24.03.2021 Środa

Odkryj tajniki zielonej i błękitnej infrastruktury! Zapisz się na webinar Praktyków Kultury

Jak wprowadzić ekologiczne rozwiązania do swojego miejsca pracy? Co oznacza zrównoważone budownictwo? Czym charakteryzuje się błękitna i zielona infrastruktura? Po odpowiedzi na te i wiele więcej pytań zapraszamy na dwudniowy webinar dedykowany zrównoważonej architekturze! Spotkania, które poprowadzą ekspertki z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa (PLGBC) odbędą się 20 i 21 kwietnia.

Ekologia kultury to nie tylko działania edukacyjne i programowe, czy zmiana w codziennych praktykach – to także praca z infrastrukturą i administrowaniem zasobami. Zielona i błękitna infrastruktura dla kultury wciąż nie jest powszechnie podejmowanym w Polsce tematem, a realizacje w tym obszarze wymagają specjalistycznej wiedzy, której kadry kultury nie mają. Czas więc zasięgnąć rady u ekspertek z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa (PLGBC)!

Inspirujmy się!

„Aspekty zrównoważonego budownictwa – człowiek w przestrzeni” to dwudniowe szkolenie dla osób, które posiadają już podstawowy poziom wiedzy na temat ekologizacji jednostek kultury – wiedzą jak zorganizować eko biuro, promują transport publiczny i wyroby pochodzące od lokalnych producentów, optymalizują druki, a w realizowanych przez siebie projektach stawiają na zieloną edukację. Po postawieniu pierwszych kroków warto przyjrzeć się też przestrzeni w której działamy – czy miejsce naszej aktywności naprawdę jest zielone? Jakie rozwiązania wprowadzić, by stało się bardziej przyjazne środowisku?

Odkryj tajniki zielonej i błękitnej infrastruktury

W trakcie webinaru pozyskacie wiedzę z zakresu budownictwa zrównoważonego i jego certyfikacji, relacji pomiędzy człowiekiem i zielono-niebieską architekturą oraz założeń gospodarki w obiegu zamkniętym. Dowiecie się też więcej o dekarbonizacji infrastruktury i efektywności energetycznej budynków, a także roli projektowania w zrównoważonym budownictwie (na przykładzie case studies przygotowanych przez prowadzących).

Dodatkowo otrzymacie również materiały wyjściowe – prezentację zawierająca najważniejsze źródła wiedzy, odnośniki do wartościowych publikacji i narzędzi.

Webinar odbędzie się w dwóch częściach 20 i 21 kwietnia na platformie MS Teams. Cena za dwudniowe zajęcia oraz materiały dodatkowe wynosi 99 złotych brutto. Osoby zainteresowane udziałem zapraszamy do zgłoszeń na adres bow@strefakultury.pl do 18 kwietnia – w temacie wiadomości prosimy wpisać „Webinar Praktyków Kultury”. W mailu zwrotnym otrzymacie wszelkie niezbędne informacje o sposobie płatności, fakturach i uczestnictwie w webinarze.

„Aspekty zrównoważonego budownictwa – człowiek w przestrzeni”

20.04 | 10:00–11:30
W programie:

  • Czym jest budownictwo zrównoważone
  • Wpływ budynku na człowieka
  • Cykl życia budynku
  • Założenia gospodarki o obiegu zamkniętym
  • Dekarbonizacja budownictwa – założenia i strategie
  • Efektywność energetyczna – założenia i strategie

21.04 | 10:00–13:00
W programie:

  • Systemy oceny budynków zrównoważonych na świecie i w Polsce
  • Praktyczne przykłady zielonych budynków w Polsce
  • Cechy zielonych budynków
  • Design dla zrównoważonego budownictwa – case study

Prowadzące:

Magdalena Wojtas, Sustainable Development Manager w PLGBC

Kliknij, aby przeczytać więcej

Absolwentka Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi. Jej praca podejmująca temat wpływy budownictwa na politykę klimatyczną UE została wyróżniona i opublikowana w zeszytach naukowych Civitas Hominibus. Magda jest również absolwentką architektury na Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, ukończoną również z wyróżnieniem. Uczestniczyła wówczas w wyjazdach studyjnych m.in. w ramach współpracy z Politechniką Lwowską. Jej projekt opierający się na założeniach Celów Zrównoważonego Rozwoju znalazł się w gronie najlepszych projekt dyplomowy. Szerzy świadomość oraz proekologiczne podejście do projektowania. Od 2019 roku członek zarządu stowarzyszenia OSOM w Gliwicach. W kręgu jej zainteresowań znajduje się kształtowanie polityki klimatycznej, problemy legislacyjne oraz wdrażanie strategii opartych na zasadach zrównoważonego rozwoju. Współpracuje z redakcjami, portalami branżowymi jak również licznymi uczelniami w ramach konferencji naukowych. W Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC odpowiada za rozwój inicjatyw w tym m.in. programy edukacyjne, grupy robocze oraz cykle webinariów PLGBC. Aktywizuje zrzeszonych Członków do działań propagujących zielone podejście do budownictwa. Aktywnie współpracuje z gronem blisko 200 firmami i instytucjami.

Alicja Kuczera, Dyrektorka Zarządzająca PLGBC

Kliknij, aby przeczytać więcej

Przewodnicząca Europe Regional Network w World Green Building Council. Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz MBA na Coventry University. Orędowniczka zrównoważonego rozwoju, który zawsze znajdował się w kręgu jej zainteresowań. Obszarami zrównoważonego budownictwa, które szczególnie zajmują Alicję są: budynki cyrkularne oraz proces dekarbonizacji budownictwa. Autorka licznych raportów i publikacji, uznanych w branży budownictwa i nieruchomości. Prelegentka wielu konferencji i seminariów, organizowanych w kraju i za granicą. Prywatnie mama, miłośniczka podróży (odwiedziła 79 krajów ze 196 planowanych) i ekologicznego, zdrowego trybu życia.

Dorota Bartosz, ekspertka PLGBC

Kliknij, aby przeczytać więcej

Doktor inż. z ponad 20 letnim doświadczeniem dydaktycznym i naukowo-badawczym zdobytym na Politechnice Śląskiej w Katedrze Ogrzewnica, Wentylacji i Techniki Odpylania. Dydaktycznie związana z tematyką ochrony cieplnej budynków, systemów wentylacji i klimatyzacji, przepływu ciepła, procesów ogrzewania oraz diagnostyki energetycznej w budownictwie. Wykładowczyni kilkudziesięciu edycji studiów podyplomowych: Audyting energetyczny w budownictwie na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej budynków. W ramach pracy naukowej realizowała projekty badawcze wykorzystujące dynamiczne modelowanie procesów cieplnych oraz rzeczywistych przepływów powietrza zachodzących w budynkach. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych. Wykonawca projektu strategicznego pt: „Zintegrowany system zmniejszenia eksploatacyjnej energochłonności budynków”, w tym autorka metodyki wyznaczania charakterystyki energetycznej w oparciu o krótkoterminowe pomiary in-situ. Audytor energetyczny w zakresie budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Członek Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Ekspert w zakresie prawidłowego podziału kosztów ogrzewania w budynkach wielorodzinnych oraz ich poprawnej diagnostyki energetycznej.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej