29.07.2019 Poniedziałek

Odkryj z nami słodką historię Kleciny!

Stara Klecina to miejsce z przyjezdnym kinem, meczami piłki nożnej na Dożynkowej, kolejką wąskotorową do Sobótki i osiedlowym domem kultury. To także wielka cukrownia, która wypełniała mieszkańcom każdą strefę życia, nie tylko pracą, ale także zawodami strażackimi czy sekcją motocyklową. Poznajmy tę właśnie, dawną twarz osiedla!

Plakat: Agnieszka Bocheńska

fot. Maria Smolarek

Wraz z Marią Smolarek, w ramach projektu „Kampania Cukrowa na Klecinie”, chcemy uchować od zapomnienia wszelkie wspomnienia mieszkańców osiedla, którzy pamiętają je jeszcze jako wioskę pod Wrocławiem. Odkryjemy na nowo historię Kleciny, grając w grę miejską „W poszukiwaniu cukrowego buraka”, tworząc słuchowisko oraz smakując cukierki z melasy i dżemu z brukwi. Nie zabraknie także historycznego spaceru fotograficznego, który pozwoli na pokazanie nam, jak Klecina zmieniała się przez lata.

Projekt wspierają osiedlowy biuletyn — Puls Kleciny i Rada Osiedla Klecina. Wszelkie szczegóły znajdziecie na facebookowym profilu inicjatywy: Kampania Cukrowa na Klecinie

Na wszystkie wydarzenia (prócz finałowego pikniku) obowiązują zapisy pod adresem: kampaniacukrowa.klecina@gmail.com

4.08 / 17:00-19:00 / start: przed bramą cukrowni, J.Supińskiego 4
Spacer fotograficzno-historyczny, prowadzenie: Róża Szerement i Maria Smolarek.
Bez względu na wiek i jakość sprzętu fotograficznego, razem spojrzymy na Klecinę z perspektywy historycznej. Jak kiedyś wyglądała cukrownia? Co stało się z dawną, wiejską zabudową? Róża i Maria odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania.

28.08 / 17:30 / Park Migdałowy
Warsztaty tworzenia tajemniczych skrzynek do gry miejskiej po Klecinie, prowadzenie: Magdalena Podgórska
Tego dnia stworzymy niezbędne elementy osiedlowej gry miejskiej, w której będziecie mogli i mogły wziąć udział już 1 września! Poznajcie jej zasady i pokażcie swoją kreatywność. Zapraszamy dzieci od lat 8.

31.08 / 11:00-13:00 / Studio Warsztatowe i kawiarnia Foks
Warsztaty kulinarne Frykasy z melasy, prowadzenie Bogusia Smolarek
Sprawdźcie jakie frykasy produkowała klecińska cukrownia! Tradycyjnym sposobem uzyskamy pyszne, melasowe słodycze.  Warsztaty nie mają żadnych ograniczeń wiekowych, zapraszamy całe rodziny!

1.09 / 17:00-19:00 / Park Migdałowy
Klecińska gra osiedlowa „W poszukiwaniu cukrowego buraka”
W przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego ruszamy na klecińskie ulice, by wraz z sąsiadami, rodziną i przyjaciółmi zagrać w grę miejską. Zgłaszajcie do nas swoje drużyny i odkryjcie nieznane części naszego osiedla!

1.09 / 19:00-20:30 / Park Migdałowy
Klecińskie słuchowisko z historią w tle
Wielki finał Kampanii Cukrowej! Po zakończeniu gry osiedlowej spotkamy się w Parku Migdałowym. Spróbujemy frykasów z melasy, zobaczy wystawę zdjęć starej i nowej Kleciny oraz wysłuchamy słuchowiska, które zbiera wspomnienia pierwszych powojennych mieszkańców dzielnicy.

Projekt realizowany jest we współpracy z Programem Współorganizacji Projektów Mikrogranty.