10.04.2019 Środa

Kolejne, plenerowe Mikrogranty przed nami. Nabór rusza już 1 maja

Po udanym pierwszym naborze, do którego zgłoszono łącznie 177 wniosków, czas na drugie w tym roku, plenerowe Mikrogranty. Tym razem organizatorzy zachęcają do składania wniosków na plenerowe inicjatywy w całym Wrocławiu.

Chcecie zorganizować warsztaty działkowe i majsterkowe na Zaciszu, grę terenową o historii Osobowic, cykl edukacyjnych śniadaniowych pikników na Ołtaszynie lub plenerowe warsztaty kulinarne dla sąsiadów na Stabłowicach? Macie pomysł, jak wziąć miasto w swoje ręce latem? Dzięki Mikrograntom możecie rozwinąć się jako aktywni mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia.

Nabór do plenerowych Mikrograntów ruszy 1 maja i potrwa dwa tygodnie. Organizatorzy czekają na projekty w trzech ścieżkach. Wnioski mogą składać osoby fizyczne i grupy nieformalne, młode organizacje pozarządowe do pięciu lat działalności oraz nieformalne grupy młodzieżowe. W zależności od wybranej ścieżki można liczyć na różny poziom dofinansowania projektów.

Mikrogranty NGO – dla młodych organizacji pozarządowych do 10 tysięcy złotych,
Mikrogranty – dla osób fizycznych i grup nieformalnych do 5 tysięcy złotych,
Mikrogranty Młodzieżowe – dla grup młodzieżowych do 1 tysięcy złotych

Organizatorzy szczególnie czekają na pomysły wykorzystujące infrastrukturę Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, za co można otrzymać dodatkowe punkty w czasie oceny komisji.

Co za nami?

Jednym z projektów ubiegłorocznej edycji plenerowej była „Bezpieczna PSIjaźń” – inicjatywa mająca na celu edukację w zakresie czytania mowy ciała psów i umiejętności dostrzegania dawanych przez nie sygnałów ostrzegawczych, a także opowiedzenie o terapeutycznych funkcjach przebywania ze zwierzętami. W innym projekcie, „Stwórzmy razem pieśń Psiego Pola”, mieszkańcy i mieszkanki osiedla tworzyli tekst pieśni o swojej przestrzeni, by na koniec wspólnie go wykonać na lokalnym rynku.

W tej samej edycji harcerze z Grabiszyna pokazali mieszkańcom i mieszkankom, jak wyglądały ich osiedla jeszcze przed II Wojną Światową oraz w czasie jej trwania, tworząc tymi działaniami płaszczyznę do wspólnej rozmowy i bycia ze sobą sąsiadów. Zwieńczeniem projektu była też wystawa zdjęć współczesnego i przedwojennego Wrocławia.

Oprócz dofinansowania Strefa Kultury Wrocław oraz Fundacja Umbrella dostarczają merytorycznego, organizacyjnego, logistycznego i promocyjnego wsparcia dla realizatorów projektów. W okresie prowadzonych naborów organizowane są szkolenia, konsultacje i spotkania informacyjne dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o programie.

Spotkania informacyjne, w trakcie których każdy uczestnik i uczestniczka mają możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania dotyczące przygotowania wniosku i planowania realizacji projektu ruszają już za moment. Ich miejsca i terminy to:

Teraz czas na Wasze pomysły

To zaledwie trzy spośród kilkudziesięciu projektów realizowanych w plenerze w ramach ubiegłorocznych Mikrograntów. Gdzie znaleźć inspiracje do tegorocznych inicjatyw?

Wybierzcie się na spacer po swoim osiedlu i sprawdźcie, jakie plenerowe miejsca są w Waszej okolicy. Możecie zaplanować działania w parku, na skwerze lub na podwórku, które chcielibyście ożywić. Może znacie miejsca, które dla mieszkańców Wrocławia są nieodkryte i chcielibyście się nimi podzielić? – zachęcają organizatorzy.

Oprócz dofinansowania Strefa Kultury Wrocław oraz Fundacja Umbrella dostarczają merytorycznego, organizacyjnego, logistycznego i promocyjnego wsparcia dla realizatorów projektów. W okresie prowadzonych naborów organizowane są szkolenia, konsultacje i spotkania informacyjne dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o programie.

Spotkania informacyjne, w trakcie których każdy uczestnik i uczestniczka mają możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania dotyczące przygotowania wniosku i planowania realizacji projektu ruszają już za moment.

Miejsca i terminy spotkań informacyjnych:

• 17.04, 17:30 – Sektor 3 (ul. Legnicka 65) – Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych, Mikrogranty młodzieżowe i Mikrogranty NGO;
• 23.04, 17:00 – MBP, Filia nr 7, (ul. Suwalska 5) – Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych;
• 23.04, 17:00 Dolnośląską Federacja Organizacji Pozarządowych ( Kołłątaja 31/1-2) – Mikrogranty młodzieżowe i Mikrogranty NGO;
• 25.04, 17:00 – MBP, Filia nr 11 / CBK FAMA (ul. Krzywoustego 286) – Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych;
• 29.04, 17:00 – MBP, Filia nr 1 (ul. Sztabowa 98) – Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych;
• 7.05, 17:00 – MBP, Filia nr 4 (ul. Wieczysta 105) – Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych;
• 8.05, 17:30 – Otwarta Przestrzeń Kultury (Kościółek pw. św. Jana Nepomucena, Park Szczytnicki) – Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych;
• 10.05, 17:30 – Barbara (ul. Świdnicka 8B) – Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych, Mikrogranty młodzieżowe i Mikrogranty NGO

Szczegółowe informacje oraz dokumenty niezbędne do wystartowania w naborze są dostępne na stronach poszczególnych ścieżek i na ogólnej stronie Mikrogranów.

? Mikrogranty, czyli ścieżka dla osób fizycznych i grup nieformalnych – kliknij tutaj,

? Mikrogranty NGO, czyli ścieżka dla młodych organizacji pozarządowych – kliknij tutaj,

? Mikrogranty młodzieżowe, czyli ścieżka dla nieformalnych grup młodzieżowych – kliknij tutaj

 

//

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

 

 

 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej