Login

Register

Login

Register

28.02.2018 Środa

Nadchodzi wielkie święto jazzu. Znamy program 54. edycji Jazzu nad Odrą

Poznaliśmy program tegorocznego Jazzu nad Odrą – 54. edycja festiwalu to koncerty znakomitych jazzmanów w projektach specjalnych, amerykańscy giganci jazzu, obiecujący artyści młodego pokolenia, a także kolejna odsłona prestiżowego konkursu na Indywidualność Jazzową i wielki finał, czyli Światowy Dzień Jazzu Polskiego. Jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce odbędzie się w dniach 26–30 kwietnia. Bilety już w sprzedaży.

Pierwszego dnia poznamy efekty muzycznej współpracy trzech wybitnych jazzmanów: amerykański gigant klarnetu, Eddie Daniels, wystąpi w specjalnym projekcie z dyrektorem artystycznym JnO Leszkiem Możdżerem i wybitnym kontrabasistą Darkiem Oleszkiewiczem. Po raz pierwszy w długiej historii festiwalu usłyszymy jazz w wyjątkowej, japońskiej odsłonie. Pianista Kei Akagi zaprezentuje program łączący bogactwo jazzu z dziedzictwem muzycznym Japonii. Nad Odrą zadebiutuje skandynawska grupa Trondheim Jazz Orchestra, która wystąpi ze znanym już wrocławskiej publiczności saksofonistą, Mariusem Nesetem. Do Wrocławia przyjeżdża też pianista Dan Tepfer – mistrz „małych składów” zagra z czołowym basistą polskiej sceny muzycznej, Michałem Barańskim. Tradycyjnie pojawią się laureaci zeszłorocznego konkursu na Indywidualność Jazzową. Adam Jarzmik Quintet zaprezentuje specjalny projekt z gościnnym udziałem gitarzysty Mike’a Moreno.

Giganci zza oceanu
Moreno, uznawany za jednego z najciekawszych gitarzystów współczesnego jazzu, pojawi się także dzień wcześniej w sali teatralnej. Amerykanin tym razem zaprezentuje repertuar przygotowany ze swoim kwartetem. Do Wrocławia przylatują słynący z niezwykłej koncertowej atmosfery Yellowjackets. Grupa, mimo zmieniającego się składu, od prawie czterdziestu lat nieprzerwanie koncertuje, a główną osią ich twórczości jest wciąż muzyka fusion z niezliczoną ilością okołojazzowych inspiracji. W ostatnich dniach kwietnia w Imparcie zagra też kwartet Toma Harrella, jednego z najwybitniejszych trębaczy naszych czasów. Na festiwalu usłyszymy jego najnowszy repertuar z albumu „Moving Picture”. Na scenie pojawi się także Charnett Moffett – wszechstronny amerykański basista, działający na styku różnych jazzowych stylistyk, od mainstreamu, przez funk, fusion, po free jazz. We Wrocławiu zaprezentuje utwory ze swojego ostatniego krążka „Music from Our Stars”.

Młoda Polska
W programie znajdują się też przedstawiciele nowego jazzowego pokolenia. We Wrocławiu usłyszymy EABS – septet, który w znacznym stopniu przewartościował układ sił na młodej scenie jazzowej. Ich wielokrotnie nagradzany album „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” to muzyczna mieszanka jazzowych standardów z hip-hopem, R&B, funkiem i soulem. Nad Odrą zagra przekraczający granice gatunkowe zespół Quindependence, propozycję z kategorii „easy listening jazz” zaprezentuje Tubis Trio, ponownie na JnO pojawi się kolektyw Łukasza Kokoszko, usłyszymy też najnowszy repertuar Pokusy – tria czerpiącego przede wszystkim z dorobku europejskiej sceny improwizowanej. 54. JnO to także poszukiwania kolejnych młodych gwiazd. Podczas dwudniowego konkursu na Indywidualność Jazzową usłyszymy występy finalistów, którzy ubiegać się będą o Grand Prix w wysokości 25 tysięcy złotych i wyróżnienia dla najlepszego solisty, zespołu oraz kompozytora. Finalistów poznamy 9 kwietnia.

Made in Poland
Wielki finał festiwalu – Światowy Dzień Jazzu Polskiego – zapowiada się na prawdziwy muzyczny maraton oraz wybuchową mieszankę stylów i doświadczeń. Od wczesnych godzin popołudniowych do późnego wieczora na trzech scenach w Imparcie oraz plenerowej na placu Społecznym wystąpi kilkunastu polskich wykonawców. Tego dnia nad Odrą pojawi się silna reprezentacja wokalistek – Krystyna Stańko zaprezentuje utwory z albumu „Novos Anos”, z kwintetem pojawi się Sabina Meck, a Beata Przybytek zagra m.in. utwory ze swojego ostatniego krążka „Today Girls Don’t Cry”. We Wrocławiu usłyszymy gitarzystę Krzysztofa Ścierańskiego w projekcie „Laboratorium”, sekstet Sławka Jaskułke, saksofonistę Macieja Sikałę, trio Bronisława Suchanka oraz braci Wójcińskich z perkusistą Krzysztofem Szmańdą. Na JnO powróci Krzysztof Urbański, laureat konkursu na Indywidualność Jazzową 2008 roku, a Robert Majewski zaprezentuje koncertowy odpowiednik płyty „Tribute to Henryk Majewski”, za którą otrzymał Fryderyka 2017 w kategorii „Album Roku”. Na scenie plenerowej festiwalową publiczność rozgrzeją muzycy z Kraków Street Band, pełni folkowej energii Odpoczno, kultowi Mitch & Mitch oraz reaktywowany po latach wrocławski Crash, który wystąpi z wokalistką Natalią Lubrano.

PROGRAM FESTIWALU

 Czwartek | 26.04
Sala teatralna | od godz. 19:00
Marius Neset & Trondheim Jazz Orchestra
Eddie Daniels / Leszek Możdżer / Darek Oleszkiewicz

Sala kameralna | od godz. 23:00
Quindependence

Klub Autograf
Jam Session

Bilety:
Sala teatralna: 99/120/150 PLN | VIP: 300 PLN
Sala kameralna: 20 PLN
Jam session: wstęp wolny

Piątek | 27.04
Sala teatralna | od godz. 19:00
EABS: „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”
Yellowjackets

Sala kameralna
Konkurs na Indywidualność Jazzową 2018 – I dzień | od godz. 14:00
Dan Tepfer Trio | od godz. 23:00

Klub Autograf
Jam Session

Bilety:
Sala teatralna: 90/110/130 PLN | VIP: 250 PLN
Sala kameralna: 20 PLN
Koncerty konkursowe i Jam Session: wstęp wolny

Sobota | 28.04
Sala teatralna | od godz. 19:00
Kei Akagi Quartet
The Mike Moreno Quartet

Sala kameralna
Konkurs na Indywidualność Jazzową 2018 – II dzień | od godz. 14:00
Trylobity Group | od godz. 23:00

Klub Autograf
Jam Session

Bilety:
Sala teatralna: 90/110/130 PLN | VIP: 250 PLN
Sala kameralna: 20 PLN
Koncerty konkursowe i Jam Session: wstęp wolny

Niedziela | 29.04
Sala teatralna | od godz. 19:00
Charnett Moffett’s Nettwork Quartet: „Music From Our Souls”
Tom Harrell Quartet: „Moving Pictures”

Sala kameralna
Laureat Grand Prix Indywidualność Jazzowa 2018 | od godz. 22:00
Adam Jarzmik Quintet with special guest: Mike Moreno | od godz. 23:00

Klub Autograf
Jam Session

Bilety:
Sala teatralna: 90/110/130 PLN | VIP: 250 PLN
Sala kameralna: 20 PLN
Koncert laureata konkursu i Jam Session: wstęp wolny

Poniedziałek | 30.04
Światowy Dzień Jazzu Polskiego
Sala teatralna |od godz. 16:00
Robert Majewski Quintet
Beata Przybytek Quartet
Maciej Sikała Septet
Krzysztof Urbański Quartet
Krzysztof Ścierański w projekcie Laboratorium

Sala kameralna | od godz. 17:00
Tubis Trio
Łukasz Kokoszko Collective
Wójciński/Szmańda Quartet
Bronisław Suchanek Trio
Sławek Jaskułke Sextet

Klub Autograf | od godz. 19:00
Sabina Meck Quintet
Krystyna Stańko: „NovosAnos”
Pokusa
TBA

Scena plenerowa – Plac Społeczny | od godz. 15:00
Orange Trane
Kraków Street Band
Odpoczno 
Crash
Mitch & Mitch

Bilety:
Sala teatralna, kameralna i klub Autograf: 80/120 PLN
Plac Społeczny: wstęp wolny

Bilety w sprzedaży
Bilety i karnety do sprzedaży trafią dziś (środa, 28 lutego), o godzinie 14:00. Bilety na koncerty w sali teatralnej (od 90 do 150 złotych) umożliwią też wstęp na wieczorne koncerty w sali kameralnej. Dla osób, które będą chciały wziąć udział tylko w występach w sali kameralnej, bilety (z pierwszeństwem wejścia) dostępne będą w cenie 20 złotych. Koszt karnetów na cały festiwal wyniesie 590 złotych. Całodniowe bilety na Światowy Dzień Jazzu Polskiego obowiązywać będą na koncerty w Imparcie, z kolei na plac Społeczny wstęp będzie wolny. Bilety dostępne są na stronach: www.JazzNadOdrą.pl, www.StrefaKultury.pl i www.eventim.pl, a także w kasie Impartu (ul. Mazowiecka 17) i stacjonarnych punktach sprzedaży w Empiku, Media Markcie i Saturnie.

Więcej informacji o 54. edycji Jazzu nad Odrą: www.JazzNadOdrą.pl

fot. Rafał Masłow

- Czytaj także

p:7592