Login

Register

Login

Register

5.03.2018 Poniedziałek

Platforma Wrocław – Berlin dla środowisk kreatywnych. Znamy kolejnych prelegentów AIR Wro Talks!

Autor: Strefa Kultury Wrocław

Wrocław i Berlin dzieli 344 km, co w skali Europy stanowi niewielką odległość. Współpraca pomiędzy miastami została wzmocniona podczas obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, a stworzony w ramach ESK „Pociąg do Kultury” wciąż ułatwia mieszkańcom obu miast dotarcie na wydarzenia kulturalne organizowane po drugiej stronie Odry. Także podczas AIR Wro Talks 3.0 pragniemy zwrócić uwagę na możliwości jakie daje środowiskom kreatywnym współpraca Wrocławia i Berlina.

Dyskusja odbędzie się 16 marca 2018 roku w Barbarze, przy ulicy Świdnickiej 8B we Wrocławiu. Udział w wydarzeniu jest możliwy po wcześniejszej rejestracji.

Prelegenci:

Kama Sokolnicka jest artystką wizualną z Wrocławia, gdzie obroniła dyplom na Akademii Sztuk Pięknych (2003). Jej prace były prezentowane na wielu solowych i zbiorowych wystawach, m.in. w Künstlerhaus Bethanien w Berlinie, na Liverpool Biennial, Luleå Art Biennial, we FRAC Alsace, Ludwig Museum w Budapeszcie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Belgradzie, Kunsthaus Dresden, Kunstmuseum Bochum, Beit Ha’ir w Tel Avivie, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Współczesnym Wrocław, Bata Institut w Zlinie. Sokolnicka od 2016 roku żyje i tworzy w Belinie.

Nico Anklam jest berlińskim historykiem sztuki i kuratorem. Był wykładowcą teorii sztuki na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie i autorem wystaw w Kunsthal 44 Møen, Pawilonie Rietvelda w Amsterdamie i YEARS w Kopenhadze. Ostatnio zrealizował podróżującą wystawę i program performatywny wokół reprezentanta Fluxusu, kompozytora Henninga Christiansena między Danią i Norwegią. Jako członek CPR (Curatorial Program for Research) przebywał w Estonii i Finlandii. Obecnie pracownik naukowy THEORIA na Uniwersytecie w Greifswaldzie, gdzie zajmuje się sztuką i produkcją obrazów w XIX wieku w Europie Północnej i jej byłych koloniach.

Andrzej Raszyk jest producentem i konsultantem w sektorach kultury i działań kreatywnych. Aktualnie pracuje nad rozwojem programu rezydencji Berlin Sessions. Jest to platforma oferująca spersonalizowane programy badań, doradztwo w sprawach kuratorskich, budowanie sieci i pomoc logistyczną w realizacji projektów artystycznych i kulturalnych. Poprzednio działał jako dyrektor programów oraz menadżer Berlinerpool Arts Network, która skupia 250 artystów, kuratorów oraz przestrzenie artystyczne. Był wydawcą i rozwijał portal informacyjny mondaynews, dostarczający informacji na temat wybranych międzynarodowych możliwości dla artystów i ludzi kultury. Jako kurator organizował wystawy w galeriach miejskich i przestrzeniach artystycznych na terenie Niemiec.

Paweł Szroniak jest kuratorem i literaturoznawcą. Od 2013 roku organizuje autorski cykl koncertów „Rozkurz”, poświęcony muzyce eksperymentalnej. Do jego głównych zainteresowań badawczych należą: historia ruchów awangardowych, small music, tendencje konceptualne w sztuce współczesnej oraz niestandardowe sposoby notacji muzycznej, zwłaszcza partytury tekstowe. Miał okazję współpracować z wieloma instytucjami kultury i festiwalami, m.in. Bunkier Sztuki w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Współczesne Wrocław, BWA Wrocław, Sanatorium Dźwięku w Sokołowsku, Festiwal Muzyki Teatralnej Jeleniej Górze czy Mikrofestiwal – Festiwal Nowej Poezji. Był redaktorem prowadzącym #29 numeru „Glissanda”. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Christophe Knoch pracował dla różnych instytucji na polu opery i teatru, a następnie jako asystent Christopha Schlingensiefa jako aż do śmierci Schlingensiefa w sierpniu 2010 roku, kiedy powierzono mu prowadzenie działalności operacyjnej, w szczególności przy budowie Wioski Operowej w Burkino Faso. Wiosną 2011 r. Christophe Knoch rozpoczął berliński projekt Mica Moca, który ewoluował, by wywrzeć silny interdyscyplinarny wpływ na scenę w Berlinie. Od wiosny 2012 roku jest rzecznikiem  Koalition der Freien Szene, niezależnej sceny artystycznej w Berlinie. Jest współzałożycielem M.i.C.A. – Movement in Contemporary Art. Od 2012 roku angażuje się w wiele partycypacyjnych procesów politycznych, dotyczących urbanistyki, udziału w podejmowaniu decyzji i konsultacji w zakresie rozwoju przestrzeni, takich jak TOPLOCENTRALA w Sofii. Projekt Mica Moca w Berlinie doprowadził go także do wykładania na Folkwang Universität der Künste w ramach projektu Es wird sogar schön oraz do działań kuratorskich, jak cykl In Between Festivals podczas Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Obecnie prowadzi Film Wanderungen, projekt dotyczący sąsiedztwa, zaproszony do udziału w Berlinale 2018. Napędza też publiczną dyskusję na temat partycypacyjnych działań na rzecz ponownego wykorzystania przestrzeni publicznej w Berlinie, Alte Münze.

 

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
18.0719.07.2020

Warsztaty Mikrograntów: mikrodziałania w klimacie do zmiany

Stowarzyszenie Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39), Ołbiński Ogród Otwarty (ROD Lepsze Jutro) Zobacz na mapie
6.10.2020

56. Jazz nad Odrą: koncert otwarcia (nowa data)

Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław
Zobacz na mapie
p:7857