotkaniami, treningami i konsultacjami z dietetykami – „reVITAlizacji Krzyków”.

Nabór wrześniowy

Od 1 do 15 września chciałyśmy zachęcić Was do działania, wspólnego spędzenia czasu z sąsiadami (zarówno tymi z podwórka, jak i z tymi mieszkającymi nieco dalej) oraz do opowiedzenia nam „swojego Wrocławia”, swoich wrocławskich mikrohistorii! W jesienno-zimowym czasie realizowaliśmy wspólnie 9 projektów (wybranych z 59 zgłoszonych).

mikrogranty-edycja18-projekty

Mogliście dowiedzieć się więcej o czterech mało znanych wrocławskich parkach i poznać je na zdrowy sposób w tempie „niko niko”. Stworzyliście postaci maślickich superbohaterów, którzy dzięki grze planszowej i kapsule czasu będą rozwiązywać problemy osiedla i bawić kolejne pokolenia. Przywoływaliśmy też zasady savoir-vivre oraz dawnej etykiety wśród młodszych wrocławian – w teorii i praktyce ćwiczyliśmy jak się do nich stosować. Szczepińscy twórcy podzielili się z Wami swoimi pasjami – na swoich blogach i w gazetce osiedlowej. Dowiedzieliście się też, co przed i po wojnie znajdowało się na Klecinie, a po czym śladu już niestety na osiedlu nie ma, a także czemu warto wybrać się na tarnogajskie uliczki z uroczymi domkami budowanymi dla pracowników tamtejszej gazowni. Poznaliście inicjatorów działań reportażowych z właścicielami dawnych lokali usługowych na Przedmieściu Oławskim, wciąż możecie słuchać mikroreportaży z nimi. Stworzyliście pierwszy osiedlowy kalendarz od mieszkańców dla mieszkańców (Psiego Pola i Zawidawia), który już dziś wisi w wielu wrocławskich domach, a razem pod okiem fotografów i lokalnego historyka, poznawaliście opowieści o Ołbinie oraz fotografowaliście jego najciekawsze obiekty i budowle.

O każdym z tych projektów możecie przeczytać na naszej stronie w zakładce Projekty.

Po każdej z edycji spotykaliśmy się z Wami na Mikroagorach, na których mieliście możliwość poznania się twarzą w twarz, podyskutowania o przedstawionych inicjatywach, podzielenia się doświadczeniami oraz nawiązania współpracy z innymi lokalnymi liderami, liderkami. Mikroagora to świetna okazja do spotkania innych aktywnych mieszkańców i porozmawiania z nimi o tym co dzieje się na Waszym podwórku, osiedlu – w Waszej najbliższej okolicy. Wrócimy do Was z tymi spotkaniami w 2019 roku!

Warsztaty Mikrograntów

Zorganizujemy też dla Was kolejne działania edukacyjne. Warsztaty Mikrograntów, teoretyczno-praktyczne zajęcia skupione będą na problematyce najczęściej pojawiających się tematów w realizowanych lokalnie inicjatywach społecznych. Na podstawie pracy z wrocławskimi aktywistami, liderami, inicjatorami rozmaitych działań oraz analiz materiałów po projektowych, prowadzonych w ramach naszej instytucji, wyszczególniliśmy trzy wiodące problemy: placemaking, tworzenie projektów zielonych oraz projekty „pamięciowe”. Planujemy dla Was trzy dwudniowe (weekendowe), bezpłatne spotkania z teorią i praktyką. O szczegółach dowiecie się już w lutym!

Czwarta edycja Akademii Mikrograntów

Jesienią 2019 roku uruchomimy czwartą edycję Akademii Mikrograntów – bezpłatnego cyklu warsztatów, do udziału w którym zapraszamy szczególnie tych, którzy nie mają doświadczenia w realizowaniu projektów społecznych. Uczestnicy zajęć przez trzy miesiące będą pracować nad zdobyciem narzędzi i rozwojem umiejętności niezbędnych do prowadzenia oddolnych inicjatyw oraz działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców.

Mamy wielką nadzieję na nowe, aktywizujące mieszkańców Wrocławia wspólne działania w 2019 roku. Czekajcie na wieści od nas w styczniu, z kolejnym naborem wystartujemy w lutym!

z-naborami-wracamy-w-2019-roku-mikrogranty

Do zobaczenia w mieście!

Najaktualniejsze wieści związane z programem Mikrogranty można znaleźć na:

www.strefakultury.pl/mikrogranty

www.facebook.com/Mikrogranty

www.instagram.com/mikro.granty

- Czytaj także

p:15212