Login

Register

Login

Register

3.06.2021 Czwartek

Podliczamy letnie propozycje na działania w mieście – edycja 26. w liczbach

W majowej edycji Mikrograntów dla osób fizycznych i grup nieformalnych otarliśmy się o nowy sezonowy rekord ścieżki.  Zgłosiliście aż 87 inicjatyw, zakładających przede wszystkim działania na otwartych, zielonych przestrzeniach, które miałyby integrować i aktywizować osiedlowe społeczności. Tuż przed wynikami podsumowujemy dla Was specyfikę tej edycji! 

Nabór do Edycji 26. Mikrograntów dla pełnoletnich osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą) oraz grup nieformalnych trwał od 1 do 15 maja. W tym czasie czekaliśmy na Wasze propozycje inicjatyw w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzyków, Psiego Pola i Śródmieścia. Zgłaszaliście jak zawsze mnóstwo pomysłów na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.  

Jak wygląda więc majowy nabór w liczbach? 

Spośród 87 nadesłanych propozycji, niestety na etapie weryfikacji formalnej, aż 37 zostało zdyskwalifikowanych. Najczęściej popełniane błędy formalne dotyczyły m.in.: zaproponowania działań niezgodnych z regulaminem (nieangażujących aktywnie odbiorców i odbiorczynie, doposażających konkretne miejsce, skierowanych do bardzo wąskiej grupy odbiorców np.  konkretnej jednostki edukacyjnej, zakładających działania na Starym Mieście lub na kilku obszarach jednocześnie), niemożliwych do pokrycia przez Strefę Kultury Wrocław propozycji budżetowych (nagrody w konkursach, zakup niezużywalnych produktów) oraz zgłaszania projektu przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą tożsamą z tematem inicjatywy. 

Wiele błędów wynikało z najbardziej podstawowych zasad regulaminu, który zawsze wraz ze startem informowania o nowym naborze udostępniamy do wglądu. Dlatego pamiętajcie, by następnym razem z uwagą go przeczytać! Dodatkowo rekordowo niska liczba osób i grup zdecydowała się na konsultacje z nami, co niestety poskutkowało tyloma odrzuceniami formalnymi – nie bójcie się z nami rozmawiać i pytajcie o wszystko!  

Do czterech komisji, które ocenią pomysły i przyznają im punktację zgodnie z kryteriami w regulaminie, trafiło ostatecznie 50 projektów 

Jak ta liczba prezentuje się na mapie? 

Ponownie najwięcej propozycji na działania otrzymaliśmy z Krzyków – aż 36 pomysłów miałoby się odbywać właśnie na tym obszarze (do oceny merytorycznej trafiło ich 18)Śródmieście tym razem może pochwalić się 22 projektami, z których 15 było poprawnych formalnie. Niską frekwencją zaskoczyła nas nieco Fabryczna, największa była dzielnica Wrocławia, na której zaproponowano 19 inicjatyw, a formalnie poprawnych było ich tylko 10. Na Psim Polu z 10 pomysłów, 7 trafiło pod ocenę komisji.  

Niezwykle cieszy nas, że z obszarów Krzyków i Śródmieścia zaproponowaliście inicjatywy na każdym tamtejszym osiedlu. To pierwsza sytuacja, gdy w aż dwóch dawnych dzielnicach Wrocławia nie mamy białych osiedlowych plam! Psie Pole niemal w całości wypełniło się pomysłami, a i największa Fabryczna osiedlowo była bardzo aktywna. Jeśli chodzi o osiedlową aktywność, to najwięcej propozycji pojawiło się na Wielkiej Wyspie, Ołbinie, Nadodrzu, Przedmieściu Oławskim (po 8 inicjatyw) i Gaju (tu aż 9 pomysłów!). Zaraz za nimi są osiedla Plac Grunwaldzki, Powstańców Śląskich i Borek – tam też pojawiło się sporo chęci do działania!  

KLIKNIJ NA MAPĘ, ABY JĄ POWIĘKSZYĆ

 W majowym naborze chętniej zgłaszały się osoby fizyczne (aż 63 propozycje), jednak tylko 3 osoby to grupa 60+. Z kolei od grup nieformalnych wypłynęły do nas tym razem 24 projekty.  

 

Na jakie aktywności zdecydowaliście się na okres letnio-jesienny?

To znów wiele działań warsztatowych – mocno reprezentowane są spotkania wokół rękodzielnictwa, powtórnego wykorzystania materiałów i przerabiania ich w zupełnie nowe przedmioty. Szczególnie dużo działań pojawiło się wokół tematu występów teatralnych dla dużych i małych. Samodzielne tworzenie teatrzyku, ćwiczenie sztuki występów, skupienie na autoprezentacji – to widoczne tendencje w projektach nastawionych na współtworzenie. Oczywiście nie mogło zabraknąć pomysłów na wspólne wędrówki i spacery, plenerowe akcje piknikowo-spektaklowo-koncertowe, aktywności na świeżym powietrzu, które pozwolą na relaks. Pojawiły się propozycje poświęcone tradycjom różnych kultur i narodowości. A wyjątkowo obecne były w opisanych projektach działania zawierające dużą wrażliwość na naturę i proekologiczne aspekty prowadzenia projektów. 

W majowej edycji 34 pomysły (28% ze wszystkich 87 inicjatyw) zakładają działania wykorzystujące 39 różnych inwestycji WBO, co stanowi bardzo dobry wynik!  

Komisje są już po obradach, w trakcie których wybierały 14 nowych zwycięskich projektów. Wyniki ogłosimy już w najbliższy poniedziałek, 7 czerwca. Wybrane projekty z czterech obszarów otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Działania będziemy wspólnie realizować maksymalnie do 31 października.  

Wszystkie aktualności znajdziecie: T U T A J i na Naszym facebookowym profilu. 

Do zobaczenia w mieście! 

Znajdziecie nas też na: 
www.wroclaw.pl/mikrogranty  
www.instagram.com/mikro.granty  

- Czytaj także

p:38564