13.01.2021 Środa

Za chwilę rusza nowa edycja Mikrograntów dla pełnoletnich wrocławian i wrocławianek! Zaczynamy przygotowania do lutowego naboru.

Miniony rok przećwiczył nas w działaniu w każdych warunkach – „na żywo”, online czy „hybrydowo”. Dobrze wiemy, że nie ma dla Was takiej trudności, której wspólnie nie jesteśmy w stanie przy organizacji lokalnej inicjatywy pokonać! Dlatego już 1 lutego zapraszamy do udziału w pierwszym w tym roku naborze do Mikrograntów i myśląc już o wiośnie, czekamy na Wasze pomysły.

Zima nie odpuszcza i w mroźnych okolicznościach wciąż trwającej pandemii trzyma nas na dystans i bez większych aktywności kulturalnych czy społecznych. Ale my, pełni nadziei na stopniowe „rozmrażanie”, myślami jesteśmy już przy wiośnie! Dziś zapowiadamy pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów – ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, który potrwa od 1 do 15 lutego! W Edycji 25. przygotowujemy się już do ponownych aktywności i spotkań na żywo w cieplejszych okolicznościach, które nastaną wraz z przyjściem dłuższych dni i słońca.

Czym zaskoczycie tym razem? Czy będą to warsztaty krawieckie w nowym CALu na Księżu Małym? Eksploracja najstarszych zabudowań na Stabłowicach, gra miejska między blokami na Gaju, a może działania proekologiczne na Zalesiu? Macie pomysł, jak wziąć miasto w swoje ręce?

Czekamy na Wasze propozycje możliwe do realizacji online, zdalnie, hybrydowo, jak i na żywo! W lutym możecie zgłaszać pomysły na inicjatywy w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. W mniejszych grupach, ale wciąż na lokalnym gruncie i we współpracy z osiedlowymi liderami i liderkami, zachęcamy Was do aktywności na wiosenny początek roku.

Co i dla kogo?

W ramach ścieżki dla osób fizycznych (także tych prowadzących działalność gospodarczą) i grup nieformalnych, zachęcamy Was do zgłaszania pomysłów na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz innych o charakterze kulturotwórczym. Wybrane projekty otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 000 złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Na złożenie propozycji macie czas do 15 lutego. Pamiętajcie, że ważne jest dla nas skoncentrowanie większości działań projektu na obszarach poza osiedlem Stare Miasto. Wciąż możecie otrzymać również do 5 dodatkowych punktów za wykorzystanie w swoich inicjatywach infrastruktury powstałej w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jak planować, jak działać?

Wyniki pierwszego naboru poznamy najpóźniej 12 marca, więc w zależności od typu działań,  projekty możecie planować już na koniec marca i początek kwietnia. Z bezpośrednimi spotkaniami – warsztatami, spacerami, pokazami czy innego rodzaju aktywnościami „twarzą w twarz” wrócimy zapewne późną wiosną, dlatego na tego typu inicjatywy nastawiajcie się najwcześniej na maj i czerwiec. Czas na zorganizowanie projektu macie do końca sierpnia, więc na pewno zdążymy wspólnie podziałać!

Jeśli jednak nie możecie doczekać się realizacji Waszych planów, a Wasze pomysły mogą pomóc wypełnić wrocławianom i wrocławiankom mniej aktywny, przedwiosenny czas w mieście poprzez działania „zdalne”, online czy hybrydowe, to jak najbardziej możecie szykować się z nimi na koniec marca i początek kwietnia. Pamiętajcie, że przygotowanie streamów, online’owych inicjatyw czy różnego rodzaju akcji pakietowych wymaga czasu na organizację i promocję tych aktywności, dlatego dobrze zaplanujcie sobie etap przygotowawczy Waszego projektu!

Realizując inicjatywy stosujemy się do zaleceń sanitarnych, które zakładają ograniczenia w liczbie osób w pomieszczeniach zamkniętych, rekomendują noszenie maseczek, wymagają posiadania własnych posiłków i napojów oraz wymagają od nas zbierania danych osobowych uczestników i uczestniczek wydarzeń (imię, nazwisko i numer telefonu). Ostrożnie planujcie więc liczbę przewidywanych uczestników i uczestniczek, myślcie też o ewentualnych alternatywnych działaniach, które pozwolą na realizację celów inicjatywy, gdyby miała się ona odbyć w mniejszym zakresie lub późniejszym terminie.

Nie obawiajcie się nietypowych warunków organizacji Waszych działań. To my przygotowujemy dla Was regulaminy, zbieramy dane i pomagamy Wam znaleźć bezpieczne miejsca do realizacji planów, dlatego możecie liczyć na nasze wsparcie oraz gwarancję współorganizacji projektu w takiej formule, która jest dla wszystkich komfortowa i bezpieczna.

Przydatne dokumenty

Przed złożeniem wniosku koniecznie zapoznajcie się z naszym regulaminem, wzorem wniosku oraz listą najczęściej zadawanych pytań i naszych odpowiedzi (FAQ), a także zestawieniem dodatkowo punktowanych projektów WBO.

Przy opisywaniu inicjatywy zachęcamy też do zapoznania się z naszym poradnikiem ekologicznym, który powinien pomóc wam w planowaniu pomysłu bezpiecznego dla środowiska, a także przejrzenia listy sprzętów i materiałów, które użyczymy wam do zwycięskiego projektu bezpłatnie. Jeśli szukacie miejsca, w którym chcielibyście działać, przejrzyjcie listę Miejsc Przyjaznym Mieszkańcom i Mieszkankom.

Wszystkie dokumenty i pliki obowiązujące w Edycji 25. znajdują się TUTAJ.

Zajrzyjcie też do zakładki PROJEKTY, gdzie możecie zapoznać się z inicjatywami realizowanymi w poprzednich latach. Znajdziecie wśród nich wiele pomysłów możliwych do organizacji z ograniczeniami co do wielkości grupy czy w kontaktach z innymi –osiedlowe seriale, słuchowiska, kalendarze, przepiśniki czy broszury, a także warsztaty i szkolenia możliwe do przeprowadzenia zdalnie. Może zainspirują one Was do działania dla Waszej okolicy?

Spotkanie informacyjne online

Chcecie się dowiedzieć, jak wspólnie działamy? Zachęcamy Was do kontaktu z nami – zadawania pytań, rozmów i konsultacji oraz uczestnictwa w spotkaniach i warsztatach, które tradycyjnie dla Was szykujemy.

O szczegółach (najważniejszych terminach i zasadach współpracy oraz formularzu wniosku), opowiemy Wam podczas spotkania informacyjnego, które ze względu na pandemię odbędzie się w sieci. Transmisja rozpocznie się na naszym profilu na Facebooku, 26 stycznia od godziny 17:30, a Was zachęcamy do aktywnego komentowania i zadawania pytań!

Dodatkowo zaplanowaliśmy też interaktywne warsztaty pisania projektów, podczas których krok po kroku opowiemy Wam, jak dobrze opisać swój pomysł we wniosku.  2 lutego od godziny 17:30 Połączymy się na platformie ZOOM, a link do spotkania znajdziecie pod koniec stycznia na naszej stronie i na profilu na Facebooku.

Od 25 stycznia zaczynamy również indywidualne konsultacje Waszych pomysłów. Wasze pytania i wątpliwości możecie omówić z nami mailowo (mikrogranty@strefakultury.pl) i telefoniczne (+48 71 712 75 72 oraz numery komórkowe koordynatorek). Jeśli sytuacja na to pozwoli, w lutym będziecie mogli spotkać się też z nami na żywo na popołudniowych konsultacjach w Barbarze, na które będą obowiązywały zapisy mailowe. O szczegółach tych spotkań powiemy więcej na początku lutego.

Czekamy na was i wasze pomysły!

Pamiętajcie, że od 2018 roku działamy na nieco innych zasadach i jako Strefa Kultury Wrocław przyjmujemy wnioski tylko od osób fizycznych oraz grup nieformalnych. Jeśli reprezentujecie NGO lub grupę młodzieżową, możecie zgłosić swój projekt do Fundacji Umbrella – ścieżki Mikrogranty NGO lub Mikrogranty młodzieżowe.

Znajdziecie nas na:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.strefakultury.pl/mikrogranty 
www.facebook.com/mikrogranty 
www.instagram.com/mikro.granty 

///

Mikrogranty

to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne. W 2021 roku będziecie mogli wziąć udział w weekendowych Warsztatach Mikrograntów i trzymiesięcznym cyklu Akademia Mikrograntów 6.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej