12.01.2018 Piątek

Mikrogranty w 2017 roku – 30 zrealizowanych projektów i 25 odwiedzonych we Wrocławiu osiedli

Zakończyliśmy 2017 rok i realizację projektów dla lokalnych społeczności współorganizowanych w ramach programu mikroGRANTY. Do zobaczenia w mieście w 2018 roku.

fot. Jerzy Wypych

fot. Jerzy Wypych

W 2017 roku uruchomiliśmy trzy nabory do 13., 14. i 15. Edycji Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK Wrocław 2016. Od kwietnia do grudnia zrealizowaliśmy wspólnie z lokalnymi liderami i liderkami 30 projektów.

Nasze działania rozpoczęliśmy w kwietniu ogłoszeniem naboru do Edycji 13., w której wybraliśmy projekty z różnych dziedzin sztuki, animacji i edukacji kulturalnej, aktywizacji społecznej oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

W ramach 13. Edycji wspólnie z Miser Artem byliśmy na warsztatach sitodruku na tkaninach i pokazie mody stworzonej przez niepełnosprawną młodzież, ze Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej i dzieciakami odrywaliśmy historyczne i artystyczne sekrety Przedmieścia Oławskiego, wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami Sępolna oraz Mobilną Restauracją animowaliśmy kulinarnie i nie tylko stojący na Skwerze Waryńskiego „Integrator”. Ze stowarzyszeniem Zmieniaj Zakrzów i zakrzowskimi sąsiadami stworzyliśmy na osiedlu zaprojektowaną przez mieszkańców strefę relaksu – „Osiedlowy Polegiwacz”, który w ciepłe miesiące będzie ożywiał skwer przy ulicy Zatorskiej. Z superaktywnymi dziewczynami z Grupy z Pasją przeprowadziliśmy lokalny festiwal land artu i wyczarowaliśmy ceramiczną mandalę, która upiększyła otoczenia Parku Strachocińskiego, a wraz z ekipą Szkoły Muzyki Nowoczesnej i podopiecznymi Fundacji l’Arche skomponowaliśmy muzykę do spektaklu, który wystawiany był na Karłowicach wczesną jesienią. Dzięki Kulturalnej LIPIE w letnie miesiące na osiedlu Lipa Piotrowska sąsiedzi mogli spotkać się na piknikowanie przy plenerowym kinie. Studenci i studentki Politechniki Wrocławskiej z Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD przybliżali nam zakamarki wszechświata i zapoznawali ze specjalistycznymi łazikami marsjańskimi. Grupa zielonych zapaleńców zorganizowała społeczny ogród na Placu Społecznym i zaprosiła mieszkańców do wspólnych ćwiczeń jogi i warsztatów zdrowego jedzenia.

W Edycji 14. – zielonej, czekaliśmy na inicjatywy z pomysłami na aktywności realizowane na tzw. obszarach rekreacyjnych, czyli w otwartych, dostępnych dla mieszkańców miasta przestrzeniach, np. parkach, skwerach, placach, wokół rzek czy jezior.

Z grupą Ołbin Wrocław powołaliśmy do życia Ołbiński Ogród Otwarty, pierwszy we Wrocławiu dostępny dla wszystkich chętnych mieszkańców ogródek działkowy, który jest miejscem spotkań i wypoczynku oraz edukacyjnych działań warsztatowych.W przedszkolu Wesołe nutki wraz z ekipą aktywnych rodziców przeprowadziliśmy cykl warsztatów edukacyjnych o tematyce kulinarnej. We współpracy z grupą nieformalną Okamgnienie zorganizowaliśmy drugą już edycję integrującej gry terenowej dla osób z uszkodzeniem wzroku i słuchu, tym razem wokół terenu Parku Szczytnickiego. Razem z Witkiem Strugałą i Sandrą Tworkowską przygotowaliśmy cykl warsztatów Cztery zmysły to w sam raz, w czasie których wszyscy chętni wrocławianie mieli okazję bezwzrokowo poruszać się po Parku Tołpy, samodzielnie z białą laską oraz w towarzystwie przewodnika, mobilizując do większej aktywności pozostałe zmysły. Razem z Olą Bolek przeprowadziliśmy cykl kulinarnych spacerów, po chwilowo zapomnianych miejscach Karłowic, towarzyszył nam stoliczek-nakryj-się, który na każdym postoju zapełniał się wcześniej przygotowanymi rarytasami. Z Grupą doprzodu złożoną z grupą architektek zaprosiliśmy do edukacyjnych spacerów po wrocławskim Lesie i Parku 1000-lecia oraz stworzyliśmy specjalną ławkę edukacyjną. Razem z Aldoną i Michałem z Rady Osiedla Żerniki Wrocławskie zaprosiliśmy mieszkańców Żerników do plenerowego kina osiedlowego oraz odkrywania podczas gry terenowej dawnych historycznie ważnych osiedlowych punktów na mapie. Wspólnie z Janem Lupomeskym i grupą Nadobrze organizowaliśmy w lecie cykl śniadań plenerowych na terenie Parku Staszica, w czasie których mieszkańcy mogli porozmawiać o nadodrzańskich ciekawostkach i problemach.  Kolektyw Pomysłów i my przeprowadziliśmy szereg działań artystycznych promujących wrocławskie Maślice –  konkurs na film o osiedlu stworzony przez mieszkańców, pikniki oraz warsztaty malarskie i rzeźbiarskie. Razem z Teatrem a+a, zaprosiliśmy do jednodniowego teatru w podwórzu Hostelu HART na Nadodrzu, gdzie w sąsiedzkim gronie oglądaliśmy spektakl, a później wspólnie dyskutowaliśmy o tematach poruszonych w sztuce.

 

W Edycji 15. – specjalnej szczególnie ważne dla nas było skoncentrowanie większości działań projektowych w Waszym lokalnym środowisku, poza osiedlem Stare Miasto. Jesienią i zimą jeszcze mocniej działaliśmy z Wami poza centrum.

Na Gądowie z Lucyną Woźnicką, Instruktorką Śmiechu uczyliśmy się w sąsiedzkiej ekipie gimnastyki śmiechu, która pozytywnie wpływa na organizm i codzienną komunikację międzyludzką. Z mieszkańcami Grabiszyna-Grabiszynka oraz Gajowic dzięki projektowi Fundacji Ładne Historie snuliśmy sąsiedzkie opowieści o życiu na tych osiedlach w Kawiarni Sąsiedzkiej w Firleju, fotografowaliśmy jego architekturę i krajobraz, tworzyliśmy kolaże ze starych zdjęć i wycinków. Z Kulturalną Lipą braliśmy udział w sąsiedzkich porannych spotkaniach śniadaniowych, pokazach filmowych oraz warsztatach dla dzieci i dorosłych na Lipie Piotrowskiej, które przeprowadzali sami mieszkańcy osiedla. W Parku Południowym przetańczyliśmy sobotnie, październikowe popołudnie ucząc się oberków, kujawiaków i innych tradycyjnych tańców, dzięki Łukaszowi Szymanowiczowi. Z grupą młodzieży z inicjatywy ART JTM odwiedziliśmy ulubione kulturalne miejsca wrocławskiej młodzieży oraz prywatne przestrzenie siódemki nastolatków, w których wspólnie z nimi kręciliśmy film o ich pasjach i codziennym życiu. Ołbińskie dzieci poznały w czasie warsztatów komunikacji bez przemocy metodę WenDo pomagającą radzić sobie z codziennymi zagrożeniami ze strony obcych, co możliwe było dzięki projektowi Marty Kozłowskiej. Wataha 71 dzięki sobotnim, plenerowym spotkaniom na Karłowicach, Strachocinie, Ołbinie i Zaciszu nauczyła młodzież jak łatwa może być zabawa ze street hokejem.  Wrocław odwiedził Craig Quats, który dzięki Żaklinie Małolepszej w czasie wykładów i warsztatów uczył uczestników gimnastyki umysłu. Z Fundacją Znacznie Więcej stworzyliśmy na Psim Polu z uczestnikami warsztatów w Starej Piekarni kafelki z wizerunkami psów, które pozwolą na stworzenie wiosną 2018 roku ceramicznego muralu. Ze Stowarzyszeniem PAKT odwiedziliśmy mieszkańców wrocławskich Sedesowców oraz WUWy, wysłuchaliśmy ich historii, zebraliśmy od nich materiały i wszystko zebraliśmy w wystawę o sposobach zamieszkiwania przez ich lokatorów, tych dwóch niezwykłych przestrzeni.

Byliśmy z Wami na 25 wrocławskich osiedlach, współpracowaliśmy m. in. z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu, Wrocławskim Klubem Formaty, Centrum Biblioteczno-Kulturalnym FAMA, Ośrodkiem Działań Twórczych Światowid, Ośrodkiem Działań Artystycznych Firlej, MiserArtem, Stowarzyszeniem Żółty Parasol, Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej, Stowarzyszeniem „Zmieniaj Zakrzów”, Stowarzyszeniem „Grupa z Pasją”, Stowarzyszeniem PAKT, Fundacją Ładne Historie, Fundacją Znacznie Więcej, Fundacją l’Arche, Fundacją Nowa Muzyka Nowa Edukacja, Szkołą Muzyki Nowoczesnej, Wrocławską Fundacją Filmową, Stowarzyszeniem Architektów Polskich, Fundacją Manus, Politechniką Wrocławską, Wrocławskim ZOO, Uniwersytetem Wrocławskim, Klubem Firlej, Kawiarnią Sąsiedzką, Halą Stulecia, Centrum Technologii Audiowizualnych, Placem Społecznym, II Liceum Ogólnokształcącym, Szkołą Przetrwania i Przygody S.A.S., JEJU Studio, Grupą ART JTM, Kolektywem Pomysłów, Starą Piekarnią, Fundacją Znacznie Więcej, Studiem Wokalu, restauracją „Prosto z gara”, kawiarnią Wanilia cafe, Bio Food Kreacjami, sklepem „Ogrodnik”, Milejowym Polem, grupą „Nowe Nadodrze”, hostelem Hart, Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, DOKiS.PL. i Radami Osiedla (Maślice, Psie Pole-Zawidawie, Ołbin, Żerniki).

W drugiej połowie roku realizowaliśmy cykl edukacyjny dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w animacyjnej pracy dla lokalnych społeczności, czyli Akademię mikroGRANTÓW. Prowadzenie spotkań powierzyliśmy lokalnym działaczom, praktykom i teoretykom animacji, edukacji społeczno-kulturalnej oraz osobom, które zrealizowały już z nami projekty, w ramach mikroGRANTÓW. Uczestnicy Akademii dowiedzieli się m. in. jak zebrać i opisać potrzeby swojej grupy docelowej, stworzyć dobrze rozplanowany harmonogram i czytelny budżet, dopasować typy działań do miejsca, w którym chcą realizować projekt, skutecznie dotrzeć do potencjalnych uczestników, dzielić się efektami inicjatywy, a po jej sprawnym rozliczeniu zaplanować kolejna odsłonę w nowym wydaniu.

Mamy wielką nadzieję na nowe, aktywizujące mieszkańców Wrocławia współprace w kolejnym 2018 roku. Czekajcie na wieści od nas już w styczniu.

Do zobaczenia w mieście i na Waszych osiedlach!

_______________________________________

mikroGRANTY ESK Wrocław 2016  to program współorganizacji projektów, w którym każdy może zrealizować swój pomysł na działania ze wszystkich dziedzin sztuki, animacji i edukacji kulturalnej, aktywizacji społecznej oraz wszystkie inne o charakterze kulturotwórczym.

Szczególnie ważne jest dla nas wsparcie mieszkańców i mieszkanek “debiutujących” w roli liderów/-ek, koordynatorów/-ek, animatorów/-ek, edukatorów/-ek, aktywistów/-ek w tworzeniu własnych, oddolnych inicjatyw. mikroGRANTY są nastawione na edukację i rozwój umiejętności związanych z aktywnym wpływem na rzecz społeczności lokalnej.

 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej