Login
Register

Login
Register

15.05.2018 Wtorek

Pokaz filmu “Morderca zostawia ślad” z cyklu Kinematograf Wrocławski

Finałowy pokaz Kinematografu Wrocławskiego to zaproszenie na projekcję zrealizowanego przeszło pół wieku temu (1967 rok) filmu Aleksandra Ścibora-Rylskiego „Morderca zostawia ślad” i opowieść o Urzędzie Wojewódzkim, gdzie umieszczona została lwia część akcji.

Kadr z filmu "Morderca zostawia ślad"

Kadr z filmu "Morderca zostawia ślad"

Fabuła tego kryminału dzieje się w ostatnich dniach II wojny światowej w nienazwanym mieście, w którym polskie wojsko poszukuje tytułowego mordercy. Na ekranie czarny charakter wykreował Zbyszek Cybulski, a wskutek dramatycznych zdarzeń film okazał się pożegnalnym występem wybitnego aktora. Po seansie Karolina Jara, badaczka historii architektury XIX i XX w., podczas wykładu „Kompleks gmachu? Historia i architektura Urzędu Wojewódzkiego” opowie o architekturze III Rzeszy we Wrocławiu.

W drugim sezonie „Kinematografu Wrocławskiego” przyglądamy się IKONOM – najważniejszym postaciom polskiego reżyserstwa filmowego, które zdecydowały się na wykorzystanie w swoich dziełach wrocławskich krajobrazów (m.in. Królikiewicz, Kieślowski, Morgenstern) oraz rozpoznawalnym (ale nie tym najbardziej) wrocławskim obiektom architektonicznym.

Kuratorem cyklu jest Lech Moliński – animator kultury i dziennikarz filmowy, związany z Wrocławską Fundacją Filmową i Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Karolina Jara – historyczka sztuki, doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się badaniem historii architektury XIX i XX wieku. Przygotowuje pracę doktorską na temat architektury i urbanistyki na Śląsku w okresie Trzeciej Rzeszy pod kierunkiem dr hab. Agnieszki Zabłockiej-Kos, prof. UWr. Pracuje także w projekcie poświęconym cyfrowej rekonstrukcji wrocławskiej Synagogi na Wygonie w Instytucie Architektury Hochschule Mainz.

Zapraszamy 12 czerwca od godziny 18:00 do Barbary. Wstęp wolny!
Za transmisję z rozmowy odpowiadać będzie PIK.wroclaw.pl.

16 czerwca podsumujemy cały cykl wieczornym spacerem z Lechem Molińskim, śladami filmowych plenerów we Wrocławiu.

Więcej informacji wkrótce na: fb/barbarakultura

Więcej o cyklu Kinematograf Wrocławski – IKONY – TUTAJ

Tagi:

Film

- Czytaj także

FreshMail.pl
 
p:9914