25.08.2018 Sobota

Otwarcie wystawy „Zapomniane światło prywatnych dni” już 4 września

“Zapomniane światło prywatnych dni” to wystawa fotograficznego archiwum rodziny Romerów, której organizatorem jest Strefa Kultury Wrocław we współpracy z TIFF Center. Wystawę można obejrzeć w w Galerii Dworcowej w dniach 4 września – 21 października. W jej skład wchodzą zdjęcia wykonane przez Witolda Romera, obrazy pochodzące ze studiów fotograficznych oraz te, których autorami prawdopodobnie są krewni i przyjaciele rodziny. Sercem wystawy staną się oryginalne skrzynie do ich przechowywania, które w domu rodzinnym odnalazła Barbara Romer, wnuczka Witolda. Kuratorem wystawy jest Maciej Bujko.

fot. Witold Romer

Przestrzenie Galerii Dworcowej we Wrocławiu zaprezentują, jak szerokie było spektrum zainteresowań tego wybitnego fotografa. Wśród tematów znajdzie się fotografia lotnicza i górska, przynosząca na myśl twórczość Ansela Adamsa, ale także niezwykłe portrety dzieci. Przygotowany został także materiał dotyczący „nowej fotografii” – modernistycznego nurtu, skupiającego się na ukazywaniu nowoczesności w sposób czysto techniczny. Zobaczymy Witolda Romera jako naukowca, wynalazcę izohelii, czyli jedną z technik tonorozdzielczych, polegającej na zredukowaniu obrazu jedynie do kilku tonów. Na fotografiach pojawią się sam Wrocław, ale i Lwów, Londyn czy Frankfurt. Nie zabraknie też tego co beztroskie, czyli czasu wolnego, skoków narciarskich i nieoficjalnych portretów znajomych.

4 września, o godz. 19.00 odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy „Zapomniane światło prywatnych dni”. Przestrzeń Galerii Dworcowej, mieszczącej się na II piętrze Dworca Głównego PKP wypełni 9 wątków tematycznych, które rozwija kurator wystawy, Maciej Bujko. Składają się one zarówno z już zeskanowanych negatywów odnalezionych w 2014 roku, jak i zdigitalizowanej część zbiorów Witolda Romera.

„Zapomniane światło prywatnych dni” to jednak nie tylko prezentacja fotografii, ale również szereg działań, które zostały przygotowane przez organizatorów. Równolegle do wystawy funkcjonować będzie Centrum Edukacyjne mieszczące się w Galerii Dworcowej, w którym znajdą się informacje na temat Witolda Romera oraz czasów, w jakich tworzył. Przewidziana jest także szeroka oferta warsztatów i oprowadzań kuratorskich, a pierwsze z nich, odbędzie się już 12 września o 19.00.

Godziny otwarcia:
wt., śr., czw. | 15:00 – 20:00
pt., sob., ndz. | 11:00 – 20:00
Bilet: 5 PLN (Wstęp wolny dla osób z niepełnosprawnościami oraz bezrobotnych). Na wernisaż i finisaż wstęp wolny.

Harmonogram wydarzeń związanych z projektem:

4.09 | 19.00
Otwarcie wystawy „Zapomniane światło prywatnych dni”

12.09 | 19.00–20.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie przez Macieja Bujko

14.09 | 16.00–19.00
Warsztaty dla seniorów „Tworzenie albumów rodzinnych” z Oficyną Peryferie

16.09 | 13.00–17.00
Warsztaty „Zaprojektuj swoją wystawę” z Krzysztofem Pacholakiem

19.09 | 16.00–18.00
Warsztaty dla dzieci „Archiwalna mikstura” z Magdaleną Kreis i Jerzym Wypychem

20.09 | 18.00–19.00
Oprowadzanie po wystawie przez Barbarę Romer, wnuczkę Witolda Romera

22.09 | 11.00–13.00
Warsztaty dla dzieci „Foto-storytelling” z Magdaleną Kreis i Jerzym Wypychem

26.09 | 18.00–19.00
Oprowadzanie po wystawie przez Agnieszkę Pajączkowską

2.10 | 16.00–18.00
Warsztaty dla dzieci „Filtrowanie” z Magdaleną Kreis i Jerzym Wypychem

3-4.10 | 12.00–18.00
Dwudniowe warsztaty „Romer Remix” z Oficyną Peryferie

4.10 | 18.00–20.00
Wieczorna prezentacja efektów warsztatów „Romer Remix”

11.10 | 18.00
Oprowadzanie po wystawie przez Karolinę Puchałę-Rojek

18.10 | 18.00–19.00
Oprowadzanie po wystawie przez Adama Sobotę

21.10 | 18.00
Finisaż wystawy

Wszystkie warsztaty odbywają się w Centrum Edukacyjnym w Galerii Dworcowej znajdującej się na II piętrze Dworca Głównego PKP we Wrocławiu. Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o zapisanie się poprzez wysłanie maila na adres galeriadworcowa@strefakultury.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.