Login

Register

Login

Register

7.05.2019 Wtorek

Muzyczny Dzień Sąsiada na czterech osiedlach Wrocławia

Pamiętacie osiedlowych grajków, których muzyka jeszcze nie tak dawno temu  wypełniała przestrzeń wrocławskich podwórek? To właśnie ten sposób muzykowania stał się inspiracją dla tegorocznej odsłony Dnia Sąsiada, który odbędzie się 31 maja, od godz. 17:00 do 20:00 na Ołbinie, Kleczkowie, Brochowie i Przedmieściu Oławskim. 

Brochów

Oddalone o około 7 kilometrów od centrum osiedle jest sielskie i spokojne. W jego strukturze urbanistycznej widać wyraźnie, że między 1939 a 1951 roku było niezależną od Wrocławia miejscowością. Historia Brochowa jest nierozerwalnie związana z koleją – Brochów to dziś druga co do wielkości stacja towarowa w Polsce, a i w skali europejskiej klasyfikuje się ją jako jedną z największych. Mieszkało i wciąż mieszka tu wielu kolejarzy, dla których wznoszono dedykowane budynki z czerwonej cegły. Do dziś współtworzą one unikalny brochowski krajobraz. Na osiedlu nie brakuje też zieleni – ogromne tereny działkowe uzupełnia Park Brochowski, a także liczne skwery i przydomowe ogródki. Tamtejsze obchody Dnia Sąsiada zorganizowane będą na podwórku przy ul. Polnej, gdzie często na sznurkach rozciągniętych między drzewami suszy się pranie. W programie wspólne śpiewy i muzykowanie – zagra m.in. 10-osobowa brochowska orkiestra.

Ołbin

Na Ołbinie królują kamienice – zwarta zabudowa czynszowa z przełomu XIX i XX wieku zachwyca niesamowitymi zdobieniami. Znaczenie nazwy osiedla nie zostało ostatecznie ustalone. Jedni poszukują jej źródła w imieniu Albin, a inni jako jedno z możliwych znaczeń wskazują słowo „łabędź”. Podczas Dnia Sąsiada w osiedlową scenę muzyczną zamieni się skwer Ludzi ze Znakiem „P”. Przylega on do budynku Szkoły Podstawowej nr 1, który zaprojektował Richard Plüddemann, autor m.in. znanej wszystkim mieszkańcom Wrocławia Hali Targowej przy ulicy Piaskowej. W otoczeniu świetnej architektury i zieleni posłuchać będzie można dźwięków akordeonów, bębnów, gitar, skrzypiec i wielu, wielu innych.

Przedmieście Oławskie

Przedmieście Oławskie to jedno z najciekawszych osiedli we Wrocławiu. Przylgnęła do niego nazwa Trójkąt, co
wiąże się z jego historycznym układem urbanistycznym – główne ulice tworzą ramiona właśnie tej figury geometrycznej. Pośród zwartej zabudowy kamienicznej odnaleźć można różnorodne style architektoniczne: od gotyku, przez barok, neorenesans aż do secesji. Osiedle miało również przemysłowy charakter – aż do teraz zachowały się tu budynki po byłych fabrykach (m.in. po wytwórni likierów i wódek Carla Schirdewana). Dzisiejsze rozległe tereny zielone w Parku na Niskich Łąkach dawniej przyciągały wrocławskich możnych, którzy na Przedmieściu lokowali swoje letnie rezydencje. Z okazji Dnia Sąsiada ożywiony zostanie skwer Krasińskiego, położony tuż przy kanale Fosy Miejskiej.

Kleczków

Kleczków – tuż po II wojnie światowej zwany Klęczkowem – to osiedle o wyjątkowej architekturze, rozciągające się między Dworcem Nadodrze a Starą Odrą. Duży wpływ na historię tego obszaru miał Port Miejski mieszczący się przy ul. Kleczkowskiej, którego pracownicy zamieszkiwali najbliższą okolicę. Większości wrocławianom ta część miasta jawi się jako dość ponura ze względu na umiejscowienie tam zakładu karnego oraz szpitala psychiatrycznego. Warto jednak zwrócić uwagę chociażby na mieszczące się na Kleczkowie przepiękne kamienice (jedną z nich wybudowano w stylu modernistycznym według projektu Heinricha
Lauterbacha). Obchody Dnia Sąsiada na Kleczkowie zaplanowane są w obrębie zbiegu ulic Zegadłowicza i Kraszewskiego.

W Dzień Sąsiada sąsiedzi zagrają dla swoich sąsiadów. Nie ma znaczenia, czy gracie na gitarze, perkusji, trąbce czy skrzypcach. Ważne, że lubicie muzykować i chcecie swoją twórczość zaprezentować innym. 31 maja zabierzcie swoje instrumenty i przyłączcie się do wyjątkowej sąsiedzkiej orkiestry. Pamiętajcie też, że śpiewać i posłuchać każdy może, zwłaszcza po sąsiedzku.

Tekst pochodzi z Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego – maj 2019, autorką jest Joanna Panciuchin.

Szczegółów szukajcie na:

facebook.com/sasiadujemy

facebook.com/parasol.wroclaw

instagram.com/sasiadujemy

strefakultury.pl/sasiadujemy

Program Sąsiadujemy dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

- Czytaj także

p:18159