Login

Register

Login

Register

6.03.2019 Środa

AIR Wro Talks 4.0: Piotr Damasiewicz Solo

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Pierwszy dzień międzynarodowej konferencji AIR Wro Talks zakończy się mocnym akcentem muzycznym. 28 marca zapraszamy do Barbary na wyjątkowy koncert wrocławskiego artysty Piotra Damasiewicza, który przedstawi specjalnie skomponowany na tę okazję utwór na trąbkę i fortepian. Wstęp jest wolny, liczba miejsc ograniczona. Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie www.airwrotalks.conrego.com.

Piotr Damasiewicz w swojej twórczości sięga do języka jazzu, muzyki klasycznej XX wieku i europejskiej muzyki improwizowanej. Podczas koncertu przedstawi skomponowany specjalnie na tę okazję utwór na trąbkę i fortepian, częściowo spreparowane. Bazować on będzie na wykorzystaniu brzmienia tych instrumentów zarówno w konwencjonalnym ujęciu, jak i współczesnym, wynikającym z eksperymentalnego podejścia do ich struktury. W swojej treści – na przykładzie Wrocławia i Nowego Sadu – odniesie się do koncepcji miasta, w którym zanikają i przenikają się granice różnych narodów i kultur.

Artysta przebywał na rezydencji w Nowym Sadzie od grudnia 2018 do stycznia 2019 roku. Pracował tam nad nowym materiałem, czerpiąc z atmosfery i akustyki zabytkowych świątyń, jak synagoga, a także odnosząc się do sfery kontemplacyjno-medytacyjnej człowieka. Wybór przestrzeni podkreślić miał charakter muzycznej manifestacji Damasiewicza jako symbolicznego aktu pojednania międzykulturowego. Rezydencja, poprzez działania z miejscowymi twórcami w obszarze szeroko rozumianej sztuki najnowszej, służyła również próbie poznania i zrozumienia miasta, jakim obecnie jest Nowy Sad – stolica wielokulturowej i autonomicznej Wojwodiny, a w 2021 roku także „Europejska Stolica Kultury”.

/

Piotr Damasiewicz – kompozytor, aranżer, trębacz, edukator oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Jest autorem projektów takich, jak Power Of The Horns, Mnemotaksja, Hadrons, ImproGraphic, a współautorem VeNN Circles, Red Trio Quintet. Reprezentował Polskę na platformach międzynarodowych Take Five Europe i Jazz Playes Europe oraz jako lider na Art Meetings i Melting Pot Laboratory. Jest autorem utworów orkiestrowych, kameralnych, solowych oraz muzyki teatralnej i filmowej, m.in. „Hadrons”, zamówionego przez Narodowe Forum Muzyki na wrocławski festiwal Jazztopad czy „Some Kind of Greek Story”, skomponowanego dla Casa de Musica w Porto. Jest laureatem nagrody fonograficznej „Fryderyk” (2013), „Nagrody Muzycznej Wrocławia” (2013) oraz konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. W 2013 roku otrzymał tytuł „Muzyka Roku” według rankingu „Polish Jazz Blog”. Na przełomie 2017 i 2018 roku pełnił funkcję dyrektora artystycznego w Akademii Muzycznej na Zanzibarze. Autor platform muzycznych M.A.T.A. (Music According to Art) oraz L.A.S. (Listening and Sounding). Współautor inicjatywy “Wszystko Gra”.

Jego płyty od kilku lat są w ścisłej czołówce wydawniczej w Polsce. Ma na swoim koncie 13 wydanych albumów, w tym 4 autorskie. Stale współpracuje z zagranicznymi grupami: portugalską Red Trio i holenderską Spinifex, ponadto z Maciejem Obarą, Maciejem Garbowskim i Dominikiem Wanią. Występował m.in z takimi artystami, jak Jason Moran, Tomasz Stańko, James Carter, Lotte Anker, Dave Rempis, Michael Zerang, Paul Nilsen Lowe, Magda Mayas, Jeb Bishop, Josh Sinton, Matthias Muche, Per Zanussi, Phil Minton, Eduardo Maraffa, Andrzej Bauer, Igor Pudło, Hans Koch, Joker Nies, Betina Wenzel, Jon Falt, Kazuhisa Uhichashi, Satoko Fuji, Morihide Sawada, Rodrigo Amado, Kazimierz Jonkisz, Marcin Masecki, Michał Tokaj. Grał na wielu prestiżowych festiwalach, m.in na Solidarity Of Art Stańko Plus, North See Jazz Festival, Vancouver Jazz, Lincoln Center Dizzy’s Club Coca Cola, Tokyo Jazz Fest, London Jazz Fest, Paris Banlieues Bleues Jazz Fest, Jazztopad, Manchester Jazz Fest, Krakowska Jesień Jazzowa, Warsaw Summer Jazz Days, Ad Libitum, Musica Polonica Nova, Music Biennale-Zagrzeb, Isai Festival Chennai-Indie, Ars Musica-Bruksela.

/

Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym czwartej edycji międzynarodowej konferencji AIR Wro Talks, adresowanej do ekspertów oraz praktyków aktywnych w obszarze kultury, którzy zainteresowani są aktualnymi zjawiskami kulturalno-społecznymi. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są „granice”. O ich przeróżnych znaczeniach podczas paneli dyskusyjnych, wykładów oraz warsztatów opowiedzą znakomici goście – przedstawiciele polskich i europejskich organizacji i instytucji kultury. Ujęte w programie konferencji zagadnienia obejmują zjawiska istotne w XXI wieku nie tylko dla środowisk twórczych, ale też dla mieszkańców Europy – porozmawiamy m.in. o wpływie Brexitu na wspólnotę europejską, roli instytucji narodowych promujących kulturę, konieczności tworzenia kultury bez barier oraz sposobach na walkę z mową nienawiści.

Tagi:

Muzyka

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
27.09.2020

Kinematograf Wrocławski: „Wrocławska Szkoła Filmowa” – spacer filmowy

Miejsce zbiórki zostanie wysłane po rejestracji. Zobacz na mapie
9.10.2020

56. Jazz nad Odrą: Piotr Wojtasik: „VOICES”

Impart, sala teatralna
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Zobacz na mapie
10.10.2020

56. Jazz nad Odrą: Jazz Forum Talents | Możdżer – Lemańczyk – Łosowski

Impart, sala teatralna
Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
Zobacz na mapie
p:16858