Login

Register

Login

Register

28.01.2019 Poniedziałek

Wkrótce rusza nowa odsłona Kultury Mobilnej

Wizyty w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Japonii, a także Portugalii i Szwecji – przez ostatnie dwa lata w ramach Kultury Mobilnej udało nam się wesprzeć 31 zagranicznych wyjazdów! W tym roku program wraca w odświeżonej formule. Do udziału w najbliższych edycjach zapraszamy też osoby planujące podróż m.in. na zagraniczne przeglądy sztuki i konferencje naukowe. Nabory ruszą 11 lutego i 3 czerwca!

Kulturalni podróżnicy

Kulturę Mobilną uruchomiliśmy w 2017 roku. Dotychczas z programu skorzystało 31 osób, które wyjechały na zagraniczne wizyty studyjne lub rezydencje. Wsparte przez nas wyjazdy objęły swoim zasięgiem nie tylko Europę. Dwa lata temu Maciej Bujko udał się na wizytę do Tokio i Takamatsu, gdzie zrealizował m.in. wystawę fotografii Witolda Romera „Forgotten light of the private days” w Kanzan Gallery. Z kolei Karolina Wycisk wyjechała do Meksyku, by promować polskich artystów związanych z tańcem i choreografią na International Contemporary Dance Festival of Mexico City 2018. Dzięki udziałowi w programie do Nowego Jorku pojechała Natalia Gołubowska, która spotkała się z uczestnikami programu „Wołów – Nowy Jork – Wołów” oraz poprowadziła warsztaty w ramach programu dla polonijnych dzieci „ARTonia”.

Wsparcie w ramach programu otrzymały też znacznie bliższe geograficznie destynacje. Karolina Włodek, Karolina Balcer i Adam Martyniak – członkowie wrocławskiej inicjatywy artystyczno-galeryjnej Wykwit, wyjechali w kwietniu 2018 roku do Sztokholmu na niekomercyjne targi sztuki współczesnej Supermarket. W styczniu tego roku na rezydencji w portugalskim Aveiro Arts House przebywali zwycięzcy siódmej odsłony naboru. Duet Iwona Jarosz i Jakub Majchrzak pracował tam nad nowym projektem muzycznym. Kolejna laureatka zeszłorocznego naboru, Magdalena Zamorska, pojedzie w lutym do Berlina, by podczas wystawy organizowanej przez Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart badać praktyki kuratorskie związane z nurtem ekokrytycznym.

Kultura Mobilna 8.0 i 9.0

W 2019 roku postanowiliśmy odświeżyć formułę programu. Wciąż jest on skierowany w szczególności do kuratorów, menedżerów, aktywistów, animatorów i badaczy kultury z Wrocławia i Dolnego Śląska, którzy indywidualnie lub w grupach planują realizację projektów za granicą. Jednak w naborach do Kultury Mobilnej 8.0 i 9.0 zgłoszenia nie będą musiały obejmować wyłącznie podróży w ramach rezydencji czy wizyt studyjnych. Do udziału zachęcamy także osoby planujące wyjazd na odbywające się w tym roku zagraniczne przeglądy sztuki, festiwale, konferencje naukowe, trasy koncertowe, wystawy oraz warsztaty. Zwycięzcy naborów otrzymają wsparcie do 3000 złotych na pokrycie kosztów podróży i zakwaterowania.

W pierwszym półroczu zaplanowaliśmy dwie edycje naborów:

Kultura Mobilna 8.0 –od 11 lutego do 4 marca

Kultura Mobilna 9.0 – od 3 do 26 czerwca

Kultura Mobilna prowadzona jest w ramach programu AIR Wro Strefy Kultury Wrocław.

AIR Wro to program rezydencji, wizyt studyjnych i współpracy międzynarodowej, kontynuowany po roku obchodów „Europejskiej Stolicy Kultury” w ramach Strefy Kultury Wrocław. AIR Wro ma za zadanie wspierać mobilność i promować działania twórców z Wrocławia i Dolnego Śląska, a poprzez to budować i wzmacniać międzynarodowe relacje kulturalne.

Szczegółowe informacje o nadchodzących naborach, regulaminie i wymaganych dokumentach wkrótce.

- Czytaj także

p:15786