13.01.2021 Środa

Weź miasto w swoje ręce! 1 lutego rusza pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów

Wirtualne warsztaty dla seniorów i seniorek ze Stabłowic, hybrydowe spotkania i zajęcia dla dzieci z Jagodna, a może późnowiosenne osiedlowe koncerty na Wojnowie? Od 1 lutego Strefa Kultury Wrocław i Fundacja Umbrella czekają na pomysły mieszkańców i mieszkanek Wrocławia w pierwszym w 2021 roku naborze do Mikrograntów! Na realizację ponad stu projektów przeznaczonych zostanie w tym roku ponad pół miliona złotych.

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego każdy wrocławianin i wrocławianka może zgłosić swoje propozycje działań z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym, które realizowane będą na terenie Wrocławia. W 2020 roku wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami miasta udało nam się zrealizować aż 117 projektów!

– Miniony rok przećwiczył nas w działaniu w każdych warunkach – „na żywo”, online czy „hybrydowo”. Dlatego wiemy, że nie ma trudności, której wspólnie z Wami nie moglibyśmy pokonać i z niecierpliwością czekamy na Wasze nowe pomysły!

Pandemia nie wpłynęła na nasze tegoroczne plany związane z realizacją programu. Na 2021 roku szykujemy trzy nabory (1–15 lutego, 1–15 maja i 1–15 września), w których ponownie będziecie mogli zgłosić pomysły w trzech ścieżkach: dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych i dla grup młodzieżowych. 

Trzy drogi do wyboru

Mikrogranty dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą)  i grup nieformalnych to ścieżka skierowana do pełnoletnich mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, którzy często dopiero stawiają pierwsze kroki w działaniach projektowych na rzecz swojej najbliższej okolicy. Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym planujemy realizację do 40 propozycji na lokalne działania. Pomysły z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają wsparcie finansowe (5 tysięcy złotych brutto) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych i logistycznych.

Z kolei projekty wybrane w Mikrograntach NGO zostaną dofinansowane kwotami od 5 do 10 tysięcy złotych brutto i również otrzymają wsparcie w kwestiach administracyjnych czy promocyjnych.. Do udziału w tej ścieżce, obok organizacji działających do 5 lat, zapraszamy także te starsze, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto. W tej ścieżce w 2021 roku chcemy zrealizować ponad 30 inicjatyw. 

Zbliżające się nabory są także szansą dla najmłodszych realizatorek i realizatorów projektów, którzy mogą wziąć udział w Mikrograntach młodzieżowych. Dofinansowanie pomysłów zgłaszanych przez grupy osób w wieku od 13 do 21 lat na poziomie tysiąca złotych brutto pozwoli Wam na postawienie pierwszych kroków w realizowaniu inicjatyw skierowanych nie tylko do osób z Waszej grupy wiekowej, lecz także dzieci, dorosłych i seniorów. Fundusze w tej ścieżce pozwolą nam na przeprowadzenie do 50 pomysłów w całym roku.

Dzięki kontynuacji współpracy z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia dodatkowe punkty w każdej ze ścieżek zdobyć mogą również działania realizowane na terenie i w miejscach powstałych w ramach zakończonych inwestycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Pierwszy w 2021 roku nabór potrwa od 1 do 15 lutego. Swoje pomysły będziecie mogli przesyłać przez specjalne formularze, które przez dwa tygodnie będą dostępne na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty. Wybrane przez komisje inicjatywy poznamy 12 marca.

Bezpieczeństwo to podstawa

Jakie projekty można zgłaszać i jak, w obecnej sytuacji, je planować? Wszystko zależy od zaproponowanego typu działań i aktualnej sytuacji pandemicznej. Start działań, które mogą pomóc wypełnić wrocławianom i wrocławiankom mniej aktywny czas w mieście poprzez aktywności organizowane „zdalne”, online czy hybrydowo, planować możecie już pod koniec marca. Bezpośrednie spotkania, za którymi wszyscy tęsknimywarsztaty, spacery, pokazy czy innego rodzaju aktywności „twarzą w twarz”, realizować będziemy najwcześniej w maju lub czerwcu. 

Projekty w Mikrograntach młodzieżowych i NGO realizować będziecie mogli do końca czerwca. Z kolei w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych działania mogą potrwać do końca sierpnia.

Podobnie jak w zeszłym roku, działania odbywały będą się zgodnie z aktualnymi zaleceniami sanitarnymi, które zakładają m.in. ograniczenia w liczbie osób w pomieszczeniach zamkniętych, rekomendują noszenie maseczek oraz wymagają zbierania danych osobowych uczestników i uczestniczek. W przygotowaniach możecie oczywiście liczyć na nasze wsparcie i pomoc w przygotowaniu regulaminów i zadbaniu o bezpieczeństwo oraz komfort uczestników i uczestniczek.

Spotkania informacyjne i warsztaty

Wszelkie pytania lub wątpliwości, które mogą pojawić się przed zgłoszeniem projektu, możecie rozwiać biorąc udział w spotkaniach informacyjnych. Przedstawimy na nich szczegółowe zasady i terminy związane z realizacją projektu w każdej ze ścieżek naszego programu. W związku z pandemią spotkania po raz kolejny odbędą się w sieci i transmitowane zostaną na naszym facebookowym profilu (facebook.com/Mikrogranty).

Spotkanie ścieżki dla osób fizycznych i grup nieformalnych odbędzie się 26 stycznia o godz. 17:30, Mikrogranty młodzieżowe zostaną omówione 27 stycznia, a kolejnego dnia, 28 stycznia, zaplanowano transmisję spotkania o Mikrograntach NGO.

Jeśli dopiero planujecie rozpocząć przygodę z Mikrograntami to zapraszamy do udziału w specjalnych warsztatach i szkoleniach dedykowanych każdej ze ścieżek. Krok po kroku przejdziemy przez formularze wniosków i opowiemy Wam o tym, jak dobrze opisać swoje pomysły. Zajęcia online dla przedstawicieli organizacji pozarządowych odbędą się 1 i 2 lutego. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych szkolić będziemy się 2 lutego, a warsztaty dla młodzieży zaplanowaliśmy dzień później, 3 lutego.

Projekty skonsultować będziecie mogli także w trakcie trwania naboru mailowo oraz telefonicznie, do czego zachęcamy wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w Mikrograntach!

Przydatne dokumenty

Wszystkie szczegóły, terminy konsultacji oraz dokumenty niezbędne do przygotowania się do lutowego naboru (regulaminy, wzory wniosków, materiały pomocnicze) znajdziecie na stronach poszczególnych ścieżek:

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych:
www.strefakultury.pl/Mikrogranty
Kontakt: mikrogranty@strefakultury.pl

Mikrogranty NGO:
www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntyngo
Kontakt: mikrograntyngo@sektor3.wroclaw.pl

Mikrogranty młodzieżowe:
www.sektor3.wroclaw.pl/mikrograntymlodziezowe
Kontakt: mikrograntymlodziezowe@sektor3.wroclaw.pl

Więcej informacji:
www.wroclaw.pl/mikrogranty
www.facebook.com/mikrogranty 

///

Mikrogranty

to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Mikrogranty to też liczne działania edukacyjne. W 2021 roku będziecie mogli wziąć udział w weekendowych Warsztatach Mikrograntów i trzymiesięcznym cyklu Akademia Mikrograntów 6.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej