Login

Register

Login

Register

4.07.2019 Czwartek

„Pogłosy Wrocławia” – kompozycje dźwiękowe podsumowujące rezydencję Anki Kasperskiej

Dobiegła końca organizowana wspólnie przez Strefę Kultury Wrocław i OP ENHEIM rezydencja Anki Kasperskiej. Podsumowaniem projektu i jej pracy nad pejzażem dźwiękowym miasta są kompozycje dźwiękowe opisujące trzy wrocławskie obiekty architektoniczne: Domek Romański, Hotel Monopol i Kamienicę Oppenheimów.

fot. Marta Sobala

Podczas miesięcznego pobytu w stolicy Dolnego Śląska artystka badała historię i przeszłość trzech obiektów zlokalizowanych w centrum miasta. Efektami jej wizyty są słuchowiska, składające się z dźwięków codzienności kolejno określanych poprzez funkcje, jakie budynki te pełniły na przestrzeni wieków. Wybrane lokalizacje charakteryzują się różnorodną i wielopłaszczyznową tożsamością historyczną Wrocławia.

Zebrany materiał dźwiękowy można odtworzyć udając się na spacer do Domku Romańskiego (dawnego Domu Panien Trzebnickich, a teraz Galerii FOTO – GEN), Hotelu Monopol i Kamienicy Oppenheimów. Kompozycje dostępne są w każdej z lokalizacji i można je odtworzyć za pomocą telefonu i aplikacji do czytania kodów QR. Audio-działania artystki są także dostępne online na: www.poglosywroclawia.pl

HOTEL MONOPOL, ul. Heleny Modrzejewskiej 2

W nagraniu pojawia się głos Zbigniewa Cybulskiego z filmu „Popiół i diament” z roku 1958, który był częściowo realizowany w hotelu oraz Marleny Dietrich z filmu „Wyrok w Norymberdze” z 1961 roku. W latach 60-tych dwójka znakomitych aktorów spotkała się właśnie w Hotelu Monopol. Oba dzieła są powiązane z tematem II Wojny Światowej i okresem tuż po jej zakończeniu – opisują dwie różne i zarazem tragiczne powojenne perspektywy narodu niemieckiego i polskiego.

Kompozycja składa się z nagrań zarejestrowanych podczas sprzątania pokoi hotelowych oraz dźwięków maszyn kuchennych. Są to brzmienia niesłyszalne na co dzień dla gości hotelowych, jednocześnie świadczą o codziennej pracy wielu osób, dzięki którym to miejsce od ponad wieku nieprzerwanie może funkcjonować.

Nagranie: www.poglosywroclawia.pl/miejsca/monopol/

KAMIENICA OPPENHEIMÓW, Plac Solny 4

Kamienica była świadkiem wielu wydarzeń, które miały miejsce na placu Solnym – jednym z najbardziej traumatycznych było spalenie 41 osób żydowskiego pochodzenia w XV wieku. Prawie bez szwanku przeżyła II Wojnę Światową. W 2013 roku została zakupiona i od tamtej pory jest w posiadaniu OP ENHEIM, europejskiej spółki pożytku publicznego.

Kompozycja dźwiękowa odnosi się do nieobecnej współcześnie w tym budynku audiosfery intymnych dźwięków i przestrzeni przede wszystkim domu rodzinnego. W nagraniu wziął udział rabin David Basok.

Nagranie: www.poglosywroclawia.pl/miejsca/oppenheim/

DOM PANIEN TRZEBNICKICH / DOMEK ROMAŃSKI, plac Nankiera 8

Wrocławska rezydencja dla ksień zakonu Cysterek z Trzebnicy, została ufundowana przez księżną Jadwigę w XIII wieku. Przez sześć stuleci użytkowały ją Cysterki, aż do rozwiązania zakonu na początku XIX w.

W miarę upływu czasu, poziom gruntu w mieście podnosił się tak, że w XIX wieku na miejscu pokrytego ziemią dworku mniszek trzebnickich wzniesiona została czteropiętrowa kamienica, w której na parterze znajdowały się restauracja i sklepy, a na piętrach mieszkania czynszowe. W latach 60-tych XX wieku, pod ruinami kamienicy, została odnaleziona romańsko-gotycka konstrukcja budynku, która została następnie odkopana i odrestaurowana, a także włączona w bryłę nowych zabudowań mieszkalnych. Od lat 70-tych pełni funkcję galerii, która w latach 80-tych stała się ośrodkiem działań kontrkulturowych.

W kompozycji wykorzystane zostało nagranie grupy muzycznej Kormorany. Zespół dawał koncerty w przestrzeni galerii w latach 80-tych. Był to szczególny rodzaj akcji artystycznej – muzycy przez ponad tydzień mieszkali w galerii, ich życie codzienne oraz koncerty można było obserwować przez przeszkloną witrynę.

Nagranie: www.poglosywroclawia.pl/miejsca/domek_romanski/

Projekt organizowany przez OP ENHEIM w ramach Konkursu dla NGO prowadzonego przez AIR Wro.

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
18.0719.07.2020

Warsztaty Mikrograntów: mikrodziałania w klimacie do zmiany

Stowarzyszenie Żółty Parasol (ul. Prusa 37-39), Ołbiński Ogród Otwarty (ROD Lepsze Jutro) Zobacz na mapie
6.10.2020

56. Jazz nad Odrą: koncert otwarcia (nowa data)

Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1
51-618 Wrocław
Zobacz na mapie
p:19799