Login

Register

Login

Register

28.10.2021 Czwartek

O kobiecości z psiepolankami w różnym wieku!

Poprzez głos, umysł, fizjologię i fizjonomię w listopadzie i grudniu poznawać będziemy nasza świadomość i rozumienie kobiecości. Dzięki spotkaniom kobiet w różnym wieku i o różnych doświadczeniach stworzymy osobiste mapy ciał!

„Mapa ciała. Warsztaty rozwojowe” to jesienna propozycja Karoliny Leontowicz, która zaprasza mieszkanki Psiego Pola (i okolic oczywiście też!) na cykl warsztatów poruszających rożne zagadnienia dotyczące świadomości ciała i jego relacji z otoczeniem. W kobiecym kręgu porozmawiać będzie można o doświadczaniu bycia kobietą i zbudować swoje osobiste herstorie. Cztery spotkania, w formie 3-godzinnych warsztatów prowadzonych przed doświadczone edukatorki, będą poświęcone czterem różnym zagadnieniom, symbolizowanym przez części ciała.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 12 listopada

Pod hasłem Usta uczestniczki warsztatów popracują nad swoim głosem i otworzą się na krzyk, poznając techniki samoobrony opartej na metodzie WenDo. Tydzień później to Głowa będzie punktem wyjścia zajęć. Tego dnia psiepolanki zaznają chwili relaksu na zajęciach jogi, podczas których dowiedzą się, jak ulżyć ciału i umysłowi przez proste ćwiczenia.

Z kolei podczas warsztatu Piersi, brzuch, wagina ich uwaga skoncentrowana będzie na fizjologii i fizjonomii. Przyglądanie się swojemu ciału i jego wyjątkowości rozpoczną od zaprzyjaźnienia się z piersiami, brzuchem i wulwą. Ostatnie zajęcia będą mieć charakter plastyczny i kreatywny. Bazując na doświadczeniach wyniesionych z trzech pierwszych spotkań, uczestniczki stworzą projekty map swoich ciał, a wykorzystają do tego technikę kolażu. Prace zostaną wydrukowane w formie pocztówek, które zostawimy w różnych miejscach Psiego Pola podczas siostrzeńskiej akcji wieńczącej projekt.

Na zajęcia zapraszamy przede wszystkim osoby z Psiego Pola, ale mogą dołączyć do nich również kobiety z innych części Wrocławia! Spotkania odbywać będą się w Centrum Aktywności Lokalnej na Psim Polu (ul. Kiełczowska 43/bud.6). Na każde spotkanie obowiązują zapisy mailowe: mapaciala.warsztaty@gmail.com

Udział w warsztatach jest bezpłatny, zgłoszenie oznacza akceptację regulaminu

Harmonogram spotkań

12.11, 17:00–20:00 
Usta – nauka samoobrony

Warsztaty samoobrony oparte na metodzie WenDo –jedynej w Polsce metodzie samoobrony i asertywności opracowanej przez kobiety i dla kobiet, która łączy elementy samoobrony fizycznej i psychicznej. Uczestniczki spotkania będą pracować z głosem, oddechem i przekonaniami dotyczącymi tego, na co może pozwolić sobie kobieta czy dziewczynka. Nauczą się prostych i skutecznych technik, które pozwalają na samoobronę i lepsze rozpoznawanie sytuacji zagrożenia i przekraczania granic.
Prowadzenie: Anna Smarzyńska – fotografka i aktywistka, założycielka Stowarzyszenia Kultura Równości i organizatorka Wrocławskich Marszów Równości. Od 2016 roku jest osobą trenerską WenDo.
Miejsce: Centrum Aktywności Lokalnej na Psim Polu, ul. Kiełczowska 43/bud.6

19.11, 17:00–20:00
Głowa – kobiecy krąg i joga

Joga Kobiet w Kręgu to autorski program Katarzyny Szoty-Eksner dla kobiet w każdym wieku (również dla seniorek). Jest połączeniem ruchu i oddechu (uczestniczki uczą się, jak czerpać siłę i spokój z własnego oddechu) z tworzeniem (budowaniem/odkrywaniem) swojej własnej opowieści. Punktem wyjścia jest ciało i oddech, ale zajęciom towarzyszy wzmacniająca, często feministyczna, literatura, a także herstorie nasze i innych kobiet. Nie zapomnijcie o zabraniu mat do ćwiczeń!
Prowadzenie: Katarzyna Szota-Eksner joginka (prowadzi szkołę Yogasana), organizatorka wielu kobiecych wyjazdów i warsztatów w całej Polsce i na świecie.
Miejsce: Centrum Aktywności Lokalnej na Psim Polu, ul. Kiełczowska 43/bud.6

26.11, godz. 17:0020:00
Piersi, brzuch, wagina – życie w zgodzie z cyklem menstruacyjnym

Uczestniczki spotkania skoncentrują się na swojej fizjologii. Porozmawiają o życiu zgodnym z uwzględnieniem cyklu i jego czterech etapów, wrócą do zwyczajów przodkiń i tradycji czerwonego namiotu. Poddadzą też krytycznej refleksji stereotypy wokół kobiecej cielesności. Dowiedzą się więcej o sposobach na zadbanie o siebie i profilaktyce, o endometriozie i wspólnie powalczą z tabu, z którym mierzą się każdego dnia.
Prowadzenie: Adrianna Klimaszewska – aktywistka i społeczniczka, feministka. Współzałożycielka grupy Różowa skrzyneczka, która zabiega o powszechny dostęp do środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej.
Miejsce: Centrum Aktywności Lokalnej na Psim Polu, ul. Kiełczowska 43/bud.6

3.12, 17:00–20:00
Warsztaty kolażu – stwórz mapę swojego ciała

Wykorzystując prostą technikę kolażu i bazując na doświadczeniach wyniesionych z trzech pierwszych spotkań warsztatowych, uczestniczki stworzą projekty map  swoich ciał. Zajęcia będą miały charakter plastyczny i kreatywny.
Prowadzenie: Karolina Leontowiczautorka projektu, współtwórczyni festiwalu feministycznego Feminatywa Polsko-Ukraińska. Z wykształcenia filolożka, z zawodu organizatorka wydarzeń kulturalnych i animatorka kultury, z zamiłowania twórczyni kolaży, które rozdaje przyjaciołom i znajomym.
Miejsce: Centrum Aktywności Lokalnej na Psim Polu, ul. Kiełczowska 43/bud.6

11.12 | 11:00–13:00
Mapa ciała – siostrzeński spacer

Wydarzenie wyłącznie dla uczestniczek wcześniejszych warsztatów, na którym w różnych miejscach Psiego Pola, zostaną pozostawione ciałopozytywne pocztówki – kolaże.  
Prowadzenie: Karolina Leontowicz
start: Rynek Psiego Pola

Partnerzy projektu: Centrum Aktywności Lokalnej na Psim Polu, Fundacja Opieka i Troska

Projekt realizowany w ramach edycji 27. Mikrograntów

 

- Czytaj także

p:41772