15.11.2020 Niedziela

Nieznane osiedle kontrastów zaprasza do odkrycia! Ruszamy na Gajowice.

„Ruszaj na Gajowice!” - wzywają Gajowickie Inicjatorki Twórcze, czyli Daga Furmanek i Sylwia Słowik. W okolicach Placu Pereca kryje się kawał wspaniałej historii, która tylko czeka na Wasze odkrycie. Podobnie jak małe lokale usługowe i rzemieślnicze, które wyznaczają trasę „Osiedlowych spacerów”!

Gajowice, choć niepozbawione legendarnych miejsc jak Jadłodalnia „Grochowianka” czy ryneczek przy ulicy Jemiołowej, wciąż pozostają osiedlem słabo rozpoznawalnym. Ukryte między Grabiszynem a Przedmieściem Świdnickim, nie pozwala jasno wytyczyć swoich granic, które od lat negocjowane są między bywalcami tego rejonu. Pomysłodawczynie projektu „Osiedlowe spacery – ruszaj na Gajowice” chcą przywrócić swojej okolicy należne miejsce w świadomości mieszkańców i mieszkanek Wrocławia!

Jak dać się wciągnąć w Gajowice? Inicjatorki projektu proponują pandemiczne rozwiązanie pod postacią audiospacerów. Ze słuchawkami w uszach ruszymy szlakiem gajowickich zakamarków i lokali, podążając za głosem i opowieściami przewodniczki Krystyny Lasoty i przewodniczącego Rady Osiedla Gajowice, Ryszarda Kesslera. Odnajdziemy pozostałości breslauerskiego „Gabitz”, zwiedzimy powojenne, robotnicze ulice wyłożone kocimi łbami i powspominamy burzliwe, zanurzone w szale wielkopłytowego budownictwa lata 80. Zastanowimy się także nad współczesnym kształtem Gajowic – przestrzenią spotkań nie tylko wrocławian i wrocławianek w najróżniejszym wieku, ale i eklektyczną mieszanką stylów architektonicznych.

Opowiedz o Gajowicach

Daga Furmanek i Sylwia Słowik przedstawią Wam Gajowice słowami ich mieszkańców i mieszkanek. Oprócz stworzenia audiospacerów, szukają chętnych do rozmów osób, które zgodzą się nagrać swoje wspomnienia z dzieciństwa, młodości lub teraźniejszości spędzanej na osiedlu. Do udziału w projekcie szczególnie zapraszają wszystkich mieszkańców i mieszkanki Gajowic, ale również osoby chcących lepiej poznać tej rejon naszego miasta. Jeśli więc macie jakieś refleksje nad osiedlem lub posiadacie związane z nim pamiątki – zachęcamy do kontaktu z koordynatorkami pod adresem gitgajowice@gmail.com. Szczegółów akcji Wspominamy Gajowice – podziel się historią!” szukajcie w wydarzeniu na FB.

Wszelkie zgromadzone materiały, a także poszukiwania dziewczyn na lokalnym gruncie – wśród właścicieli najstarszych gajowickich lokali znajdą się w specjalnym wydawnictwie! W trakcie drugiej części projektu powstanie lokalny mini-magazyn osiedlowy. Zin zawierać będzie mapę z wyróżnionymi miejscami i trasami spacerowymi, najlepsze anegdoty i miejskie legendy spajające lokalną społeczność. Ilustrować je będą materiały archiwalne i współczesne zdjęcia z gajowickich ulic i lokali.

Premierę zina szykujemy na grudniową sobotę (12.12). Wraz z otwarciem pierwszego stoiska pojawimy się ze świeżo wydrukowanym materiałem na Ryneczku Jemiołowa!

Śledźcie social media Gajowickich Inicjatorek Twórczych – profil FB oraz konto na Instagramie!

Partnerami projektu są Rada Osiedla Gajowice i Akademickie Radio LUZ.

Projekt realizowany w ramach Edycji 24. Programu Mikrogranty

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej