29.05.2018 Wtorek

Noc z najlepszą literaturą już 9 czerwca we Wrocławiu

9 czerwca Przedmieście Oławskie wypełni się prozą najlepszych europejskich pisarek i pisarzy. Podczas organizowanej przez Strefę Kultury Wrocław 7. edycji Europejskiej Nocy Literatury usłyszymy – nierzadko przedpremierowo – prozę 10 autorów, którzy swoimi tekstami opowiadają o wyobcowaniu, samotności, odrębności.

Kuratorem nadchodzącej odsłony Europejskiej Nocy Literatury jest dziennikarz kulturalny Michał Nogaś, a fragmenty prozy, które wybrał, splatają się tematycznie, co wyraża hasło tegorocznej edycji – „OBCY”. Kim jest współczesny obcy? To ktoś, kogo się boimy, z kim nie potrafi znaleźć porozumienia, ktoś zupełnie inny, nawet jeśli taki sam – tłumaczy Nogaś, odnosząc się do tematów podnoszonych przez dziesięć tekstów, które trafiły do programu tegorocznego ENL-u. Aż siedem z nich 9 czerwca zabrzmi w języku polskim po raz pierwszy.

Wrocławianie przedpremierowo będą mogli usłyszeć, czytaną przez Mateusza Kościukiewicza, „Historię przemocy” Edouarda Louisa – opartą na faktach powieść młodego Francuza, stanowiącą współczesną fantazję na temat obcego – czy interpretowany przez Justynę Sobolewską tekst ze zbioru esejów Zadie Smith „Widzi mi się”, w którym czołowa brytyjska pisarka przygląda się temu, co stało się, kiedy Brytyjczycy powiedzieli „tak” wyjściu z Unii Europejskiej. Kolejnymi tytułami, które jeszcze przed oficjalną premierą zaprezentowane zostaną we Wrocławiu, są „Mazel Tov” J.S. Margot – czytana przez Halinę Rasiakównę opowieść o życiu żydowskiej ortodoksyjnej społeczności we współczesnej Belgii – oraz reportaż  Marty Mazuś „Historie dziwnych samotności”, którego fragment wykona Magdalena Kumorek. Za sprawą Michała Żurawskiemu po raz pierwszy w Polsce usłyszymy fragment książki Arnona Grunberga o obsesyjnej miłości ojca do córki – „Tirza”, Tomasz Knapik zaprezentuje zaś nową powieść Niklasa Orreniusa „Strzały w Kopenhadze”, opowiadającą o rysowniku Larsie Vilksie, który karykaturą Mahommeta ściągnął na Szwecję gniew społeczności muzułmańskiej. Ostatnią z ENL-owych przedpremier będzie tekst Sashy Marianny Saltzmann „Poza siebie” – historia siostry poszukującej zaginionego brata, która przy okazji odnaleźć musi poczucie przynależności poza ojczyzną, językiem i płcią. Jej fragment przeczyta dla wrocławskiej publiczności Zofia Wichłacz.

Program Europejskiej Nocy Literatury uzupełni opowiadanie z nowego tomu Katalończyka Jaume Cabré, „Podróż zimowa” (zaprezentowane przez Wiktora Zborowskiego), oraz poświęcony zagadnieniom rasizmu strukturalnego w Wielkiej Brytanii i całej Europie debiut brytyjskiej dziennikarki i pisarki Reni Eddo-­­Lodge„Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry” (odczytany przez Grażynę Wolszczak). Dziesiątą i finałową pozycją, którą usłyszymy 9 czerwca na Przedmieściu Oławskim, jest „Nienawiść to połowa zemsty” Emiliosa Solomou, opowieść o samotności pojedynczego człowieka i o podzielonej Grecji. Głosu bohaterom tekstu laureata Europejskiej Nagrody Literackiej użyczy Dawid Ogrodnik.

Czytania odbędą się 9 czerwca między godziną 18:00 a 22:30 – rozpoczynać się będą w tym samym czasie i będą powtarzane co 30 minut, co umożliwi uczestnikom wysłuchanie wszystkich tekstów. Wstęp na wydarzenia w ramach Europejskiej Nocy Literatury jest bezpłatny. Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji dostępne jest na stronie Stefy Kultury Wrocław pod adresem: StrefaKultury.pl/EuropejskaNocLiteratury.

PEŁNY PROGRAM:

1. „Podróż zimowa”, Jaume Cabré
Hiszpania/Katalonia | polskie wydanie: Marginesy, tłumaczyła Anna Sawicka
czyta Wiktor Zborowski
Aula Konwentu Bonifratrów we Wrocławiu; ul. Traugutta 57

2. „Strzały w Kopenhadze”, Niklas Orrenius | PRZEDPREMIERA

Szwecja | polskie wydanie: Wydawnictwo Poznańskie, tłumaczyła Katarzyna Tubylewicz
czyta Tomasz Knapik
Szkoła Podstawowa nr 2; ul. Komuny Paryskiej 36-38

3. „Widzi mi się”, Zadie Smith | PRZEDPREMIERA

Wielka Brytania | polskie wydanie: Znak
czyta Justyna Sobolewska