Login

Register

Login

Register

8.08.2018 Środa

Podziel się z nami wrocławskimi mikrohistoriami! Zgłoś się do nas w Edycji 18. Mikrograntów

Macie pomysł na jesienno-zimowe spacery po najważniejszych dla mieszkańców miejscach na Borku? Chcecie zorganizować warsztaty fotograficzne inspirowane dawnymi breslauerskimi zdjęciami dla sąsiadów ze swojego osiedla lub wspólnie stworzyć grę miejską śladami lokalnych bohaterek i bohaterów mieszkających na Zaciszu i Zalesiu? A może opracujecie muzyczną mapę Fabrycznej z najważniejszymi kapelami i miejscami, w których grały w czasach PRL-u? Zaciekawiła Was miejska legenda ze Złotnik o tajemniczych dźwiękach w lokalnym parku i chcecie zebrać związane z nią historie od mieszkańców? Zgłoście do nas swoje pomysły, pokażcie nam, jaki jest Wasz Wrocław i weźcie miasto w swoje ręce!

Od 1 do 15 września czekamy na Was i Wasze pomysły na działania w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic! Wiemy, że koc i herbata kuszą w jesienno-zimowym czasie, ale nie zapominajcie, że nasze miasto i jego mieszkańcy mają w tym czasie wiele do zaoferowania. Dzięki wrześniowemu naborowi chcemy zachęcić Was do działania, wspólnego spędzenia czasu z sąsiadami (zarówno tymi z podwórka, jak z i tym mieszkającymi nieco dalej) oraz do opowiedzenia nam „swojego Wrocławia”, swoich wrocławskich mikrohistorii. Wybierzcie się na spacer po swoim osiedlu i pomyślcie, jakich aktywności Wam brakuje i co chcielibyście zorganizować dla siebie i innych. Zajrzyjcie do Waszej osiedlowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej i poszukajcie pomysłu w jej zbiorach, wśród osób, które w niej spotkacie czy podczas inicjatyw, które są w niej organizowane. Szczególnie zachęcamy Was do zainspirowania się „wrocławskimi opowieściami” – znanymi i mniej znanymi miejscami, ludźmi, literaturą, muzyką, teatrem, architekturą, lokalnymi historiami miejskimi. Może którąś z tych opowieści chcielibyście ożywić i/lub przekazać dalej? 

W ramach Edycji 18. – specjalnej, wrzesień 2018 zapraszamy wszystkich chętnych Wrocławian – pełnoletnie osoby fizyczne, także te prowadzące działalność gospodarczą, oraz grupy nieformalne do realizacji we współpracy ze Strefą Kultury Wrocław swoich pomysłów na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Szczególnie ważne dla nas będzie skoncentrowanie większości działań w projekcie na obszarach poza osiedlem Stare Miasto.

Do 15. września będziemy czekać na Wasze pomysły, wybrane projekty z czterech obszarów (Fabryczna, Krzyki, Psie Pole, Śródmieście) otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, prawnych, promocyjnych i logistycznych. Mikrogranty to tzw. „warsztat projektowy”, który skupia się również na edukowaniu (Akademia Mikrograntów) i sieciowaniu osób oraz grup (Mikroagora) realizujących swoje pierwsze projekty społeczne.

Udostępniamy Wam wszystkie dokumenty niezbędne do aplikowania w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych – regulamin wraz z załącznikami, Mikrogranty „krok po kroku”, listę najczęściej zadawanych pytań, listę zrealizowanych projektów WBO, za wykorzystanie których macie szansę otrzymać dodatkowe punkty, infografiki oraz mapę obszarów, na których możecie planować swoje działania. Szukajcie ich w załącznikach oraz TUTAJ.

Spotkania i konsultacje dla mieszkańców 

O zasadach naboru opowiemy na odbywających się w sierpniu i wrześniu spotkaniach informacyjnych:

  • 8.08, 17:30 – Barbara (Świdnicka 8B) – Mikrogranty, Mikrogranty NGO, Mikrogranty młodzieżowe
  • 20.08, 17:00 – MBP, Filia nr 1 (Sztabowa 98)
  • 23.08, 17:00 – MBP, Filia nr 23 (Bulwar Ikara 29-31)
  • 27.08, 17:00 – MBP, Filia nr 11/FAMA (Krzywoustego 286)
  • 30.08, 17:00 – MBP, Filia nr 5/Hala Grafit (Namysłowska 8)
  • 6.09, 17:30 – Sektor 3 (Legnicka 65) – Mikrogranty, Mikrogranty NGO, Mikrogranty młodzieżowe

 O szczegółach, bieżących działaniach, realizowanych wcześniej projektach możecie dowiedzieć się na naszych stronach:   

strefakultury.pl/Mikrogranty

Pamiętajcie, że od 2018 roku działamy na nieco innych zasadach i przyjmujemy wnioski tylko od osób fizycznych oraz grup nieformalnych. Jeśli reprezentujecie NGO lub grupę młodzieżową, możecie zgłosić swój projekt do Fundacji Umbrella – ścieżki Mikrogranty NGO lub Mikrogranty młodzieżowe.

 

Lista załączników

 

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia (głównie, choć nie jest to wymóg formalny) mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwój umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z sąsiadami, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów. Ważne jest dla nas wykorzystywanie potencjału funkcjonalno-przestrzennego wrocławskich osiedli do realizacji inicjatyw aktywizujących i więziotwórczych, z naciskiem na aktywizację obszarów położonych poza Starym Miastem.

Program powstał w 2018 roku z połączenia funkcjonujących we Wrocławiu od 2014 roku mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, prowadzonych przez Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella.

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
28.02.2020

Peter J. Birch – koncert

Pracownia Komuny Paryskiej 45, ul. Komuny Paryskiej 45 Zobacz na mapie
20.03.2020

Wrocławski Kongres Kultury 2020

Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62-67
Zobacz na mapie
p:12027