6.09.2020 Niedziela

Oglądamy filmy i odkrywamy emocje! Startują „Wykadrowane”

Psychologia i film od dawna idą w parze. W trakcie wrześniowych spotkań na Grabiszynie-Grabiszynku wykorzystamy wyjątkową zależność tych dwóch dziedzin dzięki projektowi “Wykadrowane”.

Niejednokrotnie, czy to na sali kinowej czy przed telewizorem lub ekranem komputera staramy się rozgryźć zachowania bohaterów obrazów, które oglądamy. Zastanawiamy się, co my zrobilibyśmy w tej sytuacji i, co najważniejsze, dlaczego tak a nie inaczej. Psycholożka Agnieszka Kozak postanowiła pomóc tym przemyśleniom i dyskusjom opuścić cztery ściany kina i mieszkań, by wspólnie z mieszkańcami Grabiszyna-Grabiszynka, a także oczywiście wszystkimi innymi chętnymi z sąsiednich osiedli, porozmawiać o komunikacji, tolerancji, rodzicielstwie czy kobiecości.

Punktem wyjścia do rozmów będą pokazy bardziej i mniej znanych produkcji, m.in. włoskiego obrazu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, hiszpańskiego „Lata 1993” czy amerykańskiego dokumentu „Maiden”. Celem każdego seansu i dyskusji po nim jest zwiększanie naszej świadomości społecznej i empatii. Analizując  filmową fabułę będziemy dochodzić do wspólnych wniosków i dokonywać obserwacji. Z końcem projektu stworzymy tzw. „Sąsiedzką Bazę Filmową”, czyli oddolne archiwum, które pozwoli na przeprowadzenie filmoterapii w warunkach domowych wszystkim mieszkańcom i mieszkankom Wrocławia.

Co ważne, sam zadecydujecie o waszej aktywności na warsztatach. Możecie przyjść, zobaczyć film i pobyć ze swoimi myślami, możecie też włączyć się w rozmowę i podyskutować o swoich odczuciach związanych z emocjami pojawiającymi się w pokazywanych filmach. Każdy, kto zgłosi się do Wykadrowanych otrzyma specjalnie przygotowane Karty Filmowe. Pamiętajcie, filmoterapia może pomagać w określeniu swoich uczuć i stać się świetną okazja do wymiany zdań i rozmów, na co bardzo liczymy!

Spotkania poprowadzi Agnieszka Kozak, psycholożka, która w takim samym stopniu lubi swoją pracę, jak i siedzenie w kinie. Ukończyła pierwszy stopień szkolenia Porozumienia Bez Przemocy (NVC). Na co dzień pracuje z małymi dzieci do lat 3 oraz ich rodzicami i opiekunami.

Harmonogram projekcji i spotkań:

Widzimy się zawsze w siedzibie RO Grabiszyn-Grabiszynek, na ul. Blacharskiej 12

• 7.09, 18:00–21:00 | film „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, reż. Paolo Genovese + warsztat: Porozmawiajmy o komunikacji
  • 12.09, 13:30–16:30 | film „Tully”, reż. Jason Reitman + warsztat: Porozmawiajmy o rodzicielstwie
  • 14.09, 18:00–21:00 | film „Maiden”, reż. Alex Holmes + warsztat: Porozmawiajmy o sile kobiet
  • 18.09, 18:00–21:00 | film „Lato 1993″, reż. Carla Simón + warsztat: Porozmawiajmy o procesie zmiany
  • 21.09, 18:00–21:00 | film „Dumni i wściekli”, reż. Matthew Warchus + warsztat: Porozmawiajmy o tolerancji
  • 26.09, 12:00–14:00 | finał spotkań i pokazów + wspólne tworzenie „Sąsiedzkiej Bazy Filmowej”

UWAGA! Na pokaz filmu oraz każde spotkanie obowiązują zapisy na maila: wykadrowane.warsztaty@gmail.com (imię i nazwisko oraz numer telefonu przesyłajcie w mailu z terminem interesującego Was pokazu) lub stacjonarnie w siedzibie RO.

Spotkania organizowane będą z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Zapoznajcie się z regulaminem wydarzenia tutaj, nie zapomnijcie też zabrać ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek).
Wydarzenia prowadzone będą w języku polskim, udział w nich jest bezpłatny, a liczba osób limitowana.

Partner projektu: Rada Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek

Projekt realizowany w ramach Edycji 22. Programu Mikrogranty.