18.05.2021 Wtorek

Odkrywamy tajniki rękodzieła w „Kole Gospodyń Miejskich”

Czym jest arm knitting? Od czego zacząć przygodę z szydełkowaniem? W jaki sposób działa maszyna do szycia i czy można coś zrobić z nitką, nie posiadając żadnych narzędzi? Rozwiązania tych i wielu więcej rękodzielniczych zagwozdek poszukamy razem z Joanną Stefanowską, która zaprasza gospodynie, gospodarzy oraz wszystkie dzieciaki ze Szczepina na cykl warsztatów w „Kole Gospodyń Miejskich”!

Autorka projektu chcąc podzielić się swoją rękodzielniczą pasją z mieszkankami i mieszkańcami Szczepina, przygotowała cykl 3 spotkań dla dzieci oraz serię 9 warsztatów dla dorosłych, dzięki którym odkryć będzie można tajniki przeróżnych technik rzemieślniczych. Dodatkowo omówione zostaną sposoby, w jakie można wykorzystać poznaną technikę, aby ponownie wykorzystać, naprawić, odnowić i nadać drugie życie ubraniom.Wszystko to pod czujnym okiem osiedlowych ekspertek, które pomogą w trakcie wydarzeń i podzielą się swoim doświadczeniem i poradami.

Tańcowała igła z nitką

W czerwcu najmłodsi będą mieć okazję, by lepiej poznać podstawowe techniki krawieckie i nauczyć się też podstaw filcowania „na mokro”. Do tego  na jednym ze spotkań odkryją starożytną technikę wyplatania ze sznurków, przygotowując własne „łapacze snów”!

Sporo rękodzielniczych wyzwań czeka też starsze uczestniczki i uczestników projektu. Od podstaw będziemy się uczyć dwóch technik haftu, wspólnie poszydełkujemy poznając podstawowe sploty i schematy robótkowe, a do tego, za pomocą sznurków upleciemy kwietniki, które ozdobią nasze mieszkania. Spotkania będą też szansą, by zapoznać się z rękodzielniczymi skrajnościami – dowiemy się, jak można „dziergać” przy użyciu wyłącznie własnych rąk (tzw. arm knitting), ale też odkryjemy podstawy obsługi maszyny do szycia!

Spotkajmy się w „Kole Gospodyń Miejskich”

Spotkania w klubie osiedlowym Promyk (ul. Ścinawska 20) i na skwerze św. o. Damiana de Veuster mają umożliwić bliższe poznanie się sąsiadów i sąsiadek ze Szczepina, którzy poprzez twórcze działania chcą rozwijać siebie i dzielić się swoimi doświadczeniami. Uczestnicy i uczestniczki tych kilkunastu spotkań dowiedzą się też więcej o inspirującej twórczości rękodzielników z osiedla, którzy z pewnością podrzucą użyteczne porady związane z naprawą, odnawianiem i ponownym wykorzystaniem różnego rodzaju przedmiotów.

Efektem końcowym będzie wspólna praca wykorzystująca wszystkie poznane techniki. Finałem będzie wernisaż wszystkich dzieł wykonanych podczas warsztatów oraz prac lokalnych rękodzielników.

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy: rekodzielonaszczepinie@gmail.com

08.06, 16:00 | Promyk. Klub osiedlowy.
Filcowanie na mokro – warsztaty dla dzieci.
Nauka filcowania wełny czesankowej, wykonanie filcowego obrazka.
Prowadząca: Justyna Górska
START ZAPISÓW: 1.06

9.06, 17:30 | Promyk. Klub osiedlowy.
Haft krzyżykowy
Nauka od podstaw – materiały, techniki, wzory. Stworzymy obrazek na tamborku.
Prowadzące: Maria Jarych, Marianna Zomerska
START ZAPISÓW: 2.06

12.06, 12:00 | skwer św. o. Damiana de Veuster
Podstawy krawieckie dla dzieci
Podczas warsztatu dzieci wykonają zabawnego kocura i poznają techniki krawieckie.
Prowadzące: Jolanta Dziuba, Ada Rekuć
START ZAPISÓW: 5.06

12.06, 16:00 | skwer św. o. Damiana de Veuster
ABC haftu
Nauka od podstaw – materiały, techniki, wzory. Stworzymy obrazek na tamborku. Prowadząca: Olga Budzan
START ZAPISÓW: 5.06

15.06, 16:00 | Promyk. Klub osiedlowy.
Makrama dla dzieci
Dzieciaki poznają podstawowe techniki wyplatania za pomocą sznurków i przygotują własne „łapacze snów”.
Prowadząca: Justyna Górska
START ZAPISÓW: 8.06

18.06, 17:30 | Promyk. Klub osiedlowy.
Szydełko – podstawy
Poznamy podstawowe sploty i nauczymy się czytać schematy robótkowe. Wykonamy prosta robótkę – podstawkę pod kubek.
Prowadząca: Beata Pędzik
START ZAPISÓW: 11.06

19.06, 16:00 | Promyk. Klub osiedlowy.
Podstawy szycia na maszynie
Obsługi maszyny, proste ściegi – wspólnymi siłami stworzymy ekologiczną torbę na zakupy.
Prowadząca: Ada Rekuć
START ZAPISÓW: 12.06

20.06, 16:00 | skwer św. o. Damiana de Veuster
Plecenie ziołowych wianków
Prowadząca: Maria Jarych
START ZAPISÓW: 13.06

21.06, 17:30 | Promyk. Klub osiedlowy.
Szydełko dla zaawansowanych
Spotkanie dla już znających podstawy – będziemy doskonalić swoje umiejętności i stworzymy ozdobne rozety.
Prowadząca: Lidia Strzelczyk
START ZAPISÓW: 14.06

23.06, 17:30 | Promyk. Klub osiedlowy.
Arm knitting
Na warsztatach udowodnimy, że można „dziergać’ używając jedynie rąk. Uczestnicy poznają podstawowe sploty, materiały i uplotą oryginalne kominy.
Prowadząca: Katarzyna Przybysz
START ZAPISÓW: 16.06

25.06, 17:30 | Promyk. Klub osiedlowy.
Makrama
Poznamy podstawowe techniki wyplatania za pomocą sznurków i stworzymy kwietniki. Prowadząca: Ada Rekuć
START ZAPISÓW: 18.06

26.06, 16:00 | Promyk. Klub osiedlowy.
Filcowanie na sucho-autorskie broszki
Poznamy technikę filcowania wełny owczej na sucho.
Prowadząca: Agnieszka Jaśkiewicz
START ZAPISÓW: 19.06

3.07, 15:00 | skwer św. o. Damiana de Veuster
Finał projektu i wystawa

WSTĘP WOLNY

Spotkania organizowane będą z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Zapoznajcie się z regulaminem wydarzeń TUTAJ

Do zobaczenia przy rękodziele!

Partnerzy projektu: Serce Szczepina, LA Czapa Kabra, Refkaart, Seniorki z Klubu Promyk, graficzka Paulina Sobczak

Projekt jest realizowany w ramach 25. Edycji Mikrograntów