Login

Register

Login

Register

30.06.2020 Wtorek

Piąte urodziny Barbary!

Barbara jaką znamy dzisiaj – miejsce spotkań, realizacji działań kulturalnych, czytelnia, infounkt i kawiarnia, ma już 5 lat!

fot. K. Jabłoński, polska.org

Jednak Barbara to miejsce o dużo dłuższej historii – powojennej odbudowy miasta i działania wybitnych architektów – Anny i Jerzego Tarnawskich. Od lat 80 w przestrzeni dziś wypełnionej spotkaniami, warsztatami i pokazami brzdękały szklanki i talerze, a Wrocławianie umawiali się na pierwsze randki. Niestety ani kultowy bar, ani jego legendarny deser – krem sułtański, nie przetrwały okresu transformacji. Miejsce po latach świetności podupadło działając jeszcze chwilę jako sklep z futrami oraz kolektura lotto. Przez długi okres stała pusta.

Barbara wizytówką ESK 2016

Przygotowania do święta Europejskiej Stolicy Kultury i poszukiwania miejsca – wizytówki obchodów, tchnęło nowe życie w zapomnianą przestrzeń przy Świdnickiej 8b. 5 czerwca 2015 roku w miejscu dawnego baru Barbara otwarto Barbarę – Infopunkt ESK, z małą sceną, przestrzenią audio-wizualną i kawiarnią. Podczas remontu zachowano piękne kolumny pokryte czarno-białą mozaiką, a wielkie witryny w końcu zyskały niemożliwą do realizacji w latach 60-tych, funkcję rozsuwania, otwierając wnętrze na ulicę Kazimierza Wielkiego. Meble, w które wyposażono Barbarę tworzą kolekcję – Usiądź po polsku – zbiór krzeseł autorstwa najlepszych polskich projektantów, które zostały uzupełnione regałami i stołami autorstwa wrocławskiego projektanta Oskara Zięty. W czasie Europejskiej Stolicy Kultury Barbara służyła realizacji wystaw, performensów, koncertów, spektakli, spotkań i warsztatów.

Barbara dziś

Po 2016 roku Strefa Kultury Wrocław kontynuuje działania kulturalne otwarte i dostępne dla mieszkańców miasta, pozostając też przestrzenią realizacji komercyjnych przedsięwzięć.  W Barbarze działa siedem cykli spotkań dla szerokiego grona uczestników – spotkania wokół haftu, filmu, muzyki, roślin, działań twórczych dla dzieci, jedzenia oraz miejskich spraw i problemów, trwają od stycznia do czerwca, a po wakacjach od września do grudnia.

W tym szczególnym roku piąte urodziny Barbary będziemy świętować w czasie szóstych, ale naszych spotkań warsztatów i pokazów, nie przekładamy. Spotykamy się jesienią.

Do zobaczenia przy Świdnickiej!

 

 

 

 

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
18.0719.07.2020

Warsztaty Mikrograntów: mikrodziałania w klimacie do zmiany

Stowarzyszenie Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39), Ołbiński Ogród Otwarty (ROD Lepsze Jutro) Zobacz na mapie
6.10.2020

56. Jazz nad Odrą: koncert otwarcia (nowa data)

Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław
Zobacz na mapie
p:30524