1.10.2020 Czwartek

Październikowy numer „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego”

Już wczesną wiosną – gdy koronawirus zmusił organizatorów wydarzeń (i resztę świata) do nagłej korekty zarówno najbliższych, jak i dalszych planów – przewidywano, że jeśli tylko druga fala pandemii nie zamknie nas ponownie w domach, to czekać będzie nas wyjątkowo kulturalna jesień. Wszystko wskazuje na to, że moment, który wtedy zapowiadano, właśnie nadszedł.

Październik po brzegi wypełniony jest festiwalami i przeglądami, wystawami i koncertami, spektaklami i seansami filmowymi – i to zarówno tymi tradycyjnie odbywającymi się jesienią, jak i takimi, które pierwotnie odbyć się miały w kwietniu czy maju. Ponad 120 z nich znajdziecie w naszym październikowym kalendarium.

Najbliższy miesiąc to wymarzony czas dla wszelkiej maści moli książkowych – we Wrocławiu, noszącym zaszczytne miano Miasta Literatury UNESCO, czytelników czeka tydzień noblowski, Bruno Schulz. Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius… A to dopiero początek! W nie gorszej sytuacji są melomani: oni powinni zarezerwować czas na 56. Jazz nad Odrą, w tym roku skupiony szczególnie na prestiżowym konkursie na Indywidualność Jazzową, a także jubileuszową, dziesiątą edycję Eklektik Session. Nudzić nie będą się też entuzjaści architektury i miłośnicy miejskiej turystyki: do ruszenia w miasto zachęcać będą nie tylko organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, ale i kolejnej już odsłony festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie.

Jeśli jednak epidemiczne statystyki albo słota za oknem skłonią was do tego, by – zamiast odhaczać kolejne wydarzenia z naszego kalendarium – zostać w domu, to i w tej sytuacji warto mieć na podorędziu egzemplarz „Niezbędnika”. Fragment nowej powieści Michała Zygmunta „Krew i honor” (który publikujemy w rubryce „W skrócie”) i strona z szaradami jak ulał pasują do coraz dłuższych, jesiennych wieczorów. Życzymy kulturalnego października!

Zespół Niezbędnych