Login

Register

Login

Register

11.05.2021 Wtorek

Plenerowe spotkanie z artystami, rezydentami “Białoruskiej wiosny”

Zespół AIR Wro zaprasza na spotkanie z trójką białoruskich artystów, którzy tej wiosny mają okazję uczestniczyć w projektach rezydencyjnych będących gestem wsparcia Strefy Kultury Wrocław wobec twórców zza wschodniej granicy.

Doctor Oy, Я.Й.Ц.О

Ulyana Kalenik, Happening -This Poster Can Be a Reason of My Detention

Artist talk

Artist talk, który odbędzie się we wtorek, 18 maja o godzinie 19:00 w neonowym podwórku Recepcji przy ul. Ruskiej 46a, dedykowany będzie Ulyanie Nevzorovej, Alesi Maisei i Dmitriemu Doroshenko. W ramach spotkania artyści/tki opowiedzą o historiach kryjących się za ich różnorodnymi projektami – nie tylko tymi, których koncepcje kształtowały się podczas pobytu rezydencyjnego we Wrocławiu. Rozmowa odbędzie się w ich ojczystym języku i tłumaczona będzie na język polski.

Białoruska zima i Białoruska wiosna

Seria projektów rezydencyjnych programu AIR Wro: „Białoruska zima” i trwająca właśnie „Białoruska wiosna”, prowadzona po raz pierwszy we współpracy z Pracownią Komuny Paryskiej 45, skupiają się nie tyle na efekcie końcowym, czyli prezentacji pracy artystycznej, ale na procesie i kształtowaniu się pomysłów i inspiracji artystycznych. Pobyt o badawczym charakterze dają zaproszonym twórcą większą otwartość na doświadczenia i wpływ lokalnej społeczności. Ulyana Nevzorova poznawała Przedmieście Oławskie. Szczególnie zainteresowała ją sytuacja, w której nowa wiedza mogła powstać podczas rozmów, spotkań i praktycznego doświadczania miejsca w bezpośrednim kontakcie, a nie tylko  za pomocą historii pisanej, książek, internetu. Powstały szkice i próby przełożenia tego, co artystce udało się stworzyć dotychczas w Mińsku na tutejsze realia. Dmitry Doroshenko dopiero rozpoczyna swój proces eksploracji, a  Alesia Maisei skupia się na kontynuacji zeszłorocznego pobytu rezydencyjnego (rezydentka „Białoruskiej zimy”), który musiał być przesunięty w czasie.

Spotkanie i prezentacja twórczości rezydentów

„Podczas artist talk’a, wspólnego dla trojga artystów, będziemy rozmawiać o dotychczasowych doświadczeniach białoruskich twórców i pracy artysty_ki, wyobrażeniach i wrocławskich inspiracjach oraz o tym, co przynosi im taki pobyt rezydencyjny. Bardzo liczymy na to, że dzięki plenerowemu charakterowi wydarzenia do dyskusji dołączy publiczność.” – mówi Paulina Brelińska, koordynatorka programu AIR Wro

Aby wziąć udział w spotkaniu należy zapisać się poprzez wiadomość e-mail na adres: airwro@strefakultury.pl. Wydarzenie będzie także transmitowane na żywo na stronach Facebook: AIR Wro, Pracowania Komuny Paryskiej 45, Recepcja oraz Strefa Kultury Wrocław.

 Link do wydarzenia: [https://fb.me/e/2cnEGODJd]

- Czytaj także

p:38061