Login

Register

Login

Register

29.04.2021 Czwartek

Poczuj ten jazz!

Późny wieczór, przydymiona sala i narastające z coraz większą energią improwizowane dźwięki – trąbki, fortepianu i saksofonu… Z taką scenerią potocznie kojarzyć może nam się muzyka jazzowa. Ale jazz… Jazz można poczuć w dowolnym czasie i miejscu!

Z podobnego założenia wyszła grupa nieformalna Chojnacki/Miguła Contemplations, która w najbliższych miesiącach chce rozbudzić w mieszkańcach i mieszkankach Gaju oraz Tarnogaju pasję do muzyki improwizowanej. Na rozpoczęcie inicjatywy „W jazzowym Gaju” szykują pięć spotkań warsztatowych, dzięki którym zapoznamy się bliżej z historią jazzu, jego najważniejszymi cechami i założeniami. Dowiemy się nieco więcej o skalach muzycznych, akordach i rytmie. A wszystko to przy akompaniamencie różnych rodzajów jazzu – od jego nowoorleańskiej odmiany, przez swing, bepop, free jazz, aż po współczesny mainstream.

Jazz potrzebuje Gaju, a Gaj potrzebuje jazzu

Wspólnie z prowadzącymi zajęcia – docenianymi na polskiej scenie jazzowej muzykami –  spróbujemy też samodzielnie stworzyć melodie, ciągi akordów i przećwiczymy schematy rytmiczne. Następnie z nagranych improwizacji stworzymy pierwszy utwór GAJazzowy! Na wielki finał projektu wyjdziemy w plener, by podczas koncertu i jam session zatopić w dźwiękach jazzu urokliwe Wzgórze Gajowe.

Do udziału w projekcie zapraszamy zarówno osoby, które mają wcześniejsze doświadczenia muzyczne, jak i wszystkich tych, którzy chcą się z muzyką jazzową dopiero bliżej zapoznać. Wszelkie instrumenty mile widziane!

Pierwsze spotkania zaplanowane są w sieci, a zaraz po wprowadzeniu poluzowania obostrzeń sanitarnych, kolejne warsztaty przeniosą się do Centrum Aktywności Tarnogaju CAT, przy ulicy Gazowej 22.

Na zajęcia obowiązują zapisy (dla osób powyżej 16 r. życia) przez maila: jazz.wroclaw@gmail.com lub telefon: 667 737 158.

Zaimprowizuj swój jazz!

W czerwcu ruszymy z akcją zachęcającą do własnych improwizacji muzycznych, która przekroczy granice Gaju i Tarnogaju. Grupa przygotuje specjalny podkład muzyczny, do użycia którego zaprosimy wszystkich chętnych wrocławian i wrocławianki! Z nadesłanych improwizacji muzycznych zmontowany zostanie utwór, na którego prezentację zaprosimy podczas finałowego koncertu. Więcej informacji o akcji już wkrótce!

Harmonogram spotkań:

13.05, 18:00-20:00 | Jazz, co to właściwe jest? (spotkanie online – platforma ZOOM)
Na pierwszym spotkaniu dowiemy się nieco więcej o historii jazzu (również tej wrocławskiej) i jego najważniejszych cechach. Posłuchamy standardów jazzowych od jazzu nowoorleańskiego przez swing, bebop, free jazz, aż po współczesny mainstream i poznamy najważniejsze terminy z jazzem związane.
Prowadzący: Filip Miguła i Jan Chojnacki

20.05, 18:00–20:00 | Melodia w jazzie (spotkanie online – platforma ZOOM)
Na zajęciach poznamy skale muzyczne i jazzowych mistrzów melodii. Będziemy również samodzielnie tworzyć melodie do gotowego podkładu.
Prowadzący: Jan Chojnacki

27.05, 18:00–20:00 | Harmonia jazzowa (spotkanie online – platforma ZOOM lub CAT Tarnogaj)
Porozmawiamy o tym, czym jest akord i które akordy (i dlaczego) pasują do siebie najlepiej. Dowiemy się też, czym są „kwity” i czemu tak ważna jest kadencja II-V-I, a także spróbujemy swoich sił w stworzeniu (i zagraniu) ciągu akordów.
Prowadzący: Filip Miguła  

10.06, 18:00–20:00 | Rytm w jazzie (warsztaty w Centrum Aktywności Tarnogaju)
Porozmawiamy o roli rytmu w muzyce jazzowej, dowiemy się czym jest „rytm synkopowany” i o co chodzi w swingowaniu. Będziemy również ćwiczyć, ucząc się różnych schematów rytmicznych.
Prowadzenie: Jakub Lechki 

17.06, 18:00–20:00 | Improwizacja (warsztaty w Centrum Aktywności Tarnogaju)
Improwizacja to kwintesencja muzyki jazzowej. Porozmawiamy o tym, czy można się jej nauczyć i jak powstają jazzowe improwizacje. Poznamy również legendarnych improwizatorów, a także – po prostu – wspólnie poimprowizujemy.
Prowadzący: Jan Kantner 

UWAGA! Na warsztaty obowiązują zgłoszenia (dla osób powyżej 16 r. życia) przez maila: jazz.wroclaw@gmail.com lub telefon: 667 737 158. Wysłanie maila jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU.

11.07 | FINAŁ, czyli jazzowe jam session w Parku Wzgórze Gajowe
Na zakończenie cyklu warsztatów i akcji zbierania improwizacji wśród mieszkańców i mieszkanek Wrocławia spotkamy się w lipcową niedzielę w plenerze, by posłuchać występu muzyków zaangażowanych w projekt oraz wspólnie pograć w sąsiedzkiej atmosferze. Finał będzie też okazją do premierowego odsłuchu GAJazzowego utworu będącego efektem zebranych improwizacji.

Więcej informacji: http://www.strefakultury.pl/w-jazzowym-gaju/

Partnerem projektu „W jazzowym Gaju” jest Centrum Aktywności Tarnogaju CAT

Projekt realizowany jest w ramach Edycji 25. Programu Mikrogranty

- Czytaj także

p:37787